Над 120 учени, иноватори, изследователи и творци от 11 държави ще се включат в 13-ото издание на Софийския фестивал на науката, който бе открит в София Тех парк и ще продължи до 14 май.
Работилници по физика и химия, астрономия, работилници за роботи и безопасно наблюдение на слънцето, прожекции на филми, 40 щанда с демонстрации и експерименти, изложби, научна книжарница и дейности на открито.
До 14 май пред гражданите и гостите на София ще се изправят утвърдени и млади учени, иноватори, изследователи, комуникатори на науката и творци от 11 държави.
Фестивалът е както за деца, така и за родители. Организиран е от Фондация "Красива наука", с основен партньор Министерството на образованието и науката и с подкрепата на Столичната община.
Как звучи гласът на 3000-годишна мумия? Има ли бъдеще човечеството според писателите фантасти? Какви са големите очаквания в астрономията и в разработването на нови антибиотици? Ще има ли хапче против остаряване? Какво общо имат технологиите с истината, изкуството, етиката и политиката? Тези и други въпроси задава 13-ото поред издание на Софийския фестивал на науката на изследователи и творци от Австрия, България, Кения, Китай, Обединеното кралство, Полша, Португалия, САЩ, Украйна, Франция, Чехия. Фестивалът е част от Календара на културните събития на столицата.
Всички събития за деца и голяма част от програмата за смесени публики са безплатни, като само малка част от събитията са със платен вход.
Любов Костова, основател на Фестивала:
"Има страшно много работилници по физика, химия, безопасно наблюдение на слънцето, астрономия, роботика, Родителите междувременно могат да се посветят на някои теми, като дигиталния хуманизъм, или как технологиите могат да помагат да борим неистините в нашия живот".
Интересът на немалка част от посетителите бе привлечен от два модула от изложбата "Взаимодействай" на детския научен център "Музейко", посветена на рециклирането, опазването на природата и оптималното използване на ресурсите.
На фестивала на науката в София е представено и СТЕМ обучението по природни науки.
Гергана Симеонова от Националния СТЕМ център:
"Да покажем на децата какво са природните науки, по един приятно интересен начин".
Гости на фестивала на науката в София днес бяха първокласници от 43 Основно училище „Христо Смирненски“ и тяхната учителка Милена Николова:
"Децата се запознаха с "Веселата математика" и разбраха кои са честните и нечестните числа, не както ги знаем ние - четни и нечетни. Беше им много интересно и забавно".
Репортаж на Андрей Борисов в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
По-висока такса смет ще плащат жителите на община Вършец от 1 януари 2025 г. На днешното заседание Общинският съвет одобри промените в наредбата за определяне на местните данъци и такси във Вършец. Увеличението е от 1,5 на 2 промила на 1000 върху данъчната оценка на имота. Предишната промяна е била през 2019 година. Досега разходите са се..
Вече две седмици няма никаква следа от 13-годишния Николай от гурковското село Конаре, съобщи кметът на общината Кънчо Папазов пред БТА. Детето е със Синдром на Даун и е в неизвестност от 13:30 часа 17 декември, когато е изчезнало от дома си в селото. Издирвателните мероприятия са започнали незабавно и не са спирали вече 14-и ден въпреки тежките..
Руски контрабандисти продължават да внасят луксозни коли от Европа въпреки санкциите, пише "Файненшъл таймс". Богатите клиенти се облагат със солидни такси, тъй като вносителите са принудени да използват по-дълги маршрути. Руските контрабандисти таксуват клиентите си десетки хиляди евро за внос на луксозни автомобили от Европа, тъй като..
10 водачи, управлявали след употреба на алкохол или наркотици, и шестима неправоспособни са установени от Пътната полиция в област Велико Търново в последните дни на декември. Санкционирани са над 2100 шофьори. За новогодишните празници полицията засилва контрола на обществените места и по пътищата. 59 катастрофи с трима ранени са станали в..
Президентът Румен Радев с изненадващо посещение в Троян. Това съобщи на Фейсбук страницата си кметицата на града Донка Михайлова. По думите ѝ държавният глава е искал на място да се запознае на място с реалната ситуация, с проблемите и с очаквания изход от кризата с липсата на електричество за гражданите и бизнеса. Интересът на президента..
Водата в населените места, които се водоснабдяват от язовир "Тича" (Шумен, Велики Преслав, с. Панайот Волов, с. Белокопитово и с. Дибич), да не се ползва за пиене и приготвяне на храна. Това препоръчва Регионалната здравна инспекция ( РЗИ) - Шумен. Днес - 30 декември, е направен лабораторен контрол на проби вода, взети от 5 пункта в зона на..
От пресслужбата на омбудсмана информират, че тази година са постъпили над 12 500 жалби на граждани и организации за нарушени права . Най-много оплаквания са регистрирани в сектор "Права на потребителите". Повече от половината сигнализират за проблеми с електроснабдяването и предоставянето на ВиК услуги, най-често свързани с прекъсване на..
Изпращаме нелоша година за пазара на труда. Безработицата остава сред най-ниските от началото на промените - 5.16 на сто за ноември. Забавя се..
Благотворителността му е присъща, но отказва да говори за това на кого и за какво помага, така както пише и в евангелието от Матей: "А ти,..
Над 2 хиляди бебета се родиха в Столичната болница "Шейново" през 2024-та година. Работата на екипа през годините показва, че доверието към..