Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Учени, иноватори и изследователи от 11 държави на Софийския фестивал на науката

Над 120 учени, иноватори, изследователи и творци от 11 държави ще се включат в 13-ото издание на Софийския фестивал на науката, който бе открит в София Тех парк и ще продължи до 14 май.  

Работилници по физика и химия, астрономия, работилници за роботи и безопасно наблюдение на слънцето, прожекции на филми, 40 щанда с демонстрации и експерименти, изложби, научна книжарница и дейности на открито.  

До 14 май пред гражданите и гостите на София ще се изправят утвърдени и млади учени, иноватори, изследователи, комуникатори на науката и творци от 11 държави. 

Фестивалът е както за деца, така и за родители. Организиран е от Фондация "Красива наука", с основен партньор Министерството на образованието и науката и с подкрепата на Столичната община. 

Как звучи гласът на 3000-годишна мумия? Има ли бъдеще човечеството според писателите фантасти? Какви са големите очаквания в астрономията и в разработването на нови антибиотици? Ще има ли хапче против остаряване? Какво общо имат технологиите с истината, изкуството, етиката и политиката? Тези и други въпроси задава 13-ото поред издание на Софийския фестивал на науката на изследователи и творци от Австрия, България, Кения, Китай, Обединеното кралство, Полша, Португалия, САЩ, Украйна, Франция, Чехия. Фестивалът е част от Календара на културните събития на столицата

Всички събития за деца и голяма част от програмата за смесени публики са безплатни, като само малка част от събитията са със платен вход.  

Любов Костова, основател на Фестивала: 

"Има страшно много работилници по физика, химия, безопасно наблюдение на слънцето, астрономия, роботика, Родителите междувременно могат да се посветят на някои теми, като дигиталния хуманизъм, или как технологиите могат да помагат да борим неистините в нашия живот".

Интересът на немалка част от посетителите бе привлечен от два модула от изложбата "Взаимодействай" на детския научен център "Музейко", посветена на рециклирането, опазването на природата и оптималното използване на ресурсите.

На фестивала на науката в София е представено и СТЕМ обучението по природни науки

Гергана Симеонова от Националния СТЕМ център:

"Да покажем на децата какво са природните науки, по един приятно интересен начин".

Гости на фестивала на науката в София днес бяха първокласници от 43 Основно училище „Христо Смирненски“ и тяхната учителка Милена Николова:

"Децата се запознаха с "Веселата математика" и разбраха кои са честните и нечестните числа, не както ги знаем ние - четни и нечетни. Беше им много интересно и забавно".

Репортаж на Андрей Борисов в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бащите ще ползват отпуск за отглеждане на дете до 2-годишна възраст, ако майката е лишена от родителски права

С пълно единодушие от 159 гласа "за" депутатите приеха окончателно промени в Кодекса на труда, с които се дава възможност за ползване на отпуск от бащи, включително ако са осиновители, на деца до 2-годишна възраст, ако майката е лишена от родителски права или упражняването на правата е предоставено на бащата. За периода на ползване на..

публикувано на 25.07.24 в 12:02

Белгия унищожава Covid ваксини, тестове и маски за над 200 млн. евро

Белгия ще унищожи ненужни ваксини против Covid-19, маски, защитно облекло и тестове с изтекъл срок на годност за общо 207 милиона евро, съобщи министерството на здравеопазването, цитирано от местни медии. Министерството отбелязва, че с тази мярка ще бъде разчистено място за обновяване на запасите и ще бъдат спестени разходи за съхранение на..

публикувано на 25.07.24 в 11:54
Народни представители, нечленуващи в парламентарна група, дават брифинг в кулоарите на Народното събрание.

Лоялните на Доган депутати от ДПС обвиниха Главчев в зависимости

Депутатите от ДПС, приближени до почетния председател на партията Ахмед Доган, обвиниха служебния премиер Димитър Главчев в зависимости заради отстраняването на областните управители на Кърджали и Смолян, които бяха назначени на постовете в края на юни. Тимур Халилов: Няма паритет. Активът е в подкрепа на Ахмед Доган Смениха..

публикувано на 25.07.24 в 11:42
Лена Бориславова

Лена Бориславова: ПП-ДБ няма притеснения от заканите на Пеевски

Депутатът Лена Бориславова заяви, че ПП-ДБ няма притеснения заради заканите на Делян Пеевски да сезира прокуратурата: "Това е г-н Делян Пеевски, който е санкциониран за корупция в особено големи размери – това е лице, което онагледява целия модел на завладяната държава и аз да призова колегите в комисията за Нотариуса и Пепи Еврото този..

публикувано на 25.07.24 в 11:25

Тошко Йорданов: Министерството не е превело нито лев за Културно-информационния център в Скопие

От началото на годината Министерство на културата не е превело нито един лев от предвидените в държавния бюджет 1 млн. лв. за Българския културно-информационен център в Скопие. Това съобщи в декларация от парламентарната трибуна председателят на ПГ на ИТН Тошко Йорданов. Той отправи предупреждение: "И това поставя българския..

публикувано на 25.07.24 в 11:21

ИСС препоръчва мерки за защита на битовите потребители на електроенергия

Либерализацията на пазара на електрическа енергия от началото на 2026 година изправя битовите потребители пред рискове от повишаване и нестабилност на цените на тока, и дори пред енергийна бедност. Това е предупреждение от Икономическия и социален съвет, който излиза със свое становище по темата. Съветът подчертава необходимостта да се приемат..

публикувано на 25.07.24 в 11:09
Виолета Коритарова

Коритарова: Тунелът под Шипка ще струва 358 млн. лв., но няма яснота кога ще започне строежът

Изграждането на тунел под Шипка ще струва 358 млн. лв. Той ще е с дължина 3,2 км. Строителството му ще продължи три години и половина, но все още няма яснота кога ще започне. Това обясни при изслушването си в парламента изслушване на министърът на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова: "Оптимистичният срок за..

публикувано на 25.07.24 в 10:59