Застрахователният сектор има сериозен потенциал за по-сериозен растеж в българската икономика, но са нужни някои реформи и по-висока застрахователна култура сред населението. Това са част от изводите от мащабно изследване за ролята на сектора в икономическия и социален живот у нас, извършено от Института за пазарна икономика. То е по идея на Асоциацията на застрахователите в България.
Обедняването на населението през 90-те години и загубата на навика за застраховане са част от причините за ниското ниво на застрахователно проникване у нас. Отпечатъкът се вижда ясно, като в последните години варира между 2 и 2,5 %, заяви главният икономист на Института за пазарна икономика Лъчезар Богданов. В по-добрите икономически години секторът расте, а при по-трудните е в застой. Ниската застрахователна култура остава сериозен проблем.
"Аз лично нямам обяснение защо хора, които карат коли за 200 хиляди лева, не си платят сто и няколко лева, за да си застраховат апартамента"
От бюджетна гледна точка застрахователният сектор внася данъци в хазната, но самите държавни и общински структури ползват услугите му. Големият проблем, според икономиста Петя Георгиева, е, че не ги ползват в достатъчна степен:
"Изменението на климата води до множество крайно непредвидими и много силни по своето въздействие събития, например наводнения. Много малка част от средствата, които общините са изплатили след тях, имат за източник застрахователни обезщетения. Огромна част са от държавния или от общинския бюджет".
Донякъде самата държава стимулира подобно поведение, тъй като в бюджета има специално перо за подобни критични ситуации. Затова много общини избират да не плащат за застраховки, тъй като собствените им бюджети са ограничени, като са убедени, че при катастрофално събитие държавата ще покрие щетите. Друга възможност за реформа е в здравеопазването:
"Самата идея на застраховането е, че има професионалисти, които го вършат по-добре, по-ефективно и по-евтино. Няма смисъл да се намесваме на пазар, който си функционира самостоятелно"
Основният дял на застраховките в България е на задължителните – при автомобилите „Гражданска отговорност“ и при определени специфични професии. Икономистите обаче виждат възможностите за още по-голям ръст на сектора в доброволните застраховки, но нуждата от тях трябва да бъде осъзната.
"България е в дъното на класацията по отношение на дигиталните рискове. Има сериозно поле за развитие. Българските фирми все още не са разбрали мащабите на тези рискове"
Около един процент от брутния вътрешен продукт годишно са изплатените застрахователни обезщетения. Той е по-нисък дори и от сходни на България страни в Източна Европа и в пъти по-малко от западните държави.
Временното правителство в Сирия се зарече да опази и защити институциите в страната и да установи върховенство на закона след като по време на диктатурата на сваления президент Башар Асад на практика такова не е имало. Разпускат силите за сигурност на Асад Говорителят на новото правителство е заявил пред Франс прес, че парламентът на..
Пълноправното членство на България в Шенген е историческо събитие и мечта на много българи. Това заяви премиерът Димитър Главчев. България и Румъния вече са пълноправни членове на Шенген "Днес стана факт това, което чакаме не само ние, ами и много хора от години. Историческо събитие. Ние малко по-работно гледаме на нещата, но може би е..
След шест години разследване и седем години съдебно следствие, делото за лекарска грешка, довела до смъртта на 19-годишна родилка Деяна Георгиева завърши на първа инстанция с шест оправдателни присъди. Софийският градски съд не намери доказателства срещу двамата гинеколози от болница "Шейново" и четиримата хирурзи от Спешния център "Пирогов", които..
Пътната полиция засилва контрола върху движението с превишена скорост по главния път Русе – Велико Търново през село Самоводене. Този ангажимент беше поет от контролните институции на среща с жителите на селото, които готвят протести срещу влошаващата се пътна безопасност. За последните три години на главния път Русе – Велико Търново в..
Инспекцията по труда е започнала проверка в Горско стопанство-Кюстендил по изплащането на заплатите, казаха за БНР от дирекцията. Проверката ще продължи 1 месец, коментира и.д. директорът Даниела Велинова. От инспекцията ще изискат документация, свързана с изплащането на възнагражденията в горското стопанство, ще се проверява периодът и до..
Тревожни данни за състоянието на водния ресурс и достъпа до вода за битови нужди и напояване бяха изнесени по време на изслушване в НС за проблема с безводието в страната. Според министъра на околната среда и водите Петър Димитров има тенденция за трайно засушаване и намаляване на водния отток, като особено тревожни са данните за Дунавската равнина,..
Работата по време на Коледните и Новогодишните празници се заплаща с минимум двойно увеличение, напомниха от Главната инспекция по труда. Ако трудът е и извънреден, се дължи допълнително 100% увеличение. От предстоящите празници официални са 24 декември – Бъдни вечер, 25 и 26 декември – Рождество Христово и 01 януари – Нова година. За..
Компанията за добив и преработка на медна руда "Асарел - Медет" в Панагюрище спря производството си тази сутрин в знак на протест срещу предложението..
Продължението на BETL е PowerPal , заяви пред БНР журналистът от в. "Сега" Юлиана Бончева. 28 000 българи са измамени от BETL? Първите 5..
Общините останаха островчето на стабилност в държавата . Това мнение изрази пред БНР Донка Михайлова, заместник-председател на НСОРБ. В..