Софийската опера и балет представи световната премиера на новата българска творба "Рилският пустинник" по текст на Тихомир Павлов и музика на отец Кирил Попов. За първи път диригент ще бъде старозагорският митрополит Киприан.
Спектакълът, чийто режисьор е директорът на Операта акад. Пламен Карталов, се посвещава на 70-годишнината от възстановяването на Българската патриаршия. Музикалната поема е в две действия и десет картини. Написана е през 1937 година от българския общественик, писател, поет и етнограф Тихомир Павлов. "Рилският пустинник" е последната му поетична творба и е посветена на Св. Йоан Рилски. Текстът е забравен докато наскоро отец Кирил Попов го намира в своя личен архив и казва, че получава музикално вдъхновение.
Събитията в музикалната поема се развиват в края на IX и първата половина на X в. в средищната Средецка област на тогавашното българско царство. Като историческо време това е Златният век на България, при управлението на царете Св. Борис-Михаил, Симеон Велики и Св. Петър. Из цялата българска земя се строят църкви и манастири, а православната християнска вяра процъфтява. Това е епоха и на велики духовни завоевания, и на победи. Всичко това е в пълен контраст с категоричния отказ на младия и дивен Йоан от всичко земно. След смъртта на своите родители той раздава имуществото си на нуждаещи се и напуска, както той го нарича "лъжовний мир", в който вече са тръгнали първите разделения и боричкания за надмощие.
Диригент на спектакъла "Рилският пустинник" е старозагорският митрополит Киприан – за първи път в Софийската опера.
В ролята на Рилския пустинник влиза Ириней Константинов.
Следващото премиерно представление е на 23 май.
Репортаж на Светослава Кузманова в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
Снимки: БТА
Даниела Паскова от Варна е автор на само три белетристични книги: "Живот на 360 градуса", "Мирише на звезди" и настоящата "За глътка въздух"- роман, в които доказа, че не отстъпва призовото място сред заслужаващите световно признание български писатели. По професия е медицинска сестра в спешното отделение на ВМА , Варна, но писателската дарба е..
От 22 до 24 септември в Рим ще се състои XVI фестивал на българското кино. Събитието ще се проведе в Дома на Киното. На откриването ще присъстват министърът на културата Кръстю Кръстев, номинираната за "Оскар" през 2021 г. Мария Бакалова и режисьорът Мариан Валев. С неговия филм "Чалга" и в присъствието на участващите в лентата актьори..
В продължение на 14 години Международният фестивал "Дни на музиката в Балабановата къща" се утвърди като един от водещите форуми за класическа музика в Пловдив. Есенното издание тази година ще бъде открито на 21 септември със специален концерт, наречен "Музата на Моцарт - кларинетът", с участието на италианския изпълнител на исторически кларинет..
Стефан Илчев провежда първото си национално турне. На 7 октомври той ще зарадва почитателите си в София. Концертът в столицата ще е в Зала 1 на НДК и ще бъде най-големият. Певецът вече се е срещнал с публиката в Бургас, Варна, Велико Търново, Стара Загора и Пловдив. "Всеки концерт си имаше своята идентичност. Най-емоционален ми беше..
Екранизацията на "Записки по българските въстания" на Захарий Стоянов с режисьор Георги Дюлгеров ще бъде по кината от 29 септември. Преди това "Записки по едно предателство" ще бъде показан в Копривщица, Бургас и Варна. На 27 септември е голямата предпремиера в София. "Специално за този филм на проф. Георги Дюлгеров, за неговите филми, не..
Изложба с творби на български самоуки художници се открива на 21 септември във Франция . С експозицията, която ще продължи до 10-и ноември, Българският културен институт в Париж открива есенния сезон. За втора поредна година наши творци, принадлежащи към творческото течение "арт брут", ще покажат работите си във Франция. Събитието е озаглавено..
"Задължително трябва да се промени авторът от книга до книга, защото иначе не си личи неговото развитие и той трябва да мисли по различен начин всеки път, сядайки пред листа". Това сподели в предаването "Нощен Хоризонт" Димитър Петров – Регѝн, автор, пишещ стихове, разкази и приказки, преминал през всякакви професии, включително и тази на..
Социологът Андрей Райчев обясни пред БНР, че докато трае войната в Украйна, България ще е в изкуствено положение. "Не може да искаме да живеем така,..
По-често трябва да си припомняме Деня на независимостта или Съдинението, защото те ни показват, че независимо от всичко, можем и сами. Днес се..
Отец Никанор от Гигинския манастир призова Светия синод у нас да опровергае "лъжеученията и еретическите постановки", оправдаващи войната в Украйна,..