В навечерието на 17 май, обявен за Световния ден за борба с хипертонията, във всички областни градове в България днес се провежда кампания за безплатно измерване на кръвното налягане. Половината от хората с наднормени стойности на кръвното налягане не знаят за това, което прави редовното му измерване жизненоважно, казват от Българската лига по хипертония, организатор на кампанията за ранно откриване на заболяването, което е водеща причина за смъртност в световен мащаб.
Хипертонията е водещият рисков фактор за инфаркт и мозъчен инсулт, както и за развитие на сърдечна недостатъчност. Хипертонията причинява над 40 % от смъртните случаи при хора с диабет и е водещ риск за смърт на плода и майката при бременност, за развитие на деменция в по-късните етапи от живота и прогресия на бъбречната недостатъчност. Чрез измерване на кръвното си налягане хората могат по-добре да го държат под контрол и по този начин да намалят риска за живота и здравето си, казват от Българската лига по хипертония. Хипертонията е тихата смърт, коментира във Велико Търново координаторът на националната кампания Мария Янева:
„Хората не усещат кога кръвното им налягане се повишава, това става много бавно и постепенно във времето и вече, когатотова се установи, има или полиорганна увреда, или има сърдечно-съдов инцидент, което е трудно обратим процес и е много важно във времето да се контролира, за да не се достига до екстремни стойности, които вече много по-трудно може да бъдат овладявани. Да можем да насочим хората, които за първи път разбират, че имат аритмия, към специалист. Продължаваме да опитваме да научим хората, че това е изключително важен здравен показател, който много лесно и бързо може да бъде измерен в домашни условия“.
Масово хората не си мерят кръвното налягане и не се отнасят сериозно към проблема:
„Не го меря, сигурно от години не съм го мерила, зная по принцип, че е ниско, но не го меря и личният лекар не ми предлага“. „Хипертоничка съм от 30 години, вечно са ми високи стойностите, но аз не съм си взела лекарството тази сутрин. Никак не си меря кръвното налягане вкъщи. Ходя на работа, на 75 години съм и съм със 100 % инвалидност след онкологично заболяване“. „Като видя зор, тогава идвам. С младежко кръвно съм 120 на 80. Гледам, че мерят кръвното, и затова дойдох“. „Скоро не сме ходили на преглед при личната лекарка, поне от 3 месеца, видяхме, че мерят кръвното, и дойдохме“. „Два пъти си меря кръвното – сутрин и вечер, защото са ми много килограмите, апаратът показва 140 на 100, което за тези килограми е добре. Това е като една тиха, чакаща смърт, всеки човек трябва да си мери кръвното, особено след 50 години“.
Не е нужно да се чакат тези кампании веднъж годишно, казват студентките по медицина от Тракийския университет Добрилина Яркова и Цветанка Павлова и координаторът на кампанията Мария Янева от Българската лига по хипертония и дават прости съвети, които не е трудно да бъдат спазвани:
„Може и с ръчен апарат за кръвно, не е нужно да бъде електронен, важно е просто да следим нашето здраве и кръвното е много голяма част от здравето ни. Аз си меря кръвното налягане два-три пъти в седмицата, но за по-възрастните хора е по-добре по-често“. „В една по-напреднала възраст- след 45-50 години, редно е да се случва по-често“. „Ако видим, че има стойности, които са по-високи, методиката е в една седмица се мерят седем последователни дни сутрин и вечер. Първият ден стойностите се изключват и ако в следващите шест дни видим стойности, които са над 130 горна граница и 85 долна граница, е важно да направим консултация с лекар кардиолог“. „Най практичните съвети са здравословно хранене, по-спокоен живот, да се избягва стрес, да има движение, до колкото е възможно, дори да е една разходка“. „Храни и напитки, богати на захари, трябва да се избягват от хората, склонни към развиване на хипертония“. „Когато пациентите сами си променят терапията, рисковете са безкрайно много. Най-лошите варианти са сърдечно-съдови инциденти като инфаркт и инсулт. Никога не трябва да се променя терапия, която е назначена от специалист, от лекар, самоволно. Всяко усещане, което има пациентът и е свързано с некомфорт от назначената терапия, трябва да бъде коментирано с лекар – задължително и на всяка цена, за да може да бъде преценено. Има много голяма палитра от медикаменти, ако пациентът не се чувства добре от единия, винаги може да бъде преминато към друг вид терапия“.
Кампанията „Май месец за мерене“ се провежда в 28-е областни града, където са изнесени 38 пункта за измерване на кръвното налягане.
Снимки: Здравка Маслянкова
През нощта срещу петък над по-голямата част от страната ще е ясно и тихо, сочи прогнозата на НИМХ. На места в равнините ще се образува мъгла. През деня ще е предимно слънчево. Ще духа слаб, в източните райони до умерен вятър от север-североизток. Температурите ще са в широки граници: минималните - от минус 20° до минус 5°, а максималните - от..
Общината в Трекляно и единственото училище в района, където учат 38 деца в смесени паралелки от първи до седми клас, се отопляват с печки на дърва и нямат проблем при февруарските студове, каза за БНР секретарят на кметството Василка Кирилова: "Климатикът не топли. Топлото е на тавана, а ние сме долу, на пода" Тази сутрин в Общината са..
"Продължаваме промяната-Демократична България" (ПП-ДБ) издига доц. д-р Иван Стойнев за председател и член на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), съобщи пред журналисти в парламента депутатът Васил Пандов. Той подчерта, че ПП-ДБ ще номинират кандидати, които са доказани специалисти в съответната област и нямат политическа ангажираност. Пандов..
Изсичането на дървета в градската среда е болезнена тема за много хора. Гражданите реагират срещу премахването на старите дървета, хвърляли сянка край домовете им , и насочват критиката към Общините. Служители на общинското предприятие "Благоустрояване" изсичат дървета край детска площадка на улица "Стефан Караджа" в Габрово . Преди..
Необходимо е сериозно реформиране на данъчната система в България, за това настоя пред БНР Димитър Събев, Институт за икономически изследвания на БАН. "Данъците ни са неадекватни на разходите". Държавният дълг ще достигне 35% като съотношение спрямо БВП до 2028 година , предупреди той. "Ще имаме държавен дълг от порядъка на 88 милиарда..
В Монтана предпочитат да пазаруват в малките магазинчета. Повечето потребители подкрепят бойкота. "Скъпо е“, споделят те. В хипермаркетите днес не се забелязва съществен отлив от клиенти, показа репортерска проверка. Потребителите са категорични, че в магазините в Монтана цените са високи. "Преди не гледах цените на стоките, взимах..
С помощта на Българската хранителна банка зам.-кметът по социални дейности в София Надежда Бачева раздаде 600 пакета с хранителни продукти на настанените в кризисните центрове за бездомни на Столичната община. Тя увери, че в студените дни ще бъдат настанени всички желаещи, които живеят на улицата в центровете в "Красна поляна", "Захарна фабрика" и..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..
Очакваме бойкотът утре отново да бъде подкрепен масово от хората и да не пазаруват от търговските вериги. С този бойкот ще подкрепим кварталните..