Близо две седмици преди утрешния вот започна гласуването в чужбина. "За жалост мисля, че турците в Германия отново са гласували по-скоро за партията на Ердоган", казва в интервю за предаването "Събота 150" на БНР д-р Рой Карадаг, политолог от Института за междукултурни и международни изследвания към Университета в Бремен.
В Германия броят на гласуващите извън Турция граждани на страната е най-голям - близо милион и половина избиратели, които досега масово подкрепят президента. Политологът Рой Карадаг цитира последните социологически данни за избирателната активност в Германия, която леко се е повишила в сравнение с 2018 година.
Защо хора, които живеят в демократична Германия, подкрепят автократичен президент като Ердоган? И как да си обясни човек, че избирателите с двойно гражданство, които гласуват в Германия за демократични партии, предпочитат Турция да се управлява авторитарно?
"Отдавам го на манталитета на живеещите в чужбина, които нямат много реална представа за ситуацията в Турция и не възприемат президента като авторитарен лидер. Те например питат: Защо Турция да не е демократична държава, след като има свободни избори? Или с други думи - когато става дума за Турция, живеещите в Германия турци снижават критериите за това какво е демокрация.
Освен това, за живеещите в чужбина личният опит винаги е водещ при решението им кого да подкрепят на избори в родината. Напълно естествено е, политическите емигранти, кюрдите и други напуснали Турция заради убежденията си, да подкрепят опозицията. Техните семейства също гласуват срещу Ердоган и неговия консервативен ислямистки модел на управление.
Гастарбайтерите, които са пристигнали в Германия по чисто икономически причини, сравняват Турция от времето, когато са я напуснали, и отчитат модернизирането на страната по времето на Ердоган - построените пътища и жилища, електрификацията на държавата, по-доброто здравеопазване и т.н. Тези хора не се интересуват особено от това, дали Турция е демократична държава.
И последно: живеещите в чужбина винаги идеализират родината си. Освен това тяхната информация за ставащото там е доста повърхностна. В повечето случаи едва ли са разбрали за гоненията на опозиционни лидери или за арестувани журналисти."
А какво значение за решението кого да подкрепят живеещите в Германия турски граждани има степента им на интеграция в обществото?
"Участието в турските избори се възприема като контра на германското общество, в което живеят гласоподавателите. В Германия преобладава негативното отношение към Ердоган и турските избиратели гласуват за управляващата Партия на справедливостта и развитието в знак на протест срещу германците."
Ердоган води ли целенасочена политика към живеещите в чужбина турци?
"О, да, за Ердоган диаспората е важна като потвърждение на визията му за глобална Турция, за Турция, която е навсякъде по света, където има турци. Това му дава основание да води една - бих казал - експанзионистична политика, да открива културни центрове и джамии във всички държави, където живеят турци. Това важи особено за Европа."
Но важни ли са му турците в чужбина като брой гласове, д-р Карадаг?
"Колкото по-оспорвани са изборите, толкова по-важни са гласовете от чужбина. И сега е точно така. Затова властта усилено изгражда културни центрове и други официални представителства в чужбина, за да държи турците близо до себе си. Колкото повече избирателни секции има в чужбина, толкова повече гласоподаватели за властта. Увеличеният брой гласове от чужбина обикновено е в полза на управляващите, защото опозицията няма възможностите на държавния апарат и на религиозните клубове да води кампания и да мобилизира поддръжници зад граница."
Социологически данни сочат, че на изборите тази година право да гласуват имат много повече млади турци, които живеят в чужбина. Известно е, че те подкрепят по-скоро опозицията. Как промененото съотношение между млади и възрастни избиратели може да наклони везните на вота утре?
"Днес в Европа има много повече турски студенти отколкото преди 5 години. А младите обикновено гласуват срещу Ердоган. Отворен е обаче въпросът, дали младите избиратели от семейства на гастарбайтери подкрепят опозицията, или следват родителите си."
В статия за списание "Шпигел" известният турски журналист Джан Дюндар написа, че за турските невъзвращенци тези избори са съдбоносни, избори между свободата и несвободата. Споделяте ли мнението на Дюндар, бившия главен редактор на в-к "Джумхуриет", който живее в изгнание в Германия заради присъда от 27 години за шпионаж?
"Не забравяйте, че такива статии се публикуват с цел мобилизация на избиратели, които да гласуват за опозицията. Защото от 2011-а година всички избори в Турция са съдбоносни. В същото време хора като Джан Дюндар са потърпевши от авторитарния режим на Ердоган. За тях е много разочароващо, че съгражданите им в чужбина са способни да подкрепят този режим. И че са общо взето аполитични."
Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп обяви пред журналисти, че е възможно да се срещне идната седмица с украинския си колега Володимир Зеленски. Това съобщи АФП. Попитан дали срещата ще бъде във Вашингтон, Тръмп отговори, че би могла да бъде там и допълни, че не възнамерява да пътува до Киев. Това ще бъде първата среща на Тръмп със..
България трябва да запази валутния борд щом е доказал, че работи, заяви проф. Стив Ханке по време на кръгла маса, организирана от "Възраждане" в парламента. С приемането на еврото България върви срещу общественото мнение, смятат депутатите от "Възраждане". Лидерът на партията Костадин Костадинов припомни за несъстоялия се референдум и..
Разочарован и обиден от краткото си присъствие като депутат на партия "Величие" е музикантът Етиен Леви, солист на музикална група "Трик", призна той в интервю пред БНР. Музикалният педагог разказа за обвиненията, които той и други депутати на партията са получили, че са взели по 50 000 евро, а Николай Марков 1 млн. и са разбили..
От коалицията "Продължаваме промяната-Демократична България" внесоха в парламента законопроект за промени в Кодекса за социалното осигуряване. Предлага се държавните служители, наети по Закона за държавния служител, и тези, наети по специалните закони – военни, полицаи, съдии, прокурори, следователи и от специалните служби - ДАНС, НСО, Разузнаване..
Министърът на вътрешните работи Даниел Митов се срещна с Мартин Макдауъл, временно изпълняващ длъжността посланик на САЩ в София, съобщават от пресцентъра на МВР. Срещата даде възможност за преглед на двустранното сътрудничество в областта на вътрешните работи и набелязване на стъпки за неговото активизиране на политическо и професионално..
Десетки пловдивчани протестираха срещу избора на Десислава Атанасова за представител на България във Венецианската комисия. Юристи и граждани се събраха тази вечер пред паметника на Съединеието на едноименния площад. Позовавайки се на международната практика, организаторът на протеста, адвокат Атанас Костов подчерта, че членове на..
Соросоид стана обидна дума, защото хората нямат никаква мисъл за България. Джордж Сорос се надцени и мислеше, че тази вълна на "Отворено общество" ще тръгне по света и ще създаде нещо като нов световен ред, ново гражданско общество на мястото на старите системи от Студената война, коментира първият изпълнителен директор на "Отворено общество" у..
Сеизмолозите в Гърция разглеждат три възможни сценария за развитието на сеизмичната активност на остров Санторини. Първият е да продължат трусовете..
Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие,..
Каквито и правила да се сложат като процедура по избор на нов ВСС, няма политическа гаранция, че ще бъде спазена процедурата , предупреди в интервю..