Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Увеличеният брой гласове от чужбина обикновено е в полза на управляващите. Живеещите в чужбина идеализират родината си"

Рой Карадаг: Гастарбайтерите в Германия отчитат модернизирането на Турция по времето на Ердоган

Турските избиратели гласуват за партията на Ердоган в знак на протест срещу германците - в Германия преобладава негативното отношение към него, казва политологът от Бремен

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Повече от 60 години Германия така и не успя да намери начин да приеме турските гастарбайтери като част от вече много мултикултурното си общество - независимо дали са биохимици, създали ваксина срещу ковид, или автомонтьори в заводите на "Форд" край Кьолн. Точно това обаче те чуват от турския президент Реджеп Ердоган: "Където и да сте по света, аз съм с вас."

Близо две седмици преди утрешния вот започна гласуването в чужбина. "За жалост мисля, че турците в Германия отново са гласували по-скоро за партията на Ердоган", казва в интервю за предаването "Събота 150" на БНР д-р Рой Карадаг, политолог от Института за междукултурни и международни изследвания към Университета в Бремен.

В Германия броят на гласуващите извън Турция граждани на страната е най-голям - близо милион и половина избиратели, които досега масово подкрепят президента. Политологът Рой Карадаг цитира последните социологически данни за избирателната активност в Германия, която леко се е повишила в сравнение с 2018 година.

Защо хора, които живеят в демократична Германия, подкрепят автократичен президент като Ердоган? И как да си обясни човек, че избирателите с двойно гражданство, които гласуват в Германия за демократични партии, предпочитат Турция да се управлява авторитарно?

"Отдавам го на манталитета на живеещите в чужбина, които нямат много реална представа за ситуацията в Турция и не възприемат президента като авторитарен лидер. Те например питат: Защо Турция да не е демократична държава, след като има свободни избори? Или с други думи - когато става дума за Турция, живеещите в Германия турци снижават критериите за това какво е демокрация.

Освен това, за живеещите в чужбина личният опит винаги е водещ при решението им кого да подкрепят на избори в родината. Напълно естествено е, политическите емигранти, кюрдите и други напуснали Турция заради убежденията си, да подкрепят опозицията. Техните семейства също гласуват срещу Ердоган и неговия консервативен ислямистки модел на управление.

Гастарбайтерите, които са пристигнали в Германия по чисто икономически причини, сравняват Турция от времето, когато са я напуснали, и отчитат модернизирането на страната по времето на Ердоган - построените пътища и жилища, електрификацията на държавата, по-доброто здравеопазване и т.н. Тези хора не се интересуват особено от това, дали Турция е демократична държава.

И последно: живеещите в чужбина винаги идеализират родината си. Освен това тяхната информация за ставащото там е доста повърхностна. В повечето случаи едва ли са разбрали за гоненията на опозиционни лидери или за арестувани журналисти."

А какво значение за решението кого да подкрепят живеещите в Германия турски граждани има степента им на интеграция в обществото?

"Участието в турските избори се възприема като контра на германското общество, в което живеят гласоподавателите. В Германия преобладава негативното отношение към Ердоган и турските избиратели гласуват за управляващата Партия на справедливостта и развитието в знак на протест срещу германците."

Ердоган води ли целенасочена политика към живеещите в чужбина турци?

"О, да, за Ердоган диаспората е важна като потвърждение на визията му за глобална Турция, за Турция, която е навсякъде по света, където има турци. Това му дава основание да води една - бих казал - експанзионистична политика, да открива културни центрове и джамии във всички държави, където живеят турци. Това важи особено за Европа."

Но важни ли са му турците в чужбина като брой гласове, д-р Карадаг?

"Колкото по-оспорвани са изборите, толкова по-важни са гласовете от чужбина. И сега е точно така. Затова властта усилено изгражда културни центрове и други официални представителства в чужбина, за да държи турците близо до себе си. Колкото повече избирателни секции има в чужбина, толкова повече гласоподаватели за властта. Увеличеният брой гласове от чужбина обикновено е в полза на управляващите, защото опозицията няма възможностите на държавния апарат и на религиозните клубове да води кампания и да мобилизира поддръжници зад граница."

Социологически данни сочат, че на изборите тази година право да гласуват имат много повече млади турци, които живеят в чужбина. Известно е, че те подкрепят по-скоро опозицията. Как промененото съотношение между млади и възрастни избиратели може да наклони везните на вота утре?

"Днес в Европа има много повече турски студенти отколкото преди 5 години. А младите обикновено гласуват срещу Ердоган. Отворен е обаче въпросът, дали младите избиратели от семейства на гастарбайтери подкрепят опозицията, или следват родителите си."

В статия за списание "Шпигел" известният турски журналист Джан Дюндар написа, че за турските невъзвращенци тези избори са съдбоносни, избори между свободата и несвободата. Споделяте ли мнението на Дюндар, бившия главен редактор на в-к "Джумхуриет", който живее в изгнание в Германия заради присъда от 27 години за шпионаж?

"Не забравяйте, че такива статии се публикуват с цел мобилизация на избиратели, които да гласуват за опозицията. Защото от 2011-а година всички избори в Турция са съдбоносни. В същото време хора като Джан Дюндар са потърпевши от авторитарния режим на Ердоган. За тях е много разочароващо, че съгражданите им в чужбина са способни да подкрепят този режим. И че са общо взето аполитични."

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доналд Тръмп в Овалния кабинет, 4 февруари 2025 г.

Тръмп обяви, че е възможно да се срещне със Зеленски идната седмица

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп обяви пред журналисти, че е възможно да се срещне идната седмица с украинския си колега Володимир Зеленски. Това съобщи АФП.  Попитан дали срещата ще бъде във Вашингтон, Тръмп отговори, че би могла да бъде там и допълни, че не възнамерява да пътува до Киев. Това ще бъде първата среща на Тръмп със..

публикувано на 07.02.25 в 19:53

Стив Ханке: България трябва да запази валутния борд

България трябва да запази валутния борд щом е доказал, че работи, заяви проф. Стив Ханке по време на кръгла маса, организирана от "Възраждане" в парламента. С приемането на еврото България върви срещу общественото мнение, смятат депутатите от "Възраждане". Лидерът на партията Костадин Костадинов припомни за несъстоялия се референдум и..

публикувано на 07.02.25 в 19:45
Етиен Леви

Етиен Леви: Имаме друг проект, в който си струва да заложим имената си

Разочарован и обиден от краткото си присъствие като депутат на партия "Величие" е музикантът Етиен Леви, солист на музикална група "Трик", призна той в интервю пред БНР. Музикалният педагог разказа за обвиненията, които той и други депутати на партията са получили, че са взели по 50 000 евро, а Николай Марков 1 млн. и са разбили..

публикувано на 07.02.25 в 19:41

От ПП-ДБ предлагат държавните служители да плащат лични осигурителни вноски

От коалицията "Продължаваме промяната-Демократична България" внесоха в парламента законопроект за промени в Кодекса за социалното осигуряване. Предлага се държавните служители, наети по Закона за държавния служител, и тези, наети по специалните закони – военни, полицаи, съдии, прокурори, следователи и от специалните служби - ДАНС, НСО, Разузнаване..

публикувано на 07.02.25 в 19:35
Даниел Митов и Мартин Макдауъл

Министър Митов и посланик Мартин Макдауъл обсъдиха присъединяването ни към Програмата на САЩ за безвизови пътувания

Министърът на вътрешните работи Даниел Митов се срещна с Мартин Макдауъл, временно изпълняващ длъжността посланик на САЩ в София, съобщават от пресцентъра на МВР. Срещата даде възможност за преглед на двустранното сътрудничество в областта на вътрешните работи и набелязване на стъпки за неговото активизиране на политическо и професионално..

публикувано на 07.02.25 в 19:34

Протест в Пловдив срещу избора на Десислава Атанасова за наш представител във Венецианската комисия

Десетки пловдивчани протестираха срещу избора на Десислава Атанасова за представител на България във Венецианската комисия. Юристи и граждани се събраха тази вечер пред паметника на Съединеието на едноименния площад.  Позовавайки се на международната практика, организаторът на протеста, адвокат Атанас Костов подчерта, че членове на..

публикувано на 07.02.25 в 19:02
Румен Воденичаров

Румен Воденичаров: Сорос се надцени, мислеше, че с "Отворено общество" ще създаде ново гражданско общество

Соросоид стана обидна дума, защото хората нямат никаква мисъл за България. Джордж Сорос се надцени и мислеше, че тази вълна на "Отворено общество" ще тръгне по света и ще създаде нещо като нов световен ред, ново гражданско общество на мястото на старите системи от Студената война, коментира първият изпълнителен директор на "Отворено общество" у..

публикувано на 07.02.25 в 18:43