Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

МЗ предлага от юни рецептите за успокоителни и силни опиати да станат електронни

Снимка: mh.government.bg

От началото на юни лекарствата с наркотични съставки, като успокоителни и силни опиати, ще се изписват само с електронна рецепта. Това планира здравното министерство с публикувани нормативни промени, които до няколко дни трябва да бъдат одобрени от Министерския съвет. Идеята е да се спести писането на хартия при лекарите, пазенето и разнасянето на екземпляри от пациентите до аптеките, както и да не се допуска грешно изпълнение на самата рецепта при нечетлив почерк. 

Сегашните жълти и зелени рецепти повече няма да се издават на хартия, ако правителството приеме предложението на здравното министерство за тяхното електронизиране. С жълта рецепта се изписват силни опиати, нужни най-вече на онкоболни хора, разказа д-р Костадин Сотиров, личен лекар с практика в Пловдив. Те се изписват по-рядко в сравнение със зелените рецепти. 

Сегашният начин на издаване на тези рецепти е поредица от тежки процедури, които изяждат от времето на лекарите, фармацевтите и служителите в здравните инспекции, обясни д-р Сотиров. Въвеждането на електронната форма обаче не означава дистанционен преглед за пациентите с такава терапия. 

"Не може пациентът по телефона да си поръча рецепта. Дори тази рецепта да съм му я изписвал миналия месец и да трябва сега отново да я изпиша, дори неговото състояние да е без промяна, постановеният ред за оказване на медицинска помощ е пациентът да се яви в кабинета на лекаря, да бъде прегледан, да бъде обсъдено лечението му с него и едва тогава лекарят да издаде рецептата, да изготви амбулаторен лист и пациентът да подпише този лист", обясни той.

Промяната за пациентите е, че рецептите им ще могат да се изпълняват в цялата страна, обясни от своя страна председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов. 

"В момента ако тези лекарства са изписани от лекар, който практикува на територията на определена област, то същите бланки трябва да бъдат задължително изпълнени само в тази област. Така че ще се подобри достъпът на пациентите. Ако пациент отиде на лекар в София и идва от провинцията, той спокойно може да изпълни рецептата в аптеката, в която обикновено ходи, близко до неговото място на живеене".

Към момента лекарствата със зелена и жълта рецепта се изписват на хартия в 3 екземпляра - единият остава при лекаря, а другите два пациентът носи в аптеката, обясни д-р Костадин Сотиров. 

"Има вероятност лекарят да напише едно, пациентът да е сгънал няколко пъти рецептата, за да я мушне в джоба, след това написаното да не е достатъчно ясно и четливо и аптекарят да разчете нещо друго. Самият пациент ако изгуби единият екземпляр от тези два, които са му дадени, няма право да си ползва лекарствата". 

Ако се въведе електронната рецепта, това ще означава, че пациентът ще мине през кабинета на лекаря и после ще отиде в аптека, ще каже своето ЕГН и фармацевтът ще види в здравноинформационната система какви лекарства са му изписани. Сериозно улеснение ще е за работещите в аптеките, смята Димитър Маринов. 

За лекаря премахването на хартиената рецепта ще намали наполовина времето, което отнема процедурата по изписване на лекарство. По-голямата полза е, че медиците няма да губят време да ходят до РЗИ, за да получават кочани с такива рецепти, допълни д-р Сотиров.  

Според публикуваните предложения за промени срокът от седем дни, в който рецептата трябва да бъде изпълнена, се запазва. Остава и периодът на назначената терапия – не повече от месец. 

По думите на Димитър Маринов към момента се тестват софтуерните продукти, с които работят аптеките и чрез които ще имат достъп до информацията в Националната здравноинформационна система. От фармацевтичния съюз се надяват, че системата ще заработи гладко от 1 юни.  

Целия репортаж чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Политическата нестабилност пречи на приемането на Националната програма за антимикробна резистентност

Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести.  При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..

обновено на 20.11.24 в 21:51

Скъсана ли е връзка между цивилизационния и технологичния напредък?

" Съществуването е винаги някакъв парадокс, който трудно можем да си обясним . Появяваме се от нищото и целият ни жовот е пътуване към нищото...За хората, които са "подпрени" на вярата светът може би да изглежда по-различен, но безспорно е, че има една територия на непознаваемото , която каквато и наука да го заобикаля, каквито и открития да..

публикувано на 20.11.24 в 17:34

Столичен ресторантьор: Има протекции и чадър за част от бранша

" Има странна симбиоза между част от регулаторните и контролиращите органи и част от ресторантьорския бранш ", изказа мнение пред БНР Дарин Стойков, който е собственик на заведение в София. Той допуска, че има данъчни протекции и политически чадър за част от бранша . Според него обаче протекциите не свършват в контролния орган, а..

публикувано на 20.11.24 в 15:32

Все още всяко трето дете у нас живее в риск от бедност и социално изключване

" България е поела в една не много добра посока. Все още всяко трето дете в България живее в риск от бедност и от социално изключване , което автоматично го лишава от всички възможности, които биха му позволили да развие пълния си потенциал". Това заяви пред БНР Боряна Гидикова – директор "Комуникации" в УНИЦЕФ-България. На днешния..

публикувано на 20.11.24 в 11:51

Търговията с домашни любимци - бизнес за милиони

Международната организация за защита на животните "Четири лапи" съобщи, че 80% от кучетата, които се продават на пазара в Европа, не могат да бъдат проследени до проверени и легални източници . Това на практика означава, че няма информация каква е историята на животното и в какви условия е родено и отглеждано до продажбата. Оказва се, че..

публикувано на 20.11.24 в 09:41

Увеличават се участниците в движението "100-те национални обекта"

Преди дни в София се състоя церемонията по награждаване на печелившите участници в Националното движение "Опознай България - 100 национални туристически обекта" . В списъка на годишната игра с награди участваха общо 2468 притежатели на отличия.  Тази година участниците в движението се увеличават с около 50 000, а от създаването му през 1966 г...

публикувано на 19.11.24 в 12:13

Инж. Антони Чипев: В новото строителство има ръководители, които не могат да разчетат документацията

Явна е липсата на кадри, а липсата на кадри е защото няма адекватно заплащане. Затова подготвените кадри отиват в чужбина . Тази равносметка направи в интервю за БНР инж. Антони Чипев от Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране. "Причината е некомпетентност и неправилна работа . Дали работниците не са подготвени, наемат се..

публикувано на 19.11.24 в 10:32