Сегашните жълти и зелени рецепти повече няма да се издават на хартия, ако правителството приеме предложението на здравното министерство за тяхното електронизиране. С жълта рецепта се изписват силни опиати, нужни най-вече на онкоболни хора, разказа д-р Костадин Сотиров, личен лекар с практика в Пловдив. Те се изписват по-рядко в сравнение със зелените рецепти.
Сегашният начин на издаване на тези рецепти е поредица от тежки процедури, които изяждат от времето на лекарите, фармацевтите и служителите в здравните инспекции, обясни д-р Сотиров. Въвеждането на електронната форма обаче не означава дистанционен преглед за пациентите с такава терапия.
"Не може пациентът по телефона да си поръча рецепта. Дори тази рецепта да съм му я изписвал миналия месец и да трябва сега отново да я изпиша, дори неговото състояние да е без промяна, постановеният ред за оказване на медицинска помощ е пациентът да се яви в кабинета на лекаря, да бъде прегледан, да бъде обсъдено лечението му с него и едва тогава лекарят да издаде рецептата, да изготви амбулаторен лист и пациентът да подпише този лист", обясни той.
Промяната за пациентите е, че рецептите им ще могат да се изпълняват в цялата страна, обясни от своя страна председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов.
"В момента ако тези лекарства са изписани от лекар, който практикува на територията на определена област, то същите бланки трябва да бъдат задължително изпълнени само в тази област. Така че ще се подобри достъпът на пациентите. Ако пациент отиде на лекар в София и идва от провинцията, той спокойно може да изпълни рецептата в аптеката, в която обикновено ходи, близко до неговото място на живеене".
Към момента лекарствата със зелена и жълта рецепта се изписват на хартия в 3 екземпляра - единият остава при лекаря, а другите два пациентът носи в аптеката, обясни д-р Костадин Сотиров.
"Има вероятност лекарят да напише едно, пациентът да е сгънал няколко пъти рецептата, за да я мушне в джоба, след това написаното да не е достатъчно ясно и четливо и аптекарят да разчете нещо друго. Самият пациент ако изгуби единият екземпляр от тези два, които са му дадени, няма право да си ползва лекарствата".
Ако се въведе електронната рецепта, това ще означава, че пациентът ще мине през кабинета на лекаря и после ще отиде в аптека, ще каже своето ЕГН и фармацевтът ще види в здравноинформационната система какви лекарства са му изписани. Сериозно улеснение ще е за работещите в аптеките, смята Димитър Маринов.
За лекаря премахването на хартиената рецепта ще намали наполовина времето, което отнема процедурата по изписване на лекарство. По-голямата полза е, че медиците няма да губят време да ходят до РЗИ, за да получават кочани с такива рецепти, допълни д-р Сотиров.
Според публикуваните предложения за промени срокът от седем дни, в който рецептата трябва да бъде изпълнена, се запазва. Остава и периодът на назначената терапия – не повече от месец.
По думите на Димитър Маринов към момента се тестват софтуерните продукти, с които работят аптеките и чрез които ще имат достъп до информацията в Националната здравноинформационна система. От фармацевтичния съюз се надяват, че системата ще заработи гладко от 1 юни.
С около 12 декара може да намалее площта на Природния парк "Сините камъни". Това ще се случи, ако имот край Алпийския дом – навремето резиденция на Тодор Живков, бъде изваден от границите на парка. В средата на декември в Областната администрация на Сливен се състоя обсъждане, организирано от МОСВ съвместно с РИОСВ – Стара Загора. Това..
В отворено писмо психиатри алармират за недоимъка в болничното психиатрично лечение. В него се настоява да се отпускат средства, които да обезпечат достоен начин на работа. От над 7000 днес у нас са останали близо 2700 психиатри . Голяма част от тях са практикуващи в амбулаторната психиатрична помощ, казва доц. д-р Мая Стоименова, която има..
" Рождество е дълго чакан отговор от човечеството докога ще бъде в това страдание, в което се е поставило с първородния грях. Смъртта вече няма жило , защото идва Онзи, който ще я унищожи. На този ден се ражда Спасителят на света." Това казва пред БНР Димитър Митев, автор на книгата "Как станах свещеник", в която разказва различни истории..
"Българската Коледа" не е само концерт, не е само благотворителна кампания, а е общественозначима кауза , която сплотява обществото ни и укрепва нашите хуманни ценности. "Българската Коледа" е инвестиция в най-важния капитал на нацията - нашите деца". Това каза пред БНР диригентът Георги Милтиядов, като сподели щастието, благодарността и..
Във Ватикана Папа Франциск ще открие Всеобщия юбилей на Католическата църква. Той ще приключи на 6-и януари 2026-а година. В Рим за целия период на събитието се очакват над 30 милиона души, Началото на Всеобщия юбилей на Католическата църква ще започне с внушителен ритуал с отварянето на Светата врата на базиликата „Св. Петър“ в Рим, след..
Владимир Веков е многопластов човек. Работи като оператор в Нова телевизия, но е и парамедик . Освен това се включва в организирането на спортни събития. Всяка от тези дейности го ангажира и му носи удовлетворение, като му помага да избяга от стреса на съвременното ежедневие. "Планината е много приятно място и за страхотни моменти..
ТикТок се използва масово сред младите в България , заяви пред БНР Никола Тулечки - лингвист, експерт по данни, един от основателите на Сдружение "Данни за Добро". По думите му от доста време се забелязва как ТикТок се налага. Той напомни изследване, поръчано от СЕМ, за дигиталните навици на българската младеж, според което 97% от..
Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа. Коледарската група е от единадесет млади момчета ...
Кауза "Божик"- така са нарекли благотворителната инициатива хората от санданското село Спатово и техните приятели от фондация "Леб и вино" , чиято..
С около 12 декара може да намалее площта на Природния парк "Сините камъни". Това ще се случи, ако имот край Алпийския дом – навремето резиденция на..