Във Велико Търново местата за паркиране в платените зони в централната градска част са 615. От тях боядисани в синьо и обозначени с пътен знак Д21 места за паркиране на ППС, превозващи и/или управлявани от хора с трайни увреждания, са общо 40. По данни на община Велико Търново на хора с трайни увреждания за миналата година са издадени 631 талона, даващи им право да паркират автомобилите си безплатно в така наречените "сини зони" и да ползват местата за инвалиди.
Паркирането за инвалидните автомобили вече не е напълно безплатно във Велико Търново. Правим експеримент пред поликлиниката в центъра на града. Пред входа на лечебно-диагностичното заведение са обособени 3 стоянки за таксиметрови автомобили и още 9 паркоместа, като за автомобилите на хората с трайни увреждания местата са само две. Заети са.
Автомобили със сините инвалидни карти са паркирани и в страничните улици, където със знак В27 са забранени престоят и паркирането. Разговарям с мъж с увреждане, платил си за "синя зона", и с жена, успяла да намери свободно инвалидно място пред поликлиниката за автомобила си със синя карта.
"Нямат право за никъде. Пускаме си sms и толкова, няма друг начин. Те са две места пред поликлиниката, а хората са много. Идвам много често тук, но е почти невъзможно, защото те са за три часа, но... Как да го определим - не е правилно, чак дискриминация е трудно да се каже."
"Този път беше много лесно, но друг път обикаляме, докато намерим място. Има три-четири още места наблизо, иначе по-далече, където успеем да спрем, но не ни е удобно определено с тези три часа. На болницата си имат паркинг и там няма проблем, но на поликлиниката и за службите в града, институциите – на късмет, ако успеем. Намираме си разни по-далечни места, за да спестим парички, а когато не може, плащаме. Преди можеше да паркираш на някое друго място и като сложиш стикера се знае, че си с увреждания и ти е по-трудно да намериш място да паркираш. Сега само на тези означени места за инвалиди и ограничението е до три часа. Ако имаш повече работа, трябва да сменяш, да търсиш друго място или да си паркираш срещу заплащане и се обезсмисля това, което ти дават като човек, който има някакъв проблем“.
С две решения на Великотърновския общински съвет беше променена наредбата за престой и паркиране на пътни превозни средства и по-специално нейният член 14. Хората с увреждания вече имат право само до три часа да паркират безплатно на местата за инвалиди в "сините зони". При недостиг на паркоместа, обозначени с пътен знак Д21, право на паркиране с карта за паркиране на хора с трайни увреждания имат автомобилите, заели първи тези паркоместа, а всички останали паркират по общият ред, при режим на почасово платено паркиране.
Велико Търново не е прецедент в това отношение, а промяната в наредбата беше направена заради засечени много случаи на злоупотреба, обясни заместник-кметът по териториално и селищно устройство проф. Георги Камарашев.
"Променихме наредбата и паркирането е възможно за три часа. Съобразили сме с практиката от други общини – например община София паркирането е за 4 часа при 11-часов режим на работа на платената зона, при нас е 3 часа за 8-часов режим, така че съотношението в общи линии е спазено. Искам да стане ясно защо въведохме този лимит от три часа. Въведохме го по простата причина, че започна едно масово злоупотребяване с използването на паркоместата за инвалиди. Философията на тези места е хората, когато имат увреждания, да ги използват, когато посещават болнични заведения, социални учреждения, административни сгради, да пазаруват и т.н., това те могат да го извършат в рамките на три часа. Лошата практика, която установихме, е, че хора, които работят, да речем, в централната градска част, дори не ползват техните талони, а ползват талони на близки и, отивайки на работа, те заемат местата за целия работен ден, с което те нанасят ущърб върху дейността на хората, които де факто са увредени и имат необходимост да ползват тези паркоместа. Затова въведохме тази система и мисля, че тя дава добри резултати“.
По думите на Георги Камарашев има възможност да бъдат увеличени инвалидните места за паркиране пред поликлиниката във Велико Търново, но искане за това трябва да бъде направено от ръководителя на лечебно-диагностичното заведение, както е било направено наскоро за стоматологията в града.
Няма как да бъдат направени индивидуални паркоместа за автомобилите на хората с увреждания в зоните за платено паркиране или в жилищните квартали в периферията на Велико Търново, посочи още заместник-кметът Камарашев в отговор на зачестилите искания, отправени от хора с увреждания до общината.
Самият той е с увреждане и също има син талон за паркиране на личния си автомобил и не винаги лесно успява да паркира. Проблемът е с контрола по паркирането върху инвалидните места, коментира проф. Камарашев:
Твърдението, че е ограничен безплатният достъп на инвалидни автомобили до платената зона във Велико Търново е ВЯРНО.
Хората с трайни увреждания вече не могат да паркират безплатно за неограничено време в така наречените "сини зони" в града. За маркираните в синьо места вече е в сила правилото "Първият по време е първи по право", но и там безплатното паркиране на автомобилите със специална карта е ограничено до 3 часа, а за останалите места в зоните за платено паркиране, които бяха безплатни за инвалидните автомобили, вече се плаща.
--------------------
Този материал е изготвен по проекта "Пилотни радио-проверки на факти за по-надеждна медийна среда" (#factcheckEI_BNR), изпълняван от Фондация "Европейски институт" и Българското национално радио с финансовата подкрепа на Европейския фонд за медии и информация (European Media and Information fund) – EMIF. Отговорността за съдържанието, подкрепено от Европейския фонд за медии и информация EMIF, е на автора и може да не отразява позициите на EMIF и партньорите на фонда – Фондация "Калуст Гулбенкян" (Calouste Gulbenkian Foundation) и Европейския университетски институт (European University Institute).
Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck
Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..
Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси. "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и Ради..
Захари Карабашлиев описва радиото като създател на "саундтрака на неговото детство". " При баба и дядо имаше една радиоточка. Така съм запомнил и точния час, и програма "Христо Ботев" . Това бележи най-ранните ми детски спомени", сподели авторът на романа "Рана" в предаването „Понеделник вечер“. Даниела Стойнова с отличието..
Финансовата грамотност е едно от онези умения, които сякаш приемаме за даденост – докато не осъзнаем колко важна е тя в живота ни. "Не е богат този, който има най-много, а този, който се нуждае от най-малко", казва древногръцкият философ Диоген. В днешния свят на кредити, инвестиции и дигитални финансови услуги това послание звучи..
Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..
70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит . Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..
Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..
Според Закона за противодействие на корупцията всички лица, заемащи публични длъжности, трябва да подават декларации, в които да описват имотното и..
Бюджетът трябва да бъде балансиран и истински, няма да настояваме за 3% дефицит и не смятаме, че ако не сме готови за еврозоната, трябва да влизаме в..