Във Велико Търново местата за паркиране в платените зони в централната градска част са 615. От тях боядисани в синьо и обозначени с пътен знак Д21 места за паркиране на ППС, превозващи и/или управлявани от хора с трайни увреждания, са общо 40. По данни на община Велико Търново на хора с трайни увреждания за миналата година са издадени 631 талона, даващи им право да паркират автомобилите си безплатно в така наречените "сини зони" и да ползват местата за инвалиди.
Паркирането за инвалидните автомобили вече не е напълно безплатно във Велико Търново. Правим експеримент пред поликлиниката в центъра на града. Пред входа на лечебно-диагностичното заведение са обособени 3 стоянки за таксиметрови автомобили и още 9 паркоместа, като за автомобилите на хората с трайни увреждания местата са само две. Заети са.
Автомобили със сините инвалидни карти са паркирани и в страничните улици, където със знак В27 са забранени престоят и паркирането. Разговарям с мъж с увреждане, платил си за "синя зона", и с жена, успяла да намери свободно инвалидно място пред поликлиниката за автомобила си със синя карта.
"Нямат право за никъде. Пускаме си sms и толкова, няма друг начин. Те са две места пред поликлиниката, а хората са много. Идвам много често тук, но е почти невъзможно, защото те са за три часа, но... Как да го определим - не е правилно, чак дискриминация е трудно да се каже."
"Този път беше много лесно, но друг път обикаляме, докато намерим място. Има три-четири още места наблизо, иначе по-далече, където успеем да спрем, но не ни е удобно определено с тези три часа. На болницата си имат паркинг и там няма проблем, но на поликлиниката и за службите в града, институциите – на късмет, ако успеем. Намираме си разни по-далечни места, за да спестим парички, а когато не може, плащаме. Преди можеше да паркираш на някое друго място и като сложиш стикера се знае, че си с увреждания и ти е по-трудно да намериш място да паркираш. Сега само на тези означени места за инвалиди и ограничението е до три часа. Ако имаш повече работа, трябва да сменяш, да търсиш друго място или да си паркираш срещу заплащане и се обезсмисля това, което ти дават като човек, който има някакъв проблем“.
С две решения на Великотърновския общински съвет беше променена наредбата за престой и паркиране на пътни превозни средства и по-специално нейният член 14. Хората с увреждания вече имат право само до три часа да паркират безплатно на местата за инвалиди в "сините зони". При недостиг на паркоместа, обозначени с пътен знак Д21, право на паркиране с карта за паркиране на хора с трайни увреждания имат автомобилите, заели първи тези паркоместа, а всички останали паркират по общият ред, при режим на почасово платено паркиране.
Велико Търново не е прецедент в това отношение, а промяната в наредбата беше направена заради засечени много случаи на злоупотреба, обясни заместник-кметът по териториално и селищно устройство проф. Георги Камарашев.
"Променихме наредбата и паркирането е възможно за три часа. Съобразили сме с практиката от други общини – например община София паркирането е за 4 часа при 11-часов режим на работа на платената зона, при нас е 3 часа за 8-часов режим, така че съотношението в общи линии е спазено. Искам да стане ясно защо въведохме този лимит от три часа. Въведохме го по простата причина, че започна едно масово злоупотребяване с използването на паркоместата за инвалиди. Философията на тези места е хората, когато имат увреждания, да ги използват, когато посещават болнични заведения, социални учреждения, административни сгради, да пазаруват и т.н., това те могат да го извършат в рамките на три часа. Лошата практика, която установихме, е, че хора, които работят, да речем, в централната градска част, дори не ползват техните талони, а ползват талони на близки и, отивайки на работа, те заемат местата за целия работен ден, с което те нанасят ущърб върху дейността на хората, които де факто са увредени и имат необходимост да ползват тези паркоместа. Затова въведохме тази система и мисля, че тя дава добри резултати“.
По думите на Георги Камарашев има възможност да бъдат увеличени инвалидните места за паркиране пред поликлиниката във Велико Търново, но искане за това трябва да бъде направено от ръководителя на лечебно-диагностичното заведение, както е било направено наскоро за стоматологията в града.
Няма как да бъдат направени индивидуални паркоместа за автомобилите на хората с увреждания в зоните за платено паркиране или в жилищните квартали в периферията на Велико Търново, посочи още заместник-кметът Камарашев в отговор на зачестилите искания, отправени от хора с увреждания до общината.
Самият той е с увреждане и също има син талон за паркиране на личния си автомобил и не винаги лесно успява да паркира. Проблемът е с контрола по паркирането върху инвалидните места, коментира проф. Камарашев:
Твърдението, че е ограничен безплатният достъп на инвалидни автомобили до платената зона във Велико Търново е ВЯРНО.
Хората с трайни увреждания вече не могат да паркират безплатно за неограничено време в така наречените "сини зони" в града. За маркираните в синьо места вече е в сила правилото "Първият по време е първи по право", но и там безплатното паркиране на автомобилите със специална карта е ограничено до 3 часа, а за останалите места в зоните за платено паркиране, които бяха безплатни за инвалидните автомобили, вече се плаща.
--------------------
Този материал е изготвен по проекта "Пилотни радио-проверки на факти за по-надеждна медийна среда" (#factcheckEI_BNR), изпълняван от Фондация "Европейски институт" и Българското национално радио с финансовата подкрепа на Европейския фонд за медии и информация (European Media and Information fund) – EMIF. Отговорността за съдържанието, подкрепено от Европейския фонд за медии и информация EMIF, е на автора и може да не отразява позициите на EMIF и партньорите на фонда – Фондация "Калуст Гулбенкян" (Calouste Gulbenkian Foundation) и Европейския университетски институт (European University Institute).
Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck
Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..
Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността. Данните цитира пред БНР Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи". Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...
В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..
На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..
Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..
Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..