Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Маргарита и Доминика Халачеви от Чикаго за здравословното хранене и живота в Америка

3
Снимка: Личен архив
Сестрите Маргарита и Доминика Халачеви живеят в Чикаго. Имат  компания за здравословно хранене и организиране на сватбени и други тържества. Спечелили са доверието не само на българите, но и на много америкасндки клиенти.

С рецептите,които специално подбират и изпращат на своята майка, успяват не само да задържат развитието на сериозно заболяване, но и да подобрят в определена степен състоянието й.

Архитектура, икономика, здравословно хранене, множествена склероза, организиране на сватби, рождени дни и всякаки тържества - това е светът на Маргарита и Доминика Халачеви.


Младите жени се опитват да съчетаят  тези почти несъвместими понятия. Едната е с диплома по архитектура, другата по икономика.

Момичета искат да помогнат на майка си ,която от 38 годишна възраст страда от множествена склероза. Затова и преди 5 години правят компания  за здравословно хранене по специални рецепти и  със специални съставки. През седмицата приготвят храна за клиентите и за много от  българските детски градини в Чикаго, а в почивните дни организират сватби и различни други тържества.  Доминика идва преди 10-тина години.

Маргарита пристига първа на студентска бригада и казва,че  Америка я посреща  съвсем не според очакванията:

"Мръсни улици, хора седящи и  лежащи по земята, затрупани  кофи с боклук, беше американската реалност, с която се сблъсках часове след като кацнах тук и абсолютно различна от това, което бях виждала  по филмите.
Личен архив
По студентска програма бях разпределена да работя в едно заведение ,ресторант в Уисконсин. Беше натоварено, но пък беше весело. Бяхме чудесна група български студенти, които работихме здраво, но пък се подкрепяхме и използвахме всеки един момент да се наслаждаваме на екскурзията си.

После останах и реших да продължа обучението си тук. Прехвърлих кредит часовете си от България по "Архитектура".
Първоначално започнах да работя за американска компания тук, но след това се омъжих. Родих. Въпреки плановете ми да се върна на работа,  след раждането на дъщеря ми в момента, в който я хванах в ръце плановете ми  драстично се промениха  и реших, че връщането ми на работа ще бъде отложено за момента. Както и сега, майчинството в Америка е максимум три месеца, които могат да бъдат разпределени между бременността и времето след раждане, които са и неплатени, разказа в  рубриката “Америка - илюзии и реалности” в предаването "Закуска на тревата" Маргарита Халачева.

"Когато на майка ми беше поставена диагнозата множествена склероза, след разговори с лекари и диетолози тук в България все повече ставаше ясно, че начинът на живот и хранене оказва голямо влияние върху здравословното състояние и върху имунната система на хората с автоимунни заболявания. Тогава решихме да направим кухня, която всъщност да улеснява живота на хора в подобни ситуации. При майка ни със сигурност има вече резултат. Тя се чувства добре.

Аз съм привърженик на идеята, че хората трябва да мечтаят. Дали  мечтата е американска или българска - няма значение - тя трябва да се усъвършенства и надгражда, смята Халачева.



Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01
д-р Людмил Тумбев

В Ловеч откриват дневен стационар за детско–юношеско психично здраве

В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..

публикувано на 15.11.24 в 07:35

Фалшивите петдесетолевки вече са повече от двайсетолевките

Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..

публикувано на 14.11.24 в 09:29

Денят на народните будители беше отбелязан и в Израел

Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..

обновено на 10.11.24 в 13:26

Обучени екипи търсят изгубени хора в Израел

Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..

публикувано на 10.11.24 в 07:06