На много места в страната днес граждани излязоха на протест срещу срещу войната по пътищата и в памет на загиналите при катастрофи - в националния протест се включиха София, Шумен, Варна, Етрополе, Казанлък, Самоков, село Братаница, Чирпан и др.
С блокиране на възлови участъци протестиращите поискаха работещи мерки за пътна безопасност и ефективни наказания за шофьори, които причиняват тежки катастрофи. Протестът в столицата се провежда вече близо 2 седмици - всяка вечер след жестоката катастрофа на бул. "Сливница", в която загинаха Ани и Явор - младата двойка пресичала булеварда, докато неопитен 18-годишен шофьор ги блъсна. И днес протестиращите затвориха за около час и половина кръстовищата на бул. "Сливница" с ул. "Русе" и с бул. "Константин Величков".
"Включих се протеста, за да има някаква промяна и нещата да тръгнат към по-добро - и за млади, и за възрастни, и за всички занапред. Много бавно всичко се случва, как да вярваме";
"В затвора, там да лежи, да се научи";
"Много сериозни мерки, много сериозен контрол, нещо, за да се промени...Ако само така се събираме и си говорим..., ето колко хора сме - нищо...Трябва много, цяла България трябва да излезе, за да има промяна.... Ето млади хора си отиват, колко още трябва да си отидат, за да се промени нещо", коментираха участници в протеста.
Същевременно участници в протеста отбелязаха, че са били изненадани от приетите бързо от Народното събрание мерки за по-сериозни наказания - и то във време на трусове в съдебната и политическата ни система, дори без да има редовно правителство. Това обаче не е завършено дело и очакват промените да стигнат по далеч. Каквито и санкции да има, без ефективен контрол от страна на МВР няма как да успеем, казаха още протестиращите.
"Нуждата от реална и спешна законодателна промяна най-вече ме накара да се включа в протеста”, заяви Цвета Болешкова, която живее до бул. "Сливница".
"Казвам спешна, защото наистина ние се намираме в една извънредна ситуация, ние сме в постоянна ситуация на война. Специално на този булевард случаите през годините са много, нищо не е правено и тъжният случай е налице".
"Светофарът работи през нощта, но трябват много по-сериозни мерки. За мен това няма да е достатъчно, за да се спрат джигитите по пътя. Трябва да има постоянно патрулиращ екип на МВР, който да следи ситуацията по пътя", допълни тя.
Владимир Тодоров от Българска асоциация на пострадалите при катастрофи заяви, че е от спешен порядък нужно общините да имат право да поставят камери, в тези прави участъци да може да се направят физически прегради, за да не се развива такава скорост, както и законови промени, които да позволяват конфискацията на автомобилите на пияни и дрогирани шофьори. "Трябва и бърза комуникация между МВР и нарушителите през имейли, а не чрез хартиени повиквателни, нужен е и нов закон за движение по пътищата", каза Тодоров.
Протестиращи блокираха за половин час пътя от Бургас за Созопол, за да поставят цветя на мястото, където намериха смъртта си кметицата на с. Присад Ванча Байлова и Тодор Тодоров от с. Росен.
Майката на загиналия Тодор Тодоров - Мария Тодорова и дъщерята на Ванча Байлова – Гергана Тачева, бяха на протеста:
"Осъдиха го на четири години и осем месеца, ефективна присъда, но ние не сме съгласни с това. За двама души аз не съм съгласна, че трябва да лежи толкова. Искаме поне по пет години на човек, но да ги излежи, а не след една година да го пуснат за добро поведение. Шофьорът е осъждан три пъти, фалшива диплома за осми клас, фалшива сигурно книжка си е извадил в Турция", каза Мария Тодорова.
До инцидента се е стигна, след като два леки автомобила и един микробус катастрофират на изхода на Бургас за Созопол в района на бившето КПП. Водачите на колите са излизат, за да огледат щетите, когато автобус с турска регистрация ги е блъска. Те почиват на място.
Стара Загора и Казанлък също се включиха в националния протест. Близки на загинали на пътя призоваха отговорните институции да предприемат всички възможни действия и мероприятия за предотвратяване на пътните инциденти, отнемащи човешки живот, като подобрят пътната инфраструктура. Апелират и за законови промени и облекчаване на съдебния процес, с цел по-бързо правосъдие и обезщетяване на пострадалите.
В Стара Загора протестът премина в памет на Мария Караиванова – Мими, която завинаги остана на 17, след като загина през август 2021 при тежка катастрофа край екопътека "Бяла река" край Калофер.
Първата пратка от международната хуманитарна помощ, която ще бъде изпратена в Газа по морския коридор от Кипър, пристигна на острова късно следобед. Никозия дарява лекарства и медицински кнсумативи за цивилното население в ивицата, реши правителството днес. Първият транш съдържа 80 тона хуманитарна помощ, според правителствени източници. Товарът ще..
Палестинската групировка "Хамас" освободи две заложнички - израелки от руски произход - и се очаква в близките часове да пусне още 10 похитени цивилни в рамките на шестата размяна по време на временното примирие в Газа. Вашингтон очаква сред тях да бъде поне един американец. Срещу 12-те освободени Израел е поел ангажимент да освободи 30 палестински..
Парламентарната комисия по образованието и науката на днешното си заседание не одобри на първо гласуване законопроекта за държавния бюджет за 2024 г. в частта му за образование и наука. Четирима от народните представители от комисията гласуваха "за" за законопроекта, осем бяха "против", а въздържалите се бяха трима, с това законопроектът не е..
Комисията по икономическа политика в Народното събрание прие Законопроекта за държавния бюджет за 2024 година, след като вчера предложената финансова рамка бе гласувана и от Бюджетната комисия. В проектобюджета се залага дефицит от 3%, приходи - от 75 млрд. лв. и разходи - малко над 83 млрд. лв.
Близо 45 милиона лева ще бъдат възстановени на Държавната консолидационна компания за нереализирания правителствен комплекс. В процедура сме на възстановяване на тази сума към държавата от изпълнителя, на който без финансова обосновка са били платени над 70 млн. лева без ДДС за проекта през 2020г. Това заяви пред депутатите в икономическа..
Мнозинството от депутатите от парламентарната комисия по земеделие се противопоставиха на заложената от финансовия министър възможност за продажба на земи от държавния поземлен фонд . Категорични отрицателни становища срещу продажбата на държавни земи са изпратени до комисията и от множество земеделски и екологични организации. Иван..
Електроразпределителното дружество ЕРМ-Запад не носи отговорност при повреди в електрическите мрежи и съоръжения по независещи от него обстоятелства. Това гласи позиция на дружеството, част от "Електрохолд България", относно евентуални неустойки за негови клиенти при продължителна липса на ток. Настъпилите аварии през последните дни са в резултат на..
Този път е окончателно. Михайлов няма да се върне. Това мнение изрази пред БНР Симеон Кичуков, спортен репортер в "Дневник", за декларираното от..
Държавният поземлен фонд е инструмент за провеждане на държавна политика. Това обясни пред БНР Иван Христанов, лидер на партия "Единение“, бивш..
Постепенно намалява броят на недостъпните населени места . Все още остава проблемът с липсата на ток в част от селищата . Това каза пред БНР..