Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Полина Калоянова: Ако не бях българка, нямаше да съм това, което съм в Америка

Д-р Полина Калоянова
Снимка: Личен архив

"Винаги съм мислила, че това, че съм в Америка, и това, което съм постигнала се дължи на това ,че съм българка. И ако не бях българка, нямаше да съм това,което съм", разказа в рубриката " Америка - илюзии и разлности " на предаването "Закуска на тревата" д-р Полина Калоянова. Тя е вече 25 години  в "страната на неограничените възможности".

Казва ,че никога нито е мечтала, нито е искала да напуска България. Родена в София, живяла в Разград, учила английска гимназия в Русе, завършвайки  медицина във Варна съвсем не си мисли,че специализацията й по ендикринология ще се случи в САЩ. Но приятели я канят и подават  документи за т.н. зелена карта и за нея.и тя печели. Случва  се точно преди последният й държавен изпит по медицина. И решава да тръгне, защото обича предизвикателствата и пътуванията.

"Ние създадохме така да се каже семейството си тук. Аз имам 3 деца. Мисля,че им дадохме един доста добър живот. Аз успях дори да специалиирам това ,което исках в България. Но в същото време винаги в мене е имало такова чувство на носталгия, понеже съм била привързана и към моите родители, моите приятели, брат ми и винаги съм имала някакви мисли, дали съм направила правилното решение. Никога не съм била на 100% сигурна, че това ,че дойдох в Америка беше най-правилното решение в моя живот.

Когато бях млада ,ентусиазирана, с повече илюзии, хвърчаща в облаците - да. Понякога си мисля,че аз съм едно дърво без корен, независимо от това, какво съм постигнала - деца, професия,финансово и т. н. аз се чувствам понякога така и затова мисля,че когато съм сега тук обръщам внимание на българското, отколкото , когато съм била в България, защото мисля,че това по някакъв начин ще ми помогне да съединя корените си с моята земя, сподели още д-р Калоянова. И допълни:

"Американските пациенти нямат респект към докторите. В България, когато един пациент отиде на лекар, той чувства някакво уважение. Докато тук, като че ли пациентите имат чувството, че лекарите са им задължени.

И са задължени да правят всичко, което поискат и нямат никакъв респект.  В смисъл - могат да се обадят в събота или в неделя не за нещо, което е спешно, а просто защото са забравили да се обадят в петък да им подновиш лекарството.

Виждала съм пациенти, които си събуват обувките и си ги слагат там, където стоят другите хора, плетат си, правят си косата…Те просто няма уважение към другите и към техния труд.

Определено има разлика между американските пациенти и пациенти от други части на света. Като например индийските пациенти - когато индиец посещава болница и лекарят влезе -  той става и го поздравява, разказа още д-р Калоянова в "Закуска на тревата".

Д-р Полина Калоянова

По думите й много лекари мислят, че в Америка е по-лесно, защото има модерни тестове, лекарства, но те не осъзнават, че много по-важно е отношението между лекар и пациент. Освен това, лекарите в Америка не са на такава почит, както лекарите в България .Трябва да се съобразяват с различни институции и много повече могат да бъдат подсъдими, поясни още българската лекарка.

За себе си казва, че е малко националист.  И че, човек отива в България с очите или просто с възгледите си за света как иска да го приеме. Ако искаш да виждаш хубавото, ти ще виждаш   хубавото,ако искаш да виждаш лошото,ти ще виждаш винаги лошото.

"Дори и мои най-добри приятели, като започнат да говорят негативно за България, аз много се ядосвам. Защото това е страната, където те са родени, получили са обучението си и повечето нямаше да са това, което са, но те не го осъзнават. И колкото и да е лошо в България, аз винаги виждам хубави неща. Разбира се има неща, които ме мъчат и мен. Пътищата са нещо, което е под всякаква критика. Когато отида в болници ми става много мъчно, защото те се рушат, но от друга страна си казвам, хората искат да не плащат нищо, но искат да имат някаква здравна система, която няма да стане просто така...Всеки се опитва да лъже, да скрие,  за да не плаща такси, данъците са малки, а искат да имат добро здравеопазване...

Много пъти съм искала да се връщам. Много пъти си задавам въпроса, какво правя точно тука,защо съм точно тука, а не в съм в България и не мога ли всичките сили,  енергия, знания, които ги давам за най-различни неща да ги давам в България.

Проблемът е в децата. Върна ли се в България ще бъда нечестна към тях. Понеже на са учили там, техните перспективи ще бъдат различни. Дори имам познати, които се опитаха, но е много трудно.

България според мен или по техни думи не прави достатъчно усилия за да приравни класовете и т.н. и е много трудно за деца, които вече са в напреднала училищна възраст да се върнат в България, поясни д-р Калоянова.
 
Още по темата в звуковия файл.
По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Петър Ефтимов за това как астробиологията търси живот в Космоса

Сещате ли кой е филмът, в който се разказва за това, как извънземни изпращат на Земята схема, по която учените построяват апарат и правят контакт с друга цивилизация в Космоса. В главната роля беше Джоди Фостър. Филмът излиза през 97 ма и печели сърцата на публиката по целия свят. Сценарист на научно фантастичната лента "Контакт" е Карл..

публикувано на 12.07.24 в 14:45

Валери Чуков за вота на Острова: Не голяма победа на лейбъристите, а катастрофална загуба на консерваторите

Обединеното кралство избра лявата Лейбъристка партия да управлява през следващите 5 години. " Не става дума за някакъв завой вляво, не става дума за голяма земетръсна победа на Лейбъристката партия ", казва Валери Чуков, бивш редактор в някогашната Българска секция на Световните служби на BBC. " Благодарение на мажоритарната..

публикувано на 08.07.24 в 08:12

Поморие - балнеотуризъм, романтика и спектакъл на птици и кайтисти

Поморие е може би с най-дългата плажна ивица по Българското Черноморие, но това, което го прави уникално, е Поморийското езеро, което е свръхсолена лагуна с лечебна кал. Избрали веднъж Поморие за своята лятна ваканция, след това хората години наред се връщат там. Изобщо градът се променя, но любовта към него остава.  Градът е разположен..

публикувано на 07.07.24 в 15:11
Д-р Весела Атанасова

"Египетските култове край Черно Море" - как древните божества достигат до бреговете на Черно море

Митът за Озирис и Изида обяснява сътворението на света . Той разказва за борбата между доброто и злото. Хилядолетия наред в гробници и храмове египетските майстори разказват в своите рисунки за смелия Озирис и красавицата Изида, за раждането, Възкресението и качването на престола на египетския владетел. Култът към божествата в Древен Египет е..

публикувано на 03.07.24 в 14:02

Павлина Илиева: За българина цената е водеща при избор на почивка

Намираме се в разгара на активния летен сезон и всеки пътува или ще пътува нанякъде. В последните години българите имат все по-голям избор за това, къде да отидат на лятна почивка . Избират близки или далечни дестинации, познати или екзотични места. Някой търсят развлечения, други хубави плажове, трети евтин пазар. Важното е почивката да..

публикувано на 01.07.24 в 13:42

Двама български космически предприемачи за разрастването на иновации в Космоса

Те вярват, че ходенето в космоса е по-лесно. Те вярват, че това е бизнес възможност и начин да развиват компании за милиони. Те са двама български космически предприемачи , който бяха гости на едно от последните издания на „Тех Парк толкс'' на София Тех Парк. Това са Делян Аспарухов - съосновател и президент на американската компания Varda Space,..

публикувано на 29.06.24 в 08:30
Людмила Кирилова

Людмила Кирилова за усещането да посетиш вулкан

В света има любители на нетрадиционни туристически дестинации, а също и такива които съчетават традиционните – културно-исторически и кулинарен туризъм с нетрадиционните. Какво имам предвид – това са туристи, които искат да станат свидетели на грандиозни зрелища, като изкачвания в близост до активни вулкани.  "Вече има и българи, които се интересуват..

публикувано на 25.06.24 в 11:51