Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Полина Калоянова: Ако не бях българка, нямаше да съм това, което съм в Америка

Д-р Полина Калоянова
Снимка: Личен архив

"Винаги съм мислила, че това, че съм в Америка, и това, което съм постигнала се дължи на това ,че съм българка. И ако не бях българка, нямаше да съм това,което съм", разказа в рубриката " Америка - илюзии и разлности " на предаването "Закуска на тревата" д-р Полина Калоянова. Тя е вече 25 години  в "страната на неограничените възможности".

Казва ,че никога нито е мечтала, нито е искала да напуска България. Родена в София, живяла в Разград, учила английска гимназия в Русе, завършвайки  медицина във Варна съвсем не си мисли,че специализацията й по ендикринология ще се случи в САЩ. Но приятели я канят и подават  документи за т.н. зелена карта и за нея.и тя печели. Случва  се точно преди последният й държавен изпит по медицина. И решава да тръгне, защото обича предизвикателствата и пътуванията.

"Ние създадохме така да се каже семейството си тук. Аз имам 3 деца. Мисля,че им дадохме един доста добър живот. Аз успях дори да специалиирам това ,което исках в България. Но в същото време винаги в мене е имало такова чувство на носталгия, понеже съм била привързана и към моите родители, моите приятели, брат ми и винаги съм имала някакви мисли, дали съм направила правилното решение. Никога не съм била на 100% сигурна, че това ,че дойдох в Америка беше най-правилното решение в моя живот.

Когато бях млада ,ентусиазирана, с повече илюзии, хвърчаща в облаците - да. Понякога си мисля,че аз съм едно дърво без корен, независимо от това, какво съм постигнала - деца, професия,финансово и т. н. аз се чувствам понякога така и затова мисля,че когато съм сега тук обръщам внимание на българското, отколкото , когато съм била в България, защото мисля,че това по някакъв начин ще ми помогне да съединя корените си с моята земя, сподели още д-р Калоянова. И допълни:

"Американските пациенти нямат респект към докторите. В България, когато един пациент отиде на лекар, той чувства някакво уважение. Докато тук, като че ли пациентите имат чувството, че лекарите са им задължени.

И са задължени да правят всичко, което поискат и нямат никакъв респект.  В смисъл - могат да се обадят в събота или в неделя не за нещо, което е спешно, а просто защото са забравили да се обадят в петък да им подновиш лекарството.

Виждала съм пациенти, които си събуват обувките и си ги слагат там, където стоят другите хора, плетат си, правят си косата…Те просто няма уважение към другите и към техния труд.

Определено има разлика между американските пациенти и пациенти от други части на света. Като например индийските пациенти - когато индиец посещава болница и лекарят влезе -  той става и го поздравява, разказа още д-р Калоянова в "Закуска на тревата".

Д-р Полина Калоянова

По думите й много лекари мислят, че в Америка е по-лесно, защото има модерни тестове, лекарства, но те не осъзнават, че много по-важно е отношението между лекар и пациент. Освен това, лекарите в Америка не са на такава почит, както лекарите в България .Трябва да се съобразяват с различни институции и много повече могат да бъдат подсъдими, поясни още българската лекарка.

За себе си казва, че е малко националист.  И че, човек отива в България с очите или просто с възгледите си за света как иска да го приеме. Ако искаш да виждаш хубавото, ти ще виждаш   хубавото,ако искаш да виждаш лошото,ти ще виждаш винаги лошото.

"Дори и мои най-добри приятели, като започнат да говорят негативно за България, аз много се ядосвам. Защото това е страната, където те са родени, получили са обучението си и повечето нямаше да са това, което са, но те не го осъзнават. И колкото и да е лошо в България, аз винаги виждам хубави неща. Разбира се има неща, които ме мъчат и мен. Пътищата са нещо, което е под всякаква критика. Когато отида в болници ми става много мъчно, защото те се рушат, но от друга страна си казвам, хората искат да не плащат нищо, но искат да имат някаква здравна система, която няма да стане просто така...Всеки се опитва да лъже, да скрие,  за да не плаща такси, данъците са малки, а искат да имат добро здравеопазване...

Много пъти съм искала да се връщам. Много пъти си задавам въпроса, какво правя точно тука,защо съм точно тука, а не в съм в България и не мога ли всичките сили,  енергия, знания, които ги давам за най-различни неща да ги давам в България.

Проблемът е в децата. Върна ли се в България ще бъда нечестна към тях. Понеже на са учили там, техните перспективи ще бъдат различни. Дори имам познати, които се опитаха, но е много трудно.

България според мен или по техни думи не прави достатъчно усилия за да приравни класовете и т.н. и е много трудно за деца, които вече са в напреднала училищна възраст да се върнат в България, поясни д-р Калоянова.
 
Още по темата в звуковия файл.
По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Радка Кънева

Повече от 1000 души се включиха в пилотната фаза на проекта "Геномът на България"

Повече от 1 000 души се включиха в пилотната фаза на проекта „Геномът на България“, който има за цел да събере и анализира представителна извадка от геноми на съвременни българи . С цялостната инициатива страната ни ще допринесе за мащабен европейски проект, в който всяка държава ще представи референтен геном, типичен за нейното население. Всеки..

публикувано на 10.12.24 в 15:14
Владислав Марчев

Владислав Марчев за звездното небе над нас и Космоса

Каквито е конфликти да се случват в нашия свят, природни бедствия или икономически кризи, нищо от това не може да попречи на човешкия ум да гледа в бъдещето и да търси нови възможности за развитие на човечеството. Еволюцията на нашия интелект го извежда в орбитата на непознатото, на далечното, на доскоро недостижимото.  Развитието на технологиите,..

публикувано на 10.12.24 в 13:03
Перу - Мачу Пикчу

Мариана Константинова: Перу - притегателно място за изненади и мечти

" Перу е доста отдавна в моите планове за пътувания , защото това е една от малкото дестинации, където в " една шепа земя" могат да ти се случат изключително разнообразни посещения , можеш да сбъднеш част от мечтите си там", разказа за "Понеделник вечер"  Мариана Константинова, създателка на блог за пътувания . Новата ѝ творба,  част от..

публикувано на 05.12.24 в 12:00

Киберсигурност "като на игра"

Ученици от две пловдивски гимназии създават игра, която е своеобразно обучение по киберсигурност. Съвместно с менторите си от цифровия иновационен хъб "Тракия" Никълъс, Галя, Александър и Павел представят идеята си пред инвеститори, част от които не са от България . За четиримата ученици това е един от първите опити да търсят финансиране..

публикувано на 05.12.24 в 11:35

Интересни времена в Румъния - президентският балотаж е с неясен изход

"Румъния диша малко по-свободно, най-малкото защото вече има яснота кой ще ходи на втория тур на президентските избори . Стана ясно, че няма да има размествания." Това каза в предаването "Преди всички" журналистът Лъчезар Вълев, пратеник на БНР за изборите. Конституционният съд на Румъния потвърди резултатите от първия тур на..

публикувано на 03.12.24 в 09:27

Живот с увреждане - видими и невидими прегради

Пациентите не знаят точно къде са разпределени техните досиета . Когато не знаеш къде ти е досието, нямаш контакт с тези специалисти – те не са те виждали, това не е най-удачният начин, посочва и Пламен Христов, кореспондент на БНР в Ловеч, сам потърпевш от забавяне в системата. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.

публикувано на 03.12.24 в 07:08

Кампанията "Без страх" има за цел да помогне на жените и децата, които са жертви на домашно насилие

В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..

публикувано на 01.12.24 в 08:00