Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложба разказва истории от глаголически времена

Снимка: Борислава Борисова

"Истории от глаголически времена" е изложба, която планирам от дълго време. Тя е плод на дълги изследвания, проучвания. В нея има и научни открития, които са сравнително нови. Има и позабравени неща. Често се поставя въпросът по някакъв начин - коя е българската азбука. Изложбата се опитва по достъпен начин да разкаже истории от глаголически времена".  

Това сподели в предаването "Преди всички" доц. д-р Явор Милтенов от Института за български език на Българската академия на науките. 

Експозицията отбелязва 1160-годишнината от създаването на глаголическата азбука и е разположена в столичната градина “Кристал” в столицата. Ще остане открита до 29 май. 

"Често чуваме, че единствено кирилицата е българската азбука, с която сме допринесли за развитието на литературата, езика и културата на редица съвременни държави и за културното многообразие в Европа. Но това не е така, защото България става дом и за глаголицата, донесена от Кирило-Методиевите ученици. По-старата писменост се е употребявала активно в земите, които са били част от Първото българско царство, следи от нейното използване откриваме и по време на византийското владичество, а дори и до края на XIV в. Рядко в публичното пространство се споменава, че именно на глаголица са били извършени много от първите преводи в България и именно тя е служела за преписване на книги, а и в ежедневния живот, столетия наред. Столетия наред високият ѝ авторитет е бил несъмнен".

Експонирани са изображения с висока резолюция на глаголически ръкописи и епиграфски паметници, много от които не са били показвани пред широката общественост, а и пред научна аудитория. Снимковият материал е подбран по такъв начин, че да илюстрира непознати за обществеността страни от работата и на книжовниците, и на обикновени хора, владеещи писменото изразяване. Друг важен акцент в концепцията на изложбата е документирането на едновременното използване на глаголица и кирилица, което свидетелства за присъствието в образованието и на двете писмени системи.  

Интервюто на Силвия Великова с доц. д-р Явор Милтенов в предаването "Преди всички" можете да чуете в звуковия файл. 




снимки в текста: БТА

По публикацията работи: Лозина Владимирова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

По-високи заплати и първата нова техника за армията се очакват тази година

По-високи заплати и първата нова техника за армията се очакват тази година. Тези очаквания идват на фона на още негласуван бюджет. Страната ни очаква първите два самолета Ф-16 в края на първото тримесечие, а до края на третото ще бъдат доставени всичките 8 самолета от първия договор. През октомври фирмата производител показа тестов..

публикувано на 01.01.25 в 17:49

От днес в РСМ важат само шофьорските книжки с новото конституционно име на страната

От днес в Република Северна Македония важат само шофьорските книжки с новото конституционно име на страната. До момента са издадени над 800 хиляди документа, уточняват от Министерството на вътрешните работи и напомнят, че на 31 декември 2024 година изтече срокът за подмяна на регистрационните табели на колите с нови.   След промяната на..

публикувано на 01.01.25 в 17:27

КЕВР утвърди средно увеличение с 8,42% на цената на тока за бита от началото на годината

На закрито заседание Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) утвърди средно увеличение на цената на електроенергията за битовите потребители с 8,42%, считано от 1-ви януари 2025 г. За клиентите на "Електрохолд" цената нараства с 8,36%, на ЕВН – с 8,39%, а за клиентите на "Енерго Про" - с 8.55%, като в тези цени са включени и цените..

публикувано на 01.01.25 в 17:24

Сдружение "Майчина грижа" отново ще осигури стипендии за талантливи деца от Добрич

Сдружението "Майчина грижа" в Добрич и през следващата година ще осигури стипендии за талантливите деца на града, имащи нужда от финансова подкрепа. Клубът, в който участват само жени, има дългогодишна история и е помогнал на стотици деца. Основният начин за събирането на средствата за стипендиите е по време на традиционния бал, който дамите..

публикувано на 01.01.25 в 17:22

Доброволци ще раздават до март храна на хора, изпаднали в затруднение

Благотворителната инициатива "3330 топли обяда", чрез която в рамките на три месеца ще се раздава топла храна на нуждаещи се, стартира на 4 януари в 12 часа.  До 30 март, всяка събота, на обяд, доброволци ще раздават храна на хора, изпаднали в затруднение.  Мястото, на което е разположен пунктът, е квартал "Лозенец", ул. "Ахр. Йордан Миланов",..

публикувано на 01.01.25 в 17:17

Mocha Mousse е главният цвят на Pantone за 2025 година

Специалисти от американския Институт за цвета "Пантон" определиха главния цвят за 2025 година. Това ще бъде "Мока мус" (Mocha Mousse).       "В знак на уважение към сближаването ни с околната среда и поради своята органична същност, цвета "Пантон 17-1230 Мока Мус" е посветен на природния свят", съобщиха от Института. Какъв е този цвят, който..

публикувано на 01.01.25 в 17:10
Снимката е илюстративна

Най-малко 20 мигранти са в неизвестност, след като лодка от Либия потъна напът за Италия

Най-малко 20 мигранти са в неизвестност, след като лодка от Либия потъна напът за Италия, предаде Ройтерс, като се позова на информация на кмета на италианския остров Лампедуза. Седем мигранти са били спасени след корабокрушението. Сред тях е и 8-годишно момче от Сирия, което е пътувало с надеждата да отиде при баща си, който живее в..

публикувано на 01.01.25 в 16:48