Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Президентът призова парламентарните формации да не бавят приемането на бюджета

Президентът Румен Радев прие кандидата на ГЕРБ-СДС за премиер Мария Габриел, която върна папката без имена за министри за съставяне на правителство - 22 май 2023 г.
Снимка: БГНЕС

Президентът Румен Радев призова парламентарните формации да не бавят приемането на бюджета, независимо от изхода на преговорите около съставянето на правителство. Държавният глава ще връчи втория проучвателен мандат на ПП-ДБ в следващите дни:

"Когато първият мандат не успее, все следващ означава още по-тежки, а понякога и трудно обясними компромиси и рискове за обществото. Пътят, по който сте се насочили, изисква много интензивна работа и най- вече -  интензивна комуникация пред българското общество. В рамките на следващите дни ще връча следващия мандат на втората по численост парламентарна група, но искам още веднъж, независимо от хода на процедурата за съставяне на правителство, да призова парламентарно представените политически сили да не бавят приемането на бюджета и на важните закони, защото те се очакват от българските граждани и са изключително важни за българската държава", заяви днес президентът Радев, получавайки от Мария Габриел, номинирана от ГЕРБ-СДС за кандидат министър-председател, празната папка с неизпълнения първи проучвателен мандат за съставяне на кабинет.
По публикацията работи: Мария Йорданова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Йонко Грозев (вляво) и Орлин Колев на изслушването в Комисията по конституционни и правни въпроси на НС - .12 март 2025 г.

Делото за изборите за 51-во НС стана водеща тема на изслушването на кандидатите за конституционен съдия

Делото за изборите за 51-во Народно събрание стана водеща тема по време на изслушването на двамата кандидати за конституционен съдия от квота на парламента в ресорната парламента комисия.    За вакантната от месеци позиция са номиниране преподавателя по конституционно право Орлин Колев и бившия съдия в Европейския съд по правата на човека Йонко..

публикувано на 12.03.25 в 19:07

Протест на "Правосъдие за всеки" пред Съдебната палата в София

Протест пред Съдебната палата заради напрежението между Конституционния съд и прокуратурата около делото за законността на парламентарните избори на 27 октомври миналата година.  Организатор на демонстрацията е инициативата "Правосъдие за всеки". От инициативата заявяват, че "в престъпна симбиоза държавното дружество "Информационно обслужване" и..

публикувано на 12.03.25 в 18:45
Търговец на Нюйоркската фондова борса, САЩ, 11 март 2025 г.

Джеймисън Гриър, представител на Белия дом по въпросите на търговията: ЕС е откъснат от реалността

Американският министър на търговията Хауърд Лътник заяви, че нищо не би спряло президента на САЩ Доналд Тръмп при налагането на мита в размер на 25 процента върху вноса на стомана и алуминий в страната.  Лътник посочи пред "Фокс Бизнес Нетуърк", че ще бъде обложен и вносът на метала мед, предаде Ройтерс.  Тръмп удвоява митата за стоманата и..

публикувано на 12.03.25 в 18:19

Иво Иванов: Тръмп ще се опита да изопачи Конституцията, за да се кандидатира пак

Обществото в САЩ е състояние на шок. Хората си дават сметка, че САЩ вече не е конституционна демокрация, а авторитарно общество. Но това просветление идва много бавно за американците. Това каза писателят Иво Иванов в интервю от САЩ за БНР. Той коментира, че бързо разпознава признаците на авторитаризъм, тъй като е българин и е..

публикувано на 12.03.25 в 18:18
Привърженици на Калин Джорджеску на протест пред Конституционния съд на Румъния - Букурещ, 11 март 2025

Лидерите на две крайнодесни румънски партии ще се кандидатират на президентските избори

Лидерите на двете румънски крайнодесни партии - Алианс за обединение на румънците и Партията на младите хора, Джордже Симион и Анамария Гаврила, ще се кандидатират за президентските избори в страната през май. Румънски крайнодесни партии решават заедно с Джорджеску за кандидат за президент Ако и двете кандидатури на лидерите на двете румънски..

публикувано на 12.03.25 в 18:13
Министърът на отбраната Атанас Запрянов

Няма решение България да се включва в коалиция на желаещите за мироопазваща мисия за Украйна

Няма решение България да се включва в коалиция на желаещите за мироопазващи мисия за Украйна. Това стана ясно от думите на министъра на отбраната Атанас Запрянов на въпроси на депутати в ресорната комисия.  Днес на форум в Париж се решава как Европа да гарантира собствената си сигурност. Министър Запрянов каза, че очаква от началника на отбраната адмирал..

публикувано на 12.03.25 в 18:00

Канада обяви ответни мита за американски внос на стойност 20,6 млрд. долара

Канада ще наложи ответни мита за внос от САЩ на стойност 29,8 млрд. канадски долара (20,6 млрд. щатски долара), които ще влязат в сила утре, 13 март. Това съобщи днес канадският министър на финансите Доминик Леблан, цитиран от Ройтерс.  Днес влязоха в сила митата, наложени от президента на САЩ Доналд Тръмп, върху вноса на стомана и алуминий. Канада е..

публикувано на 12.03.25 в 17:56