Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Церемонията за наградите "Аскеер" ще бъде посветена на големите учители

| обновено на 24.05.23 в 08:32
Снимка: www.tba.art.bg

Наградите за постижения в театралното изкуство "Аскеер" ще бъдат връчени на церемония в театър "Българска армия" на 24 май. Вече е известно, че сценографът проф. Слави Кокалов ще получи голямата награда за цялостен принос към театралното изкуство, а актрисата Елена Райнова ще бъде удостоена с почетна статуетка

Тазгодишната церемония ще бъде 32-ра по ред. Журито се състои изцяло от работещи във военния театър. Над 130 са представленията, измежду които е направена селекцията за номинациите

Аскеерите са единствените по рода си театрални награди, при които отличията се дават от артисти – за артисти. Категориите са 11 и включват представления и техните автори с премиера в периода 1 април 2022 – 31 март 2023 г. 

Проф. Слави Кокалов има реализирани над 40 сценографски и повече от 15 костюмографски решения за драматични и музикални спектакли. Експериментира с приложението на новите медии в сценографията, работи и персонални видео арт проекти. Преподава "Сценография и костюмография" в Националната художествена академия. Бил е и ректор преди години на това висше училище. Досега проф. Слави Кокалов е печели два Аскреера – за работата ми върху постановките на Александър Морфов "Дон Кихот" и "Бурята". 

За водеща женска роля са номинирани Елена Телбис за ролята ѝ на Жена в "Дишай" в "Сфумато", Лилия Маравиля за превъплъщението ѝ в Петра фон Кант в "Горчивите сълзи на Петра фон Кант" в театър "София" и Светлана Янчева за ролята на Уини в "О, щастливи дни" от Самюъл Бекет в "Сфумато". 

При мъжете борбата ще е между Бойко Кръстанов за ролята му на Мъж в "Дишай", Владимир Пенев за поп Кръстьо във "Великденско вино" в Народния театър и Йордан Ръсин за Вершинин в "Три сестри", постановка на "Възраждане". 

За режисура "Аскеер" ще си оспорват Александър Морфов, Крис Шарков и Марий Росен, а техните спектакли "Антигона" в плевенския театър, "Частици жена" в Народния и "Дишай" в театрална работилница "Сфумато" са номинирани за най-добро представление.  

Режисьор и сценарист на церемонията на 24 май е Борис Радев. Миналата година той посвети спектакъла на Паисий Хилендарски, а тази година друг известен българин ще е в основата на церемонията - Найден Геров, който предлага датата 24 май като празник на светите братя Кирил и Методий. 

"Тази година честваме 200 година от рождението на този велик учител, който създава класното училище. Церемонията ще бъде посветена на тази годишнина и ще се казва "Денят на големите учители".  

За съвременна българска драматургия са номинирани Йоана Мирчева за "Тигър и дракон" в "Театър 199", Теодора Георгиева за "Междинна зона" в театрална работилница "Сфумато" и Яна Борисова за "Място, наречено другаде", поставен в "Театро". 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл. 


По публикацията работи: Лозина Владимирова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Здравка Андреева в студиото

90 г. БНР: Спомени на един музикален редактор

90-годишнината на БНР ни дава повод за среща с човек, известен в музикалните среди с артистичност, може би дори малко ексцентричност, но и с пълна отдаденост на каузата музика от десетилетия. Здравка Андреева влиза в БНР още като ученичка и е първопроходец в много отношения през 70-те и 80-те години на вече отминалия век – тя е една от първите..

публикувано на 23.01.25 в 19:00
Арто Чифчиян и Българският камерен оркестър - Добрич

Българският камерен оркестър - Добрич с успешна образователна програма

Традиция е всяка година през месец януари Българският камерен оркестър - Добрич да изнася образователни концерти пред ученици от града. Постепенно интересът към инициативата се разраства и на 13 януари 2025 г. съставът покани младежката публика на три последователни събития в Органовата зала на Добрич, която има капацитет 550 места. Така само за ден..

публикувано на 23.01.25 в 18:17

Изложба "Земята" се открива в Художествена галерия - Добрич

Изложба "Земята" открива днес в залите си Художествената галерия в Добрич. Избраните творби са изцяло от фонда на културната институция. От създаването си преди 60 години до днес основна тема на събирателската и експозиционната дейност на Художествената галерия в Добрич е тази за земята и хората на Добруджа. Тя е намерила широка и..

публикувано на 23.01.25 в 08:23
Пропаст

"Пропаст" - най-новата книга на Робърт Харис - роман за шпионаж и любов по време на война

"Конклав" е филмът, в който главният герой, изигран от страхотния Ралф Файнс, ръководи избора на нов папа.   Продукцията получи високи оценки от зрители и критици, а номинациите за престижни награди продължават да валят.  Автор на книгата, по която е създаден филмът, е британският писател Робърт Харис, а най-новата му книга е "Пропаст" .  "..

публикувано на 22.01.25 в 15:35
конференцията Момичета с мисия: Образование

"Момичета с мисия: Образование" и пътищата за спасение от ранните бракове

Утре – 23.01, ще се проведе конференцията "Момичета с мисия: Образование". Регистрацията за нея е безплатна.  Организира се от издателство "Ентусиаст"  и от Френския културен институт. Това събитие е вдъхновено от книгата "Жени, лишени от търпение" на Джаили Амаду Амал , разказа пред БНР Сиана Колибарова, издателство "Ентусиаст". "Бяхме..

публикувано на 22.01.25 в 11:58
Валерия Велева

Валерия Велева: Видях всичко в журналистиката

Видях всичко в журналистиката. Това заяви пред БНР журналистът Валерия Велева, която празнува своята 70-та годишнина с представяне на две свои книги – "Рани от власт" и "Ах, тази власт". "Двете книги обхващат периода от падане на власт на Тодор Живков до наши дни.  В едната съм събрала интервюта, които съм правила от 1991 година до днес...

публикувано на 20.01.25 в 17:53
Йордан Славейков

Йордан Славейков: Обичам да правя пиеси, в които на зрителя накрая и малко надежда да му дам!

" Темата в пиесата е това, заради, което хората идват, за да я гледат, а темата за любовта е точно такава, но аз обичам да правя такива пиеси, в които на зрителят накрая малко надежда да му дам , каза за БНР Йордан Славейков, режисьор, писател, драматург и преподавател.  Поводът за срещата ни е най-новото му представление "Прашка" , чиято..

публикувано на 20.01.25 в 12:43