Наградите за постижения в театралното изкуство "Аскеер" ще бъдат връчени на церемония в театър "Българска армия" на 24 май. Вече е известно, че сценографът проф. Слави Кокалов ще получи голямата награда за цялостен принос към театралното изкуство, а актрисата Елена Райнова ще бъде удостоена с почетна статуетка.
Тазгодишната церемония ще бъде 32-ра по ред. Журито се състои изцяло от работещи във военния театър. Над 130 са представленията, измежду които е направена селекцията за номинациите.
Аскеерите са единствените по рода си театрални награди, при които отличията се дават от артисти – за артисти. Категориите са 11 и включват представления и техните автори с премиера в периода 1 април 2022 – 31 март 2023 г.
Проф. Слави Кокалов има реализирани над 40 сценографски и повече от 15 костюмографски решения за драматични и музикални спектакли. Експериментира с приложението на новите медии в сценографията, работи и персонални видео арт проекти. Преподава "Сценография и костюмография" в Националната художествена академия. Бил е и ректор преди години на това висше училище. Досега проф. Слави Кокалов е печели два Аскреера – за работата ми върху постановките на Александър Морфов "Дон Кихот" и "Бурята".
За водеща женска роля са номинирани Елена Телбис за ролята ѝ на Жена в "Дишай" в "Сфумато", Лилия Маравиля за превъплъщението ѝ в Петра фон Кант в "Горчивите сълзи на Петра фон Кант" в театър "София" и Светлана Янчева за ролята на Уини в "О, щастливи дни" от Самюъл Бекет в "Сфумато".
При мъжете борбата ще е между Бойко Кръстанов за ролята му на Мъж в "Дишай", Владимир Пенев за поп Кръстьо във "Великденско вино" в Народния театър и Йордан Ръсин за Вершинин в "Три сестри", постановка на "Възраждане".
За режисура "Аскеер" ще си оспорват Александър Морфов, Крис Шарков и Марий Росен, а техните спектакли "Антигона" в плевенския театър, "Частици жена" в Народния и "Дишай" в театрална работилница "Сфумато" са номинирани за най-добро представление.
Режисьор и сценарист на церемонията на 24 май е Борис Радев. Миналата година той посвети спектакъла на Паисий Хилендарски, а тази година друг известен българин ще е в основата на церемонията - Найден Геров, който предлага датата 24 май като празник на светите братя Кирил и Методий.
"Тази година честваме 200 година от рождението на този велик учител, който създава класното училище. Церемонията ще бъде посветена на тази годишнина и ще се казва "Денят на големите учители".
За съвременна българска драматургия са номинирани Йоана Мирчева за "Тигър и дракон" в "Театър 199", Теодора Георгиева за "Междинна зона" в театрална работилница "Сфумато" и Яна Борисова за "Място, наречено другаде", поставен в "Театро".
На 21 декември ансамбъл КласикАрт кани почитателите си на празничен концерт - Коледа с КласикАрт. Специално участие в него ще има забележителната българска акордеонистка Вероника Тодорова, която е и автор на една от пиесите в програмата. На сцената с тях ще бъдат още: Детски филхармоничен хор, Балетно студио “Джулия Ромеова”, деца художници от “Артис”..
Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни. " Когато отнемаш удоволствието,..
На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..
За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..
Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..
Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..
С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..
Година, която беше твърде динамична и преливаща от изненади . Достатъчно ли е това обобщение, превъртайки 2024-та на бързи обороти? А какво ни очаква?..
Намерено е кучето на 13-годишния Николай от старозагорското село Конаре, който се издирва от 17 декември , потвърди пред БНР кметът на селото Станчо..
Само през първите девет месеца на 2024 година в отделението по неонатология на Университетската болница "Канев" в Русе са се родили 104 недоносени..