Мястото на провеждане е площад "Свобода", където ще бъдат подредени шатрите на над 50 занаятчии от цялата страна. На фестивала ще бъде отворена "Работилница за сръчковци", а главният кулинар на курортен комплекс "Албена" ще проведе "Кулинарно ателие" с възпитаници на Професионалната гимназия по туризъм в Добрич. Подготвена е и богата музикално-танцова програма, а специален гост на фестивала ще е народната певица Галина Дурмушлийска, наричана "славеят на Добруджа". Подготвени са и ретро ревюта за облекло и прически от началото на 19-и век, както и изложба на ретро автомобили.
Фестивал на занаятите и изкуствата в Добрич не е бил провеждан в продължение на 30 години, но неговите традиции бяха възстановени миналата година. Тогава той се осъществи от Фондацията „Добруджа – история, традиции и култура“ по проект с Община Добрич, посочи Пепа Рашева от фондацията.
"Идеята е да се даде възможност на хората, които упражняват занаяти и изкуства, да представят своето творчество. Като цяло са художествени занаяти, традиционни занаяти, приложни и изобразителни изкуства. Ще има и работилници за малки и големи."
Сред участниците е художникът на свободна практика от Добрич Николай Ханзъров. Той споделя, че е много щастлив да участва в гилдията на занаятчиите, защото по този начин хората се приближават до изкуството и занаятите. Според него организираният фестивал на празника на занаятите преди месеци е бил изключително полезен.
"Една педагожка, млад човек, доведе децата и пред всеки от колегите остават по 5-10 минути им разказва – за направеното, за духа на българина. Невероятно добро посрещане от обществото. Много е разнообразно, много е красиво. Идентичността на една нация. Това е лицето, това е обликът на една нация."
Майсторът ковач Мирослав Милев също ще покаже своя занаят на фестивала. По думите му, кованото желязо има своите почитатели и колкото и да е трудно, успява да се храни от занаята си, който определя като мръсен и труден, но хубав и увлекателен.
"Малко рисуване, малко познания за металите и започнахме да работим. Както художниците продават картини, така и ние продаваме метални изделия. Всяко културно събитие е за хората. Няма начин някой да ни забележи, ако си стоим в ателиетата, в работилниците. Всяко изложение е от полза."
С Мирослав Димитров сме свикнали да се виждаме преди коледните празници, защото в неговия малък цех той произвежда познатите ни от детството стъклени елхови играчки. Сега е допълнил асортимента си и прави украса и за други празници, защото иска да осигурява целогодишна заетост за своите работници.
"Както всяко едно изкуство и занаят, произвеждането на такива стъклени изделия, сувенири и елхови играчки, само по себе си е и занаят, и изкуство."
Във фестивала своите накити от естествени материали ще покаже и Алекс Николов, който се занимава вече 30 години с този занаят.
"Хората искат да видят нещо автентично, нещо майсторско, нещо различно. По този начин се възраждат и занаятите. И културата се повишава, и тонусът на обществото."
С дейността на Фондацията "Добруджа – история, традиции и култура" , с появата на ежеседмичния Фермерски пазар в Етнографския комплекс "Старият Добрич" занаятчийските дюкяни и разнообразната им продукция стават все по-лесно достъпни и видими както за жителите, така и за гостите на града. Фестивалът очаква своите посетители през следващите три дни, когато Добрич ще бъде домакин на творци и занаятчии от цялата страна.
В Столичната община започват преговорите за подписване на нов Колективен трудов договор между синдикатите от КТ "Подкрепа" и КНСБ с ръководството на Столичния автотранспорт. Липсата на договора доведе до протести в петък, на 20 декември, и спиране на част от автобусите на градския транспорт. Близо 280 шофьори са необходими на общинското дружество,..
Близо 300 деца от столичните училища и детски градини взеха участие в празничния концерт, посветен на Рождество в столичния район "Люлин". "Много хора идват, за да подкрепят тази инициатива", наричат я "Децата на "Люлин", разказва Иван Димитров от Църковното настоятелство. Идеята е да обединяват всички училища и детски градини в района и да..
Какво е да си учен на Антарктида? И как може да си по-интересен на туристите там дори и от пингвините. "За мен това е шеста експедиция. Аз съм на българската база по научен проект. Занимавам се със сеизмология, изследване на земетресенията, движението на ледниците на Антарктида, разказа за "Закуска на тревата" гл. ас. д-р Гергана Георгиева. Тя е..
"Приключението Италия" представя Иван Кръстев, автор на книгата „НЕпътеводител за Италия от А до Я” . Той е нашия полазник на Игнажден – така, че всички ни очакват пътешествия през следващата година. Разказа за живота в Италия, за красотите там, за хората, за кухнята и менюто на тази любима на много хора страна , но и представи..
Фондация "Искам бебе" в Плевен събира на кръгла маса институции, лекари и двойки с репродуктивни проблеми. Целта е да се предостави информация за видовете медицински процедури и възможностите за тяхното финансиране. Най-често хората с репродуктивни проблеми се сблъскват с намирането на подходящия лекар , когото да почувстват като своя..
За красиво украсените градчета в провинция Бавария разказва пътешественичката и блогърка Джули в Нощен Хоризонт. Джули живее със семейството си във Великобритания от години и по традиция в дните преди Коледа посещава дестинации, където коледният дух се поддържа много жив и където празникът се усеща много силно в украсата и подготовката...
Идва краят на безотговорното продаване на уреди и играчки с цифров компонент. Към производителите и търговците на дребно ще има сериозни изисквания. Всички играчки с изкуствен интелект ще попадат под тази регулация . Под нея попадат и всички продукти със свързаност в интернет . Производителите и търговците на дребно ще трябва да спазват..
Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа. Коледарската група е от единадесет млади момчета ...
Светлите Рождественски празници посрещат и осемте жени с умствена изостаналост в защитеното жилище в Горна Оряховица. Заедно са в делник и в..
В плевенското село Малчика се намира най-старият в България католически храм "Св. Анна". Догодина ще се навършат 170 години от освещаването му...