Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Милен Керемедчиев: Не виждам как ще стане членството на България в Шенген до края на годината

Ако в момента изкуствено задържаме инфлацията с различни похвати и с влизането в еврозоната развържем кесията, ще се получи гръцки сценарий, предупреди той

Милен Керемедчиев
Снимка: БНР - архив

България по-скоро няма да отговори на критериите за членство в Шенген и еврозоната.

Това мнение изрази пред БНР бившият заместник-министър на външните работи Милен Керемедчиев.

"Не виждам как ще стане членството на България в Шенген до края на годината, даже и с усилията на г-жа Габриел, ако тя поеме този пост, на външен министър, с всички нейни възможности в Европа. А що се касае до 3-процентовия дефицит, тук нещата са доста по-сложни. Ако България в момента изкуствено задържа инфлацията с различни похвати, за да се придържаме към критерия на 3-те процента в следващите година и половина, влезем в еврозоната, развържем кесията и се отпуснем, тогава ще се случи гръцкият сценарий за България. Ще се налага централната банка и други страни членки на еврозоната да ни спасяват от хиперинфлация, която ще внесем. Шикалкавене едва ли ще бъде допуснато от нашите европейски партньори."

Относно оповестените от Радостин Василев записи и репликите за съгласуване с посолства Керемедчиев коментира:

"Нормално за страна член на ЕС и НАТО е в различни посолства да се запитват доколко България изпраща правилните и точни сигнали за това, че е надежден и стабилен член на ЕС и НАТО, както е поела такъв ангажимент."

"Разделението на турското общество се запазва. Защо турците все пак избраха Ердоган? Ситуацията в световен мащаб, войната в Украйна на самите граници на Турция накара избирателите да заложат на по-малкото, но по-стабилното зло. Двете кампании се сблъскаха – каква да бъде турската държава, как да се управлява", посочи бившият заместник-министър на външните работи след приключилия президентски вот в Турция.

Турците решиха, че в тези тежки турбулентни времена да ги управлява лидер с доказани възможности е по-доброто решение от рязка промяна в политиката на страната, добави той в предаването "Преди всички".

Колкото и да звучи грубо, Ердоган използва мигрантите и печели от тях, като манипулира западноевропейските лидери, затова и промяна в мигрантската политика няма да има, изтъкна Керемедчиев. По думите му "Европа ще продължава да бъде в плен или в "клещите" на Ердоган, що се касае до миграционния процес"

От друга страна Ердоган е удобното зло, удобният противник на ЕС, с него да се оправдават, че Турция не постига напредък в своите преговори за ЕС и е с най-дългия статут на страна кандидат за членство, каза още той.

Ердоган трябва да се опита да се обърне към по-младите избиратели. Това ще стане видно при следващите стъпки – реформите в турската икономика, смята Милен Керемедчиев. Според него ако оттук нататък турският президент не предприеме резки мерки за подобряване на икономическото състояние на гражданите, го чакат недоволство и напрежение.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анастасия Димитрова

Анастасия Димитрова: Смисловото помнене е 20 пъти по-ефективно от зубренето

Възможно ли е да запаметяваме информациите по-бързо и дълготрайно , възможно ли е да четем по-бързо и въпреки това да осмисляме текста , а да учим по-ефективно или да правим конспекти, които да са оптимално полезни и какво означава "мнемоника" ? " Паметта може да бъде феноменална, а също може и да бъде тренирана , има хора, които са с феноменална..

публикувано на 26.03.24 в 10:39

"Новини с добавена стойност" с Г-н Балев: Пътна карта на Сглобката по модела на руско-турските взаимодействия

Путин и Ердоган го наричат "Турски поток", Борисов и Вучич го повишиха до "Балкански поток". А пък аз съм измислил най-точното наименование - Руско-турски поток. Като Руско-турска война, само че това е Руско-турска газова тръба и то с Пътна карта. Макар че тая Пътна карта лесно се не намира. Защото много трудно се открива из..

публикувано на 24.03.24 в 12:39

„Културни войни“ с Владислав Апостолов: Затвор до живот за „реч на омразата“

Помните ли онзи тревожен фантастичен трилър на Стивън Спилбърг с Том Круз „Специален доклад“, вдъхновен от разказ на великия виртуоз на футуристичните антиутопии Филип К. Дик? Там специаризиран полицейски отдел ловеше престъпници преди да са извършили престъпление. Експериментът приключи ужасяващо, както може и да се очаква. Е, сега..

публикувано на 23.03.24 в 14:50

„По ръба“ с Калина Андролова: Държавата като финансова авантюра

През изминалата седмица имаше бурни дебати в парламента за стойността на Асен Василев като финансов министър. Поводът беше, че Фондът „Сигурност на електроенергийната система“ е в оперативен дефицит. Загубите са се натрупали от разликата между прогнозните по-високи цени на КЕВР за въглеродните емисии и по-ниските цени на пазара, както и от..

публикувано на 23.03.24 в 14:33

Коментар на Петър Волгин: Пак Посолството ще решава

Едва ли има нормален човек в България, който да смята, че преговорите между коалиционните партньори за съставяне на ново правителство буксуват заради тежки спорове по отношение на принципи и реформи. А пък още по-смешно става, когато едните управляващи почнат да обясняват колко неприятно били изненадани от действията на партньорите си, а пък..

публикувано на 23.03.24 в 12:30

Проф. Никола Григоров: Киселините в стомаха се влияят от гена, храненето и стреса

Стомашните киселини и свързаните с тях симптоми са проблем за много хора.  Как действат лекарствата за намаляване на киселинността, колко дълго могат да се приемат и как се лекуват заболяванията, свързани с повишената киселинност, в "Минути за здраве" разказва проф. Никола Григоров от Отделението по гастроентерология на Пирогов: "Причината за..

публикувано на 23.03.24 в 07:20

Депутатите приеха да бъде създаден Съвет за координация на политиките за българите зад граница

Създаването на Съвет за координация на политиките за българите зад граница предвиждат приети на първо четене промени в Закона за българите, живеещи извън Република България.  Парламентарните групи на "Възраждане" и ИТН гласуваха против, БСП се въздържаха.  Съветът ще спомага за решаването на въпроси от координационен характер, свързани със..

публикувано на 20.03.24 в 14:33