Учени от БАН твърдят, че дивите миди по българското Черноморие имат увредено ДНК, а всички миди съдържат микропластмаси. Това е установено при голямо изследване на черните миди и няколко вида бели миди, започнало още през 2016 година.
Учени от БАН са направили проучване в български териториални води на условията за живот на живите организми и тяхното състояние от биологична гледна точка. Тези проучвания са направени по 2 проекта за черната мида и за няколко вида бели миди.
Състоянието на мидите е изследвано 2 пъти годишно – през пролетта и през есента.
Изследванията на БАН потвърждават, че всяка мида съдържа средно по 5 микрочастици пластмаса, съобщи професорът по молекулярна биология Георги Милошев. Той допълни, че мидите край курортните комплекси са замърсени и опасни за консумация, тъй като са установени мутации в ДНК-то им.
Оказва се, че Българската агенция за безопасност на храните не прави изследвания за наличието на микропластмаси на мидите, които се предлагат и консумират в България. От БАБХ припомниха, че дивите миди са забранени за консумация. Д-р Александрина Борисова, началник на отдел в БАБХ е категорична, че добивът на миди не е разрешен до курортите, а за мидените ферми изискванията са стриктни.
Твърдението, че всички миди съдържат микропластмаса, е ВЯРНО. Нито един орган обаче не проверява какво е количеството на пластмасата и как консумацията им се отразява на хората.
------------------
Този материал е изготвен по проекта „Пилотни радио-проверки на факти за по-надеждна медийна среда“ (#factcheckEI_BNR), изпълняван от Фондация "Европейски институт" и Българското национално радио с финансовата подкрепа на Европейския фонд за медии и информация (European Media and Information fund) – EMIF. Отговорността за съдържанието, подкрепено от Европейския фонд за медии и информация EMIF, е на автора и може да не отразява позициите на EMIF и партньорите на фонда – Фондация „Калуст Гулбенкян“ (Calouste Gulbenkian Foundation) и Европейския университетски институт (European University Institute).
Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck
Германия се готви за политическа промяна: председателят на ХДС Фридрих Мерц вероятно ще бъде избран за нов федерален канцлер на 6 май. Според информации от няколко германски медии, подготовката за гласуването за канцлер в Бундестага вече е в напреднала фаза. Все още обаче не е получено официалното одобрение на коалиционния договор между..
Радиолокационна система за сваляне на дронове ще бъде закупена за нуждите на "Гранична полиция". Това обяви във Враца министърът на вътрешните работи Даниел Митов. По думите му, с наближаване на лятото се очаква засилване на миграционния натиск, а справянето с нелегалната миграция е един от приоритетите на вътрешното министерство. Митов..
Испанската обществена телевизия RTVE поиска да се обсъди участието на Израел в конкурса "Евровизия". В отворено писмо медията призовава Европейския съюз за радио и телевизия за дебат по темата. В писмото си директорът на RTVE Хосе Пабло Лопес посочва, че различни групи в гражданското общество в Испания са изразили загриженост за..
Прессекретарят на Белия дом Керълайн Левит заяви на брифинг, че утрешните преговори между САЩ и Иран в Оман ще бъдат преки. "Това ще бъдат преки преговори с иранците и искам да го заявя много ясно", каза Левит по време на пресконференцията, отбелязвайки, че е говорила с президента на САЩ Доналд Тръмп за неговите цели за преговорите...
Телефонен разговор между руския президент Владимир Путин и президента на САЩ Доналд Тръмп е „теоретично възможен“ след днешната среща на Путин със специалния пратеник Стив Уиткоф е "теоретично възможен", съобщи агенция Интерфакс, цитирайки говорителят на Кремъл Дмитрий Песков. Песков не посочи възможен час или дата за подобен разговор...
Здравният министър на САЩ Робърт Ф. Кенеди-младши заяви на среща с президента Доналд Тръмп, че министерството стартира мащабни изследвания за заболяванията от аутизъм и до септември месец трябва да има резултати . Приблизително 1 на 36 деца в САЩ са с диагноза аутизъм. За последните 25 години заболяването се среща все по-често, а причините за..
Хазартнозависими от специалните списъци могат да играят в онлайн платформи, регистрирани в чужбина. За това предупреди Цветеслава Гълъбова, директор на психиатричната болница в Курило. По време на дискусия за хазарта стана ясно, че се мисли за законодателни промени. Броят на зависимите расте и хазартът е новата пандемия, каза психиатърът..
Зад тежките пътни инциденти, които правителството ще се опитва да ограничи, стоят човешки съдби . Учителката по информатика в математическата..
В Плевен тържествено отбелязват 160 години от създаването на Университетската болница "Д-р Георги Странски". Лечебното заведение е второ по големина и..