Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Всичко, което не нарушава епителната бариера, би ни предпазило и от алергични и от автоимунни заболявания

Д-р Мариана Мандажиева: Наблюдаваме пандемия от алергичен ринит

3
Д-р Мариана Мандажиева
Снимка: Станислава Пирчева

Повече от един век история на алергичния ринит - това е темата в "Нощен Хоризонт" с гост - д-р Мариана Мандажиева, алерголог в Аджибадем Сити Клиник Младост.

Д-р Мандажиева е един от малкото специалисти в България със специалности по клинична алергология и УНГ болести, уникално съчетание, което е в полза на големия брой пациенти със заболявания на горните дихателни пътища.


Лекар с богат практически опит, научни интереси и публикации в диагностиката и лечението на: алергичния ринит, възпаление на синусите и носна полипоза, еозинофилия и свързаните с нея заболявания, индолентна мастоцитоза и заболявания на активираните мастоцити, медикаментозна алергия и алергия към импланти.
"Има в днешни дни епидемия от алергични ринити, дори може да се говори за пандемия, едно заболяване, което е с повече от 200 годишна история", каза пред БНР д-р Мариана Мандажиева.

"В началото се смята, че ароматът на прясно окосеното сено е причината за сенната хрема. След време се установява, че причината за алергията са малките полени, малкия прашец от тревите, от дърветата, от плевелите, които свръхактивират имунната система.

Това, което е интересно, е че в миналото се търсят различни странни методи за преодоляване на алергичния ринит, но всъщност се открива, че това, което действа и помага при сенната хрема или алергичния ринит е пребиваване на морския бряг, чистота на морския въздух, морския бриз", разказа още пред БНР д-р Мандаджиева.

Тя посъветва хората, които имат целогодишно алергичен ринит, които са по-тежките случаи-  да се избягват алергените - акарите, домашните любимци, плесенни спори...

Усложненията на сенната хрема, тоест тази, която не се лекува, това са възпаления на ушите, оток на лигавицата на синусите, бронхиална астма, нарушения в съня...често ходене до тоалетна, хъркането, сънна апнея.

Д-р Мандаджиева изтъкна също, че сред най-основните причини за алергичния ринит са лошата и замърсена околна среда, начинът на живот, застояването пред електронните средства, пред телевизора, хлорирането на водата, акарите в матраците, градският начин на живот.

Според нея връщането на село спомага за по-малко алергии в нашия живот. Освен това използването на по-малко на дизенфектанти, на модерни измивни средства, вещества в хранителната индустрия, изкуствените добавки - всичко, което нарушава епителната бариера, би ни предпазило и от алергични заболявания, и от автоимунни заболявания, изтъкна още извествият алерголог.
Също да не пушим, да не използваме в изобилие парфюми, по-малко антибиотици, по-малко пробиотици и имуностимулатори, също спомагат за избягване на алергиите.
Д-р Мариана Мандажиева
Д-р Мариана Мандажиева е специалист алерголог в София с над 25 години опит и професионални и научни интереси в сферата на диагностиката и лечението на алергичния ринит, възпаление на синусите и носна полипоза, алергични заболявания в устната кухина, бронхиална астма, медикаментозна алергия и десенсибилизация с медикаменти, контакта алергия,алергия към импланти и интракардиални стентове, мастоцитоза, хранителна алергия и хранителна непоносимост, типове глутенова непоносимост, еозинофилия.
Д-р Мандажиева е практикувала в Окръжен диспансер по пневмо-фтизиатрични заболявания и Окръжна болница в Смолян и в ДКЦ 5 София - Студентска поликлиника. Била е експерт в Комисия по гражданска авиация към Национален транспортен институт. До 2005 г. работи в Клиника по Алергология и астма на УМБАЛ "Александровска" София. От 2005 г. е част от екипа специалисти на Клиника по дерматология, венерология и алергология към ВМА София. От 2016 г. е алерголог и основател на Медицински център Искър и алерголог в Аджибадем Сити Клиник Младост.

Още по темата в звуковия файл.
По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Турски готвачи в нашата Албена: Наемат персонал от Бангладеш и Узбекистан!

С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..

публикувано на 01.04.25 в 10:40

Столичната библиотека и фондация "Глобални библиотеки – България" представиха инициативата "Образовани дигитални граждани в библиотеките"

Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..

публикувано на 30.03.25 в 08:31
Д-р Ким Сеуон, Снежана Тодорова и д-р Райна Бенева

"Кореистика" - все по-желана специалност в Софийския университет като първо желание

Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения .  Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения.  Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..

публикувано на 28.03.25 в 10:07

Стая за ИИ в училище - готови ли сме за промяната?

В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците.  Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...

публикувано на 26.03.25 в 10:17
Мария Янева, председател на фондация

"Искам бебе“ настоява за промяна в правилата на Центъра за асистирана репродукция

От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..

публикувано на 23.03.25 в 17:25

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..

публикувано на 23.03.25 в 07:16

В София се проведе дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България"

Българският енергиен и минен форум (БЕМФ), съвместно с "Клуб Сенатор", организира професионална дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България".  Участниците в дискусията излязоха с Отворено писмо. В него се посочва: Над 13 години на територията на Република България и българската акватория на..

публикувано на 23.03.25 в 05:28