Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Миастения гравис - рядко и невидимо заболяване

Да се уморяваш лесно, да не можеш да отидеш на море или планина, да планираш внимателно как да изразходваш енергията си всеки ден – така изглежда животът на хората с рядкото заболяване миастения гравис, което е слабо познато у нас. То засяга четирима на един милион души и е сред невидимите заболявания, тъй като на пръв поглед няма характерни белези. Все още не е признато от държавата като заболяване, за което да се осигури модерно и безплатно поддържащо лечение.

"Имаш много ограничения – вече не мога да ходя на танци, да изкачваш планина, стълби. Колкото повече се натоварваш, толкова повече ти отнема време да се възстановиш", разказва Катя, при която всичко започва с нарушено зрение. 

Лекарите ѝ изписват очила, но тя не се подобрява. Появяват се силна умора и слабост в краката, започва да вижда двойно. След много изследвания е поставена диагноза миастения гравис. Налага ѝ се да напусне работа, тъй като средата е токсична, спира да ходи и на море – заради високите температури и влажния въздух. И се насочва към нови любими занимания.

"Когато дойде лятото и станат високи температурите, почти не се показвам навън. Мускулите ми стават като кашкавал. Всичко ми е трудно."

По същия начин хората с миастения гравис трябва да се пазят от ниските температури през зимата. От инфекции също, тъй като приемат лекарства, потискащи имунната система. Няколко медикамента им помагат да контролират заболяването и да могат да се обслужват сами, но Здравната каса заплаща само един – този, който им дава енергия. Останалите четири Катя си купува сама. Терапията е индивидуална в зависимост от това доколко се е развило заболяването при даден човек. А модерни лекарства у нас все още не са налични. Най-страшното при миастениците е кризата – появява се затруднено дишане и трябва да се направи животоспасяваща процедура.  

"В този случай се налага да ни вливат скъпи препарати, да се правят плазмаферези, имуноглобулин. Там са недофинансирани пътеките. Моето семейство не може да си позволи 20 000 лева за тази процедура, за да мога аз да се възстановя."

Благодарение на семейството си Катя се справя с дейности, изискващи излизане и придвижване. Вкъщи е самостоятелна, но е зависима от умората и трябва да организира предварително всеки свой ден.  

"Аз си планирам какво ще свърша до обяд. Ако не го прецениш това добре, физическата работа, в края на деня, ако трябва нещо да прочета на телефона, вече ми е по две."

Наричат болестта една от невидимите – няма как веднага да разпознаеш, че човек е миастеник. Добре е повече хора да знаят за нея, казва Катя. 

"Ако видят някой паднал на улицата или някой, който не може да говори добре, да не си мислят, че е наркоман или е злоупотребил с алкохола. Или ако някой млад човек е седнал в автобуса или метрото, да не си мислят, че е невъзпитан."

Миастенията засяга и деца. А напредването на заболяването се влияе от наличие на придружаващи болести, от стрес и силни емоции.  

"Може самото лечение и терапия да те вкарат в ремисия за 10-15 години, но миастенията си остава. Тя е нелечима. Не знаеш кога пак ще те потърси."

Преди няколко месеца заболяването миастения гравис беше включено в списъка на редките заболявания у нас. Това означава, че трябва да бъде създаден експертен център за лечението му, и там да бъдат осигурени модерни терапии, каквито вече има в други държави.   

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Владимир Чуков: Новината мобилизира силите, които се опитват да реализират примирие и с "Хамас"

Самата израелска държава си поставя различни цели по отношение на двете терористични организация. За "Хамас" да бъде ликвидирана и изкоренена, те са в малка територия - 365 кв. км в Ивицата Газа, която до 2005 г. беше в Израел. Докато "Хизбула" е част от една независима арабска държава, член на Общото събрание на ООН, активно и авторитетно..

публикувано на 27.11.24 в 19:08

Украйна е поразила руски цели с реактивни системи за залпов огън "Град"

Министерството на вътрешните работи на Украйна съобщи, че е поразило руски цели с реактивни системи за залпов огън "Град". Въоръжените сили на Украйна съобщиха, че през изминалата нощ противовъздушна отбрана е свалила 36 от 89 дрона, изстреляни от Русия. В Киев са ранени трима души, двама от които са настанени в болница. Падащи отломки от свален дрон..

публикувано на 27.11.24 в 19:02

Във Франция продължават протестите на фермерите срещу споразумението Меркосур

Във Франция продължават протестите на фермерите срещу споразумението Меркосур с латиноамериканските държави. Мащабен протест на френските фермери Конвой от трактори пред префектурата в Нант, операция "Охлюв" в Тур, демонтирани радари по магистралите, подпалени гуми пред административна сграда в Ним и сблъсъци с полицията - такава е..

публикувано на 27.11.24 в 18:54

"Правосъдие за всеки" на протест пред Съдебната палата: "Кой прегрупира главните прокурори"

Пореден протест на инициативата "Правосъдие за всеки" се провежда пред Съдебната палата в София тази вечер. Събитието е под надслов "Кой прегрупира главните прокурори". Акцията е срещу процедурата за избор на обвинител номер едно, открита от Висшия съдебен съвет, където единственият кандидат за поста е изпълняващият функциите главен прокурор..

публикувано на 27.11.24 в 18:45
Атанас Чобанов

Атанас Чобанов: Към 80 000 лева са средно спестяванията на магистратите

" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от сенчестата държава като поръчкови съдии, прокурори и следователи. Ние в този камион няма как да ги видим, обемът на данни е такъв, че можем да изследваме статистически, примерно, забогатяването на шефовете в..

публикувано на 27.11.24 в 18:44

Заради строежа на столичното метро временно закриват трамвайните линии 20 и 23

В София временно се закриват трамвайни линии №20 и 23, съобщиха от Столичната община. Причината е строежа на метрото. От утре до 5 декември включително трамваите по линия № 21 ще работят в делник, предпразник и празник. Разкрива се временна автобусна линия № 20ТМ, която ще се движи по маршрут: от "Ж.К. Дружба 1" до автостанция "Гео Милев"..

публикувано на 27.11.24 в 18:26
Урсула фон дер Лайен (вляво) получава документа за избора на ЕК от председателя на ЕП Роберта Мецола (вдясно) в Европейския парламент в Страсбург, Франция, 27 ноември 2024 г.

Еврокомисията "Фон дер Лайен 2" получи зелена светлина с 370 гласа "за" в Страсбург

С 370 гласа "за", 282 "против" и 36 "въздържал се" Европейският парламент одобри новата Европейска комисия, по-известна като "Комисията Фон дер Лайен 2". Очаква се тя да встъпи в длъжност от 1 декември.   В гласуването в Страсбург участваха 688 евродепутати, като бе необходимо мнозинство от 345 гласа. ЕП одобри новата Европейска комисия..

публикувано на 27.11.24 в 18:06