Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

Проф. Андрей Пантев: Едно е да напишеш книга за България, друго е да пролееш кръв!

Днес честваме загиналите за България, казва още проф. Пантев

Проф. Андрей Пантев
Снимка: БГНЕС
"2 юни не е ден, в който да коментираме как се бият депутати, колко им е "беден езика", колко им е" фарисейска" имуществената и моралната система...

2 юни е за да кажем, че се прекланяме пред хора, направили неща, които ние не сме могли да свършим, а те са го вършили за нас", каза в "Нощен Хоризонт" проф. Андрей Пантев за Деня на Ботев и на загиналите за свободата.

По думите на проф. Пантев, самият факт, че днес честваме Деня на Ботев, Деня на Левски, може да е формално или медиийно, все пак показва, че ние като народ не сме ги забравили, че не страдаме от историческа амнезия.

връх Околчица

"Но все пак - едно е да напишеш книга за България, друго е да пролееш кръв! И на тази дата ние честваме най-вече загиналите за свободата на България", категоричен е проф. Панев.

"Ботев не е само писарушка, а отиде на връх Околчица и там доказа, че всичко, което е писал и като поезия, и като публицистика, го реализира с пушка и сабя!

Ботев е рязък и прям, той не се страхува да напише - "православните скотове", да напише - "Моята молитва", защото той не си пасва със "шушумишката реакция" и идеология, която е днес - да, честваме Ботев, но да питаме някое посолство, дали правилно постъпваме...", разсъждава още проф. Андрей Пантев.



Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мария Методиева от Добрич се е посветила на социалните дейности

В рубриката „Горещи сърца“ ще ви срещнем с една жена от Добрич, която е посветила живота и професионалния си път на социалните дейности.  Работата й с хора с увреждания и интелектуални затруднение започва преди четвърт век, когато стартира фондацията й „Николай Чудотворец“.  Няколко години по-късно тя, заедно със съмишленици, създава и..

публикувано на 24.09.23 в 06:00

Анна Томова-Синтова: Разпяването е моята сутрешна закуска

"Непрекъснато си правя равносметки, не само на рождения ден. Винаги отделям време да помисля за преживяното, но и за бъдещето . Взискателна и с изисквания към себе си съм. Бях възпитана с много дисциплина . Никога в името на самопоказване или самоизтъкване".  С изкуството на Анна Томова-Синтова Сценичните образи на Анна Томова-Синтова..

публикувано на 22.09.23 в 17:47

Пламена Бачийска. Преди и след предаване

" Преди предаване се опитваш да се концентрираш, да влезеш в темата и в това, което те очаква . След предаване се усещаш като в безвъздушно пространство, разсеян и отпуснат си".  Това сподели в рубриката "От другата страна на радиото" на предаването "Хоризонт за вас" Пламена Бачийска, водещ на предаването "Нощен Хоризонт".  Тя работи в БНР вече 26..

публикувано на 22.09.23 в 16:31

Проф. Кирил Топалов: София е един благословен от Бога град

Проф. Кирил Топалов е носителят на тазгодишната Специална награда на София за изключителни постижения и принос в националната култура. Отличието му бе връчено на церемония в Софийската градска художествена галерия от кмета на София Йорданка Фандъкова.  "Нашият град има особен дух и той се дължи на неговите творци“, каза столичният кмет на..

публикувано на 17.09.23 в 15:18
Маргарита Хинкова

Маргарита Хинкова води личен дневник от 39 години

Габровката Маргарита Хинкова води личен дневник от 39 години насам. Не е пропуснала нито ден да опише случилото се и между страниците на десетките тефтери и тетрадки са личните истории и тези на фамилията, включително важните за страната и града събития. Маргарита Хинкова е хроникьорът на семейството. Между страниците на дневниците и се чете и..

публикувано на 17.09.23 в 06:30

Весела Люцканова: Едно пътуване в литературата през най-съзнателната част от живота ми

„Много, много години се канех да напиша тази книга и вече казах - сядам, няма за кога. Много години я мислех, но я написах сравнително бързо, защото всичко беше узряло в мен и искаше да излезе на бял свят“, разказа в „Нощен Хоризонт“  Весела Люцканова . Люцканова е  писател и издател с петдесет творчески и издателски години  зад гърба си...

публикувано на 14.09.23 в 10:52
отец Димитър - храм

Отец Димитър: Храмът е дом за душите, които търсят Бога

Навършиха се 100 години от основаването на столичния храм "Свети Панталеймон" От 10 години отец Димитър е председател на столичния храм "Свети Панталеймон". През годините са направени редица ремонти и подобрения в светата обител. Извършва се редовно Богослужение. Целта е хората, които посещават храма, да се чувстват уютно, като у дома си,..

публикувано на 13.09.23 в 16:34