Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С насилие и конфронтация в Северно Косово Вучич може да отвлече вниманието от масовите протести срещу него в Сърбия, смята той

Едуард Джоузеф: И Вучич, и Курти са виновни за напрежението в Северно Косово

"Косово не е в състояние да се грижи самостоятелно за сигурността си"

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Kосовският премиер Албин Курти не постига нищо позитивно с конфронтацията си с населението в северните общини, а сръбският президент Александър Вучич има интерес от запазване на напрежението, заяви в интервю за предаването "Събота 150" на програма "Хоризонт" Едуард Джоузеф (Edward P. Joseph (@edwardpjoseph) / Twitter), бивш зам.-шеф на мисията на ОССЕ в Косово. 

Господин Джоузеф, има ли според вас категоричен отговор въпросът кой е виновен за тази поредна, но много опасна ескалация на напрежението в Северно Косово?

Краткият отговор е - премиерът Курти. Защото той не координира с КФОР, а всяко косовско правителство е длъжно да го прави, решението си да изпрати специалните части на полицията на Север, за да вкарат избраните кметове в общините там. Курти носи отговорност.

Но това не означава, че и сръбският президент Александър Вучич не е отговорен. Бих казал дори, че неговата отговорност е дори по-голяма. И се корени далеч преди настоящите събития - безобразното нападение на сръбски протестиращи срещу войници от НАТО, които са там, за да пазят мира и не заемат ничия страна. Затова реакцията на Съединените щати е много обезпокояваща - защото не отчита адекватно ролята на Вучич и е насочена изключително срещу Курти.

В отговор на ваш въпрос на форум в Братислава тази седмица премиерът на Косово призна, че НАТО e незаменим фактор за отбраната на страната му, но въпреки липсата на координация с КФОР той няма право да каже на избраните законно косовски албански кметове на доминираните от сърбите общини да не поемат задълженията си. Кметове с малко "к", призна Курти - заради избора им от по-малко от 4 процента от електората. Не ви ли се стори неубетилетен неговият отговор?

Отговорът му не беше много убедителен. Защото въпреки че е суверенна република и Съединените щати и повечето други членки на НАТО я признават, Косово не е в състояние да се грижи самостоятелно за сигурността си. Тя е в ръцете на НАТО. И той трябва да съгласува подобни действия, защото вижте докъде доведоха те! Войници от КФОР бяха изложени на опасност. А той ми отговори, че координация винаги има, но не винаги има единомислие. Това е незадоволителен отговор. Не може да кажеш просто така: не всеки път се спогаждаме.

А по въпроса за изборите за мен е по-важно да не забравяме как се стигна до резултатите от тях - заради организирания от Белград бойкот. И за това Курти е прав. Оказан е натиск върху сърбите, които биха участвали. Ясно е, че Белград контролира "Сръбска листа", която има почти пълен монопол в политиката в Северно Косово. А това не беше така преди да дойде Вучич на власт. Докато бях в Косово като заместник-ръководител на мисията там на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа, сред сърбите имаше политически плурализъм.

Не бива да пренебрегваме и прилаганото насилие. Аз съм говорил с действащи официални западни представители, които са абсолютно убедени, че Белград упражнява власт в Северно Косово и чрез престъпни елементи. Примери за това има много в недалечното минало - не на последно място неразкритото все още убийство през 2018 година на умерения косовски сръбски политик Оливер Иванович.
Войници на КФОР поставят бодлива тел пред кметството в град Звечан, Северно Косово, сряда, 31 май 2023 г.
От реакцията на Вашингтон срещу Курти обаче излезе, че той е злодей, а Вучич е чист като сълза.

За първоначалната реакция от Съединените щати миналата събота, след като премиерът Курти изпрати спецполицаите в северните общини - това беше преди безобразните прояви на насилие от страна на сръбски протестиращи, каквито от опит знаем, че са предварително планирани - е ясно, че беше прекалено остра. Въпреки че Курти заслужава да му се търси отговорност. Защо трябва да има последствия за отношенията ни с Косово!

Тази заплаха беше последвана от прекъсване на сътрудничеството ни във военната сфера и на усилията от страна на Вашингтон да убеди страните, които не признават независимостта на Косово, да променят позицията си. Това е против интересите на Съединените щати. Защото прекалено острата реакция срещу Прищина даде зелена светлина на Вучич да действа точно в момента, в който с насилие и конфронтация в Северно Косово може да отвлече вниманието от масовите протести срещу него в Сърбия.

Преди президентката на Косово Вьоса Османи да даде принципно положителен отговор на френския президент Макрон и германския канцлер Шолц, че може да бъдат организирани нови избори в четирите общини в Северно Косово, премиерът Курти също даде знак за това в Братислава. Смятате ли, че Прищина вече се поддаде на натиска от съюзниците си?

Важно е да бъде овладяна тази ситуация, да се стабилизира Северът и да се намери някаква формула, която да доведе до нови избори. Защо обаче трябваше да се стига въобще до извънредните избори през април? Имаха си кметове тези общини, но те подадоха оставки през ноември. Това очевидно беше оркестриран ход, а не спонтанни действия от страх или разочарование - заради спора за регистрационните номера на автомобилите.

Курти отстъпи. Договориха се. А след това премиерът направи дори това, което беше казал, че няма да направи - отстъпи в Брюксел през февруари и в Охрит през март за Асоциацията на общините с преобладаващо сръбско население. Съединените щати и Европейският съюз декларираха, че неподписаното заради Вучич споразумение е правно обвързващо. Това беше възможност за Вучич да призове сърбите да се завърнат в косовските институции. Той обаче не го направи.

Условието му, че това ще стане когато споразумението от 2013-а бъде приложено изцяло е деструктивна политика, която създава условия за настоящата дестабилизация. А Вашингтон не дава знаци, че го разбира по този начин.

Не може да се отрече на Албин Курти, че е изключително последователен в радикалния си подход в отношенията с Белград. Безапелационно запали фитила на кризата с номерата на колите, проведе избори въпреки бойкота на "Сръбска листа", инсталира силово новите кметове. Бихте ли го посъветвали да продължава да дерзае по същия начин?

Не. Не бива да го прави. И ако можех да продължа с въпросите към него, щях да го попитам печели ли страната му от това поведение. За мен отговорът е "не". Защото, въпреки че си мисли, че има суверенното право да не се съобразява с партньорите си, всъщност не постига нищо позитивно.

Но нека отново обърнем внимание на първопричината. Има ли Александър Вучич наистина интерес от формирането на тази асоциация на общините с преобладаващо сръбско население? И на този въпрос отговорът е "не". Той има интерес въпросът да остане нерешен. Защо? Защото така Косово няма да бъде прието нито в Европейския съюз, нито в НАТО, а Белград си запазва козовете срещу Съединените щати и Евросъюза.

Снимки: БТА и ЕПА/БГНЕС
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Подуправителят на Българската народна банка Петър Чобанов

Петър Чобанов: Кризите не са приключили

Кризите изискват редица структурни решения и реформи, поради което всички заедно с общи усилия трябва да се опитаме да посочим тези реформи, за да помогнем те да видят бял свят и да можем чисто..

публикувано на 18.11.24 в 20:13

Земеделският министър отчете сериозен спад на производството на слънчоглед и царевица

Заради сухото и горещо време през летните месеци се отчита спад на производството на слънчоглед и царевица - съответно с 11,5 и с 38,1 на сто на годишна база, съобщи служебният министър на земеделието Георги Тахов на заседанието на Съвета на ЕС по земеделие и рибарство в Брюксел. "Изкупните цени към края на октомври не са в състояние да компенсират това..

публикувано на 18.11.24 в 20:06
Президентът на Бразилия Лула да Силва (вдясно) и министър-председателката на Италия Джорджа Мелони при откриването на срещата на Г-20 в Рио де Жанейро - 18 ноември 2024

Президентът на Бразилия обяви глобален алианс за борба срещу бедността

В Рио де Жанейро започна срещата на върха на Г-20, на която бразилският президент Лула да Силва обяви създаването на глобален алианс за борба срещу бедността и глада. 81 държави са се включили в инициативата, както и редица регионални и световни организации, сред които Европейският съюз, както и частни филантропи. В речта си при откриването на форума..

публикувано на 18.11.24 в 20:00
В Атина, Гърция, 17 ноември 2024 г.

Синдикатите в Гърция обявиха обща стачка в сряда. Ще блокират всичко - от транспорт до магазини

Синдикатите в Гърция насрочиха обща стачка за сряда.  Протестните действия включват спиране на сухопътния и морски транспорт 24-часови протести ще обхванат и държавния, и частния сектор. Федерацията на моряците съобщава, че всички пристанища на страната ще останат блокирани. Няма да се движат фериботи. Железничарите спират влаковете...

публикувано на 18.11.24 в 19:42

Група мигранти е забелязана в Треклянско

Група от 15-на мигранти засекли местните хора в Треклянско през уикенда, казаха посетили района в почивните дни и ловували край границата. Вероятно бежанците - само мъже, са успели да преминат в Сръбско. Последните месеци няма случаи на задържани или забелязани мигранти в Треклянско, казаха за БНР от Районната прокуратура в Кюстендил...

публикувано на 18.11.24 в 19:41

Мащабен протест на френските фермери

Мащабен протест на френските фермери задръства за пореден път ключови  пътни артерии във Франция. Преди обед тракторите на земеделците достигнаха подстъпите на Париж. Най-малко 80 "огнища на гнева" на френските фермери пламнаха днес във Франция. Движението беше затруднено, въпреки че земеделците обещаха да започнат със символични..

публикувано на 18.11.24 в 19:05
Британският премиер Киър Стармър (вляво) и президентът на Аржентина Хавиер Милей (вдясно) на откриването на срещата на върха на Г-20 в Рио де Жанейро, Бразилия, 18 ноември 2024 г.

Киър Стармър е заявил, че "едни по-тесни и по-здрави отношения" между Китай и Великобритания ще са от голямо значение

Британският премиер Киър Стармър разговаря с президента на Китай Си Цзинпин на срещата на върха на Г-20 в Рио де Жанейро, като подчерта, че "едни по-тесни и по-здрави отношения" между двете страни ще бъдат от голямо значение. Лидерите на Г-20 се събират на двудневна среща в Рио де Жанейро За първи път премиер на Обединеното кралство се среща..

публикувано на 18.11.24 в 18:56