Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Музеят "Кулата на цар Давид" - най-странния музей в Йерусалим

Музеят - "Кулата на цар Давид"
Снимка: Феня Декало

Надписът, че музеят "Кулата на цар Давид" е затворен не отговаряше съвсем на истината. През трите години, от пандемията насам, по залите и стълбищата можеше да се скита виртуално, независимо къде по света са зрителите.
Любимо място за всички беше върха на кулата, от където се вижда цял Йерусалим.
За разлика от „на живо“, тук може да посочиш обект от цялата панорама и на иврит, арабски, руски или английски ще обяснят какво точно виждаш. Става въпрос за най-странния музей в Йерусалим - кулата на Давид, която се намира до самия вход в Стария град – до Яфенската порта. Сега музеят отново отвари врати.

Не знам кой е назовал кулата на името на основателя на Йерусалим- библейския цар Давид, но всъщност това са останките от османска казарма, по-късно превърната в политически затвор. Безспорно, от върха й се открива най- ясната гледка към Стария град и към първия квартал, построен зад стените на Йерусалим - квартала на бедните( в които сега са най-скъпите имоти). Преди ремонта тази кула бе недостъпна за хора с увреждания. Сега, съвсем дискретно, за да не се разваля цялостния силует на старините, са построени два асансьора.

По принцип, това е най-отворения за иновации израелски музей, в който очилата на насложена реалност първи станаха част от обслужването, още преди почти десетилетие, а сега се експериментират нови форми за оживяване на експозицията, така че да отговаря на вкусовете и очакванията на всеки отделен посетител.

Тъй както в Йерусалим се преплитат светини на три монотеистки религии, в музея всяко нещо може да бъде разгледано от гледна точка на християните, евреите и мюсюлманите, но също на римляните, на кръстоносците или на Салахадин. За най-новото в експозицията, разказва за "Рано в неделя" заместник - директорката на музея Нета Хелер.

Музеят - Кулата на цар Давид"Над 50 милиона долара струва цялостното обновяване на музея , за което стоят няколко фондации, общината на Йерусалим и министерството на туризма. Освен че, направихме експозицията по-достъпна, обновихме минарето, което влиза в комплекса, разширяване на археологическата градина и самата експозиция.

Полегнали на удобни кресла, можете “да присъствате на...падането на благодатния огън“, да „видите паленето на ханукалните свещи“, да чуете молитвата за Рамазан на Ал Акса“. Достатъчно е да се натисне копче и на куполния таван на галерията се прожектира годишния цикъл празници на трите религии, в кинематографично-анимирана инсталация, създадена от режисьора Дейвид Полонски.

По време на ремонта разкопките продължаваха. Могат да се видят за пръв път откритите от нас монети, метални орнаменти конско принадлежности от времето на кръстоносците и глинени лампи от времето на Втория храм. ( да не забравяме ,че точно на това място е бил дворецът на Ирод и от тук, а не от доста по-късно построената Лъвска порта, започва кръстния път на Христос). При това може да се видят в купичка самите монети, а интерактивно да ги разгледат от всички страни с прокарвана пръст по екран. Така могат да се прелистват новопостъпилите християнки маноскрипти, картички от времето на английския мандат по Светите земи и др. Схема , прожектирана на самите стени разказва само за три минути цялата история на свещения град от времената, когато на върха на планината стъпва цар Давид до днешни дни", споделя още Хелер. И допълва:

"Малко под върха на кулата е залата с макета. Всъщност е направен само релефа на планината Цион, на върха на която е строен нееднократно Йерусалим. Може да се види къде е бил града през различните периоди, като се прожектират триизмерни градоустройствени проекти. А с помощта на очила за насложена реалност „ да поскитате „ по уличките , „да разгледате“ къщите, обществените сгради и храмовете, точно от времето което сте си избрали.

10 са залите на музея, като една от тях е със сбирка от икони и църковни скулптури.

Сред прелюбопитните оригинални предмети е и ключа на града, предаден от турския гарнизон, който го е охранявал, на английския генерал Алимби.

Интересна инициатива е обиколка със специално обучен екскурзовод на целия музей за ...незрящи или изкачване на кулата и нощно шоу за деца - инвалиди", поясни още за БНР заместник - директорката на музея Нета Хелер.


Още по темата в звуковия файл.



По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15