Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Голям е интересът към Пролетния панаир на книгата в София

Пролетният панаир на книгата се превърна в празник за малки и големи. От 29 май безброй читатели посетиха 61 шатри пред Националния дворец на културата в София. В панаира на книгата, който продължава до днес, участват 144 издателства.

"Чудесен панаир се получава и въпреки облаците, които се струпват по някое време на деня, ми се струва, че ще имаме безоблачно време. За децата ще е чудесно. Има доста интерес към детските книги", казва издателят Борислава Борисова.

Децата добре познават голяма част от поредиците и търсят всяка следваща книга. Сега издателството предлага нови заглавия и децата идват с различни желания. От новата, бебешка серия - "Как да научиш своя Дракон да..." майките най-често избират "Как да научиш своя Дракон да споделя". Разлистваме една от книжките:

"- Здравей! Аз съм бебе Дракон, а това е моята приятелка Лили. Играем заедно и се забавляваме от сърце. Уча се как да използвам някои много специални вълшебни думички.

- Здравей! Казвам се Лили, а това е моят най-добър приятел бебе Дракон. Уча го на нещо ново всеки ден, за да бъде още по-умен и мил. Искаш ли да узнаеш как научих бебе Дракон да слуша? Отгърни страницата, за да прочетеш историята."

Малчуганите следят и поредицата "Уини и Уилбър" за добрата изобретателна вещица и нейния верен черен котарак. 


Илюстрациите в поредицата "5-минутни истории за лека нощ" са на Анна Ланг. Също тя илюстрира древногръцките митове, адаптирани за деца, които разказват за Зевс, Херкулес, Тезей и минотавъра и Одисей.

Борислава Борисова се вълнува от историите на всички герои от книгите, които издава. Отвежда читателите, които се спират на щанда, за да си поговорят с нея, в друг - приказен, вълшебен свят.

"Да, обичам да го правя и който дойде на щанда ни тук, където поиска, там мога да го "отведа", да разкажа за книгите и героите ни".

Борислава Борисова споделя, че интересът към книгите нараства, а диалогът с читателите - безценен.

"Обратната връзка от хората е изключително зареждаща. С такава благодарност идват и споделят преживяното с книгите, че това е най-голямата награда, която получаваме за труда ни."


"Аз много обичам да чета", казва Елин Шуманов, който е завършил трети клас.

Майка му Денис Палова разказва, че от малък има интерес към книгите.

"Много радващо е, че има много читатели, че има много нови книги, за децата интересни, с интересни истории, съвременни, пригодени за техния живот, за тяхното време. И илюстрациите са много хубави, привличащи децата, което е чудесно".

Репортаж на Евелина Стоянова чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изтича срокът за българското предложение за "Оскар"

До 18 юли ще се приемат номинации кой филм да е българското предложение за "Оскар", съобщават от Министерството на културата. На какви критерии трябва да отговаря националното предложение? Съгласно правилата на Американската филмова академия в категорията за международен филм право да участват имат анимационни, документални и игрални..

публикувано на 14.07.24 в 08:46

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков . Тя е сбъднатата негова мечта. Цял живот е искал да се занимава с музика. Автор на текста на песента е Дамян Дамянов. "Тук е мястото да благодаря на Надежда Захариева за невероятната възможност да изпея точно този текст на Дамян Дамянов." В избора на песен е замесен Рафи Жамакорцян, който е създал..

публикувано на 14.07.24 в 08:02

Мъдростта на потомката Райна Дамянова

Всъщност не ви казвам нищо ново. От двама дълбоки поети, нормално е поне една наследница да продължи поетичната нишка, макар и по свой самобитен начин. Това прави Райна Дамянова, дъщерята на Надежда Захариева и Дамян Дамянов, в стихосбирката "До мръкване", издадена в края на миналата година. Красиво оформена, книгата съдържа изблици от..

публикувано на 14.07.24 в 05:32
Олга Дойкова

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Приз "Олга Камбурова" за цигуларката Олга Дойкова

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Галаконцерт "Музикант на годината 2023" - видеозапис 16-годишната цигуларка Олга Дойкова получи специалната награда "Олга Камбурова" в подкрепа на младите..

публикувано на 12.07.24 в 21:07
Момент от протест на културни дейци срещу недостатъчното финансиране на сектора от държавния бюджет

ПВУ - глътка въздух за творците

Подкрепата за културата в Плана за възстановяване и устойчивост е двойно по-висока от тази в националния бюджет . Това обясни пред БНР Асен Асенов, културен мениджър, директор на Фондация "Едно за култура и изкуства". По думите му, налице са гаранции, че българските творци ще получат достатъчно много средства, "за да няма оправданието,..

публикувано на 12.07.24 в 11:09
Проф. Саша Попов

Спомен за големия музикант Саша Попов

На 11 юли се навършват 125 години от рождението на големия български диригент Саша Попов - основоположникът на българското професионално симфонично дело.  Той е създател на първата симфонична формация у нас - Академичния симфоничен оркестър през 1928 г., по-късно, през 1936 г., прераснал в Царски военен симфоничен оркестър, последван от Държавния..

публикувано на 11.07.24 в 14:22

Джаз и арт в троянското село Орешак

В Националното изложение на занаятите в троянското село Орешак тази вечер се открива второто издание на джаз, арт и еко фестивал. В първата фестивална вечер, която е със свободен вход, гостите на изложението ще се насладят на изпълненията на джаз-групи от България, Китай и Бразилия, а през всички фестивални дни в парка на изложението ще са..

публикувано на 11.07.24 в 08:10