Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Голям е интересът към Пролетния панаир на книгата в София

Пролетният панаир на книгата се превърна в празник за малки и големи. От 29 май безброй читатели посетиха 61 шатри пред Националния дворец на културата в София. В панаира на книгата, който продължава до днес, участват 144 издателства.

"Чудесен панаир се получава и въпреки облаците, които се струпват по някое време на деня, ми се струва, че ще имаме безоблачно време. За децата ще е чудесно. Има доста интерес към детските книги", казва издателят Борислава Борисова.

Децата добре познават голяма част от поредиците и търсят всяка следваща книга. Сега издателството предлага нови заглавия и децата идват с различни желания. От новата, бебешка серия - "Как да научиш своя Дракон да..." майките най-често избират "Как да научиш своя Дракон да споделя". Разлистваме една от книжките:

"- Здравей! Аз съм бебе Дракон, а това е моята приятелка Лили. Играем заедно и се забавляваме от сърце. Уча се как да използвам някои много специални вълшебни думички.

- Здравей! Казвам се Лили, а това е моят най-добър приятел бебе Дракон. Уча го на нещо ново всеки ден, за да бъде още по-умен и мил. Искаш ли да узнаеш как научих бебе Дракон да слуша? Отгърни страницата, за да прочетеш историята."

Малчуганите следят и поредицата "Уини и Уилбър" за добрата изобретателна вещица и нейния верен черен котарак. 


Илюстрациите в поредицата "5-минутни истории за лека нощ" са на Анна Ланг. Също тя илюстрира древногръцките митове, адаптирани за деца, които разказват за Зевс, Херкулес, Тезей и минотавъра и Одисей.

Борислава Борисова се вълнува от историите на всички герои от книгите, които издава. Отвежда читателите, които се спират на щанда, за да си поговорят с нея, в друг - приказен, вълшебен свят.

"Да, обичам да го правя и който дойде на щанда ни тук, където поиска, там мога да го "отведа", да разкажа за книгите и героите ни".

Борислава Борисова споделя, че интересът към книгите нараства, а диалогът с читателите - безценен.

"Обратната връзка от хората е изключително зареждаща. С такава благодарност идват и споделят преживяното с книгите, че това е най-голямата награда, която получаваме за труда ни."


"Аз много обичам да чета", казва Елин Шуманов, който е завършил трети клас.

Майка му Денис Палова разказва, че от малък има интерес към книгите.

"Много радващо е, че има много читатели, че има много нови книги, за децата интересни, с интересни истории, съвременни, пригодени за техния живот, за тяхното време. И илюстрациите са много хубави, привличащи децата, което е чудесно".

Репортаж на Евелина Стоянова чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Премиера на "2084. RЕХ. Или последният цар на света" в Пловдив

На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски .  Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..

публикувано на 16.01.25 в 14:50
Woomb

Българският дует Woomb излиза на сцената на фестивала "Евросоник" в Грьонинген

Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..

публикувано на 16.01.25 в 08:23

Силен старт на Международния кларинетен конкурс "Сава Димитров" 2025

От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..

публикувано на 15.01.25 в 16:52
Мартина Табакова и Албена Врачанска

Радиооркестърът представя световната премиера на нов български клавирен концерт

На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..

публикувано на 15.01.25 в 15:56

Влиянието на ИИ във фокуса на Венецианското биенале по архитектура 2025

19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото.  Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..

публикувано на 13.01.25 в 18:34
Росица Кавалджиева, Ирена Гъделева, Красимира Йорданова и Татяна Иванова

"Алегро виваче" на 35!

Първото издание на предаването за класическа музика "Алегро виваче" е на 6 януари 1990 г. Оттогава, вече 35 години, водещите, редакторите и репортерите му се стараят да отстояват високите стандарти, задавани ежедневно в ефира на Програма "Хоризонт", с актуални новини и динамичен стил, подсказани и от самото име - термин в музиката, озвачаващ "весело,..

публикувано на 13.01.25 в 14:57

Станислав Тунов преподава народни танци на над 100 любители на българския фолклор

Само въображението може да бъде ограничение - твърди Станислав Тунов, ръководител на фолклорен танцов състав "Шевица", който обединява интереса към народните танци на над 100 души на различна възраст. Всяка седмица по два пъти те танцуват заедно, така както са го правели предците ни.  Наред със запазване на традицията, в "Шевица" се отделя..

публикувано на 12.01.25 в 07:01