Ремонтът на центъра в Добрич завърши през 2011 година. Той беше осъществен с европейски средства по Оперативната програма „Регионално развитие“, възлизащи на около 5 милиона лева. Лентата беше прерязана лично от тогавашния министър-председател Бойко Борисов, от министъра на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова и от тогавашния кмет на общината Детелина Николова.
Само няколко месеца по-късно започнаха и проблемите с настилката по централната пешеходна зона. Последваха поредица от ремонти на ремонта до момента, в който не изтече гаранционният период.
Междувременно местната власт се смени, а темата за центъра се използваше за политическите пререкания между бивши и настоящи управляващи, като основната теза е, че плочките са изпочупени заради тежка техника.
На редовното заседание на Общинския съвет в Добрич от 21 септември 2021 година председателят на групата на ГЕРБ-СДС в местния парламент Иво Пенчев заявява:
"Ще се разбере истината и тогава тази тема ще спре да се използва политически, както в момента се използва. По същество Общината допусна тежка почистваща техника преди шест години, от преди шест години, да влезе на територията на централна градска част, да влезе в пешеходна зона и съответно да започне процесът по обрушване и нарушаване целостта на плочките".
Това твърдение многократно е заявявано като причина за състоянието на центъра на града и то винаги от членовете и симпатизантите на политическата партия, управлявала в Добрич по времето на ремонта.
Дали наистина причината за изключително компрометираното състояние на центъра в Добрич се дължи на допускането на тежка техника върху плочките проверихме през строителни експерти. Според председателя на Регионалната камара на инженерите в Добрич инж. Янко Радев всяка пешеходна зона трябва да има възможност за достъп на кранове, влекачи, пожарни автомобили и други като една нормална улица.
"В тази зона, особено между читалището, хотел "България" и градската градина ние имаме около 80 см чакъл и 30-40 см бетон. Значи на тази настилка нашите магистрали в България много могат да завиждат.
Ако основата не е подготвена като хората, няма да чакаме, че това нещо ще се държи. Тук аз съм виждал плочки, лепени грубо казано на кюфтета. Цопва се едно парче разтвор и плочката се натиска отгоре. То това нещо с крак да го натиснеш в ъгълчето ти ще го счупиш. Не е необходимо да минава пожарен автомобил".
Според инж. Янко Радев проблем при извършването на ремонта е и лошото отводняване на центъра, което допуска влизане на вода под настилката, която при замръзване се разширява и това също допринася за нарушаване на целостта на плочките.
Натоварването на пешеходна зона не може да е предвидено само за такова от хора, категоричен е и инженерът по транспортно строителство Пенко Русев.Той категорично отхвърли вероятността тежката техника, допусната в центъра да е причина за разрушаването на настилката.
Учудване предизвиква и фактът, че в самото задание за изготвянето на проект за ремонт на централната пешеходна зона на Добрич от местната власт преди повече от десет години е заложено изискването настилката да издържа преминаването на тежка техника. В предмета на обществената поръчка: "Реконструкция на бул. "25-ти Септември" - пешеходна зона"изрично са записани следните изисквания относно вида на настилката: да бъде устойчива на транспортно натоварване /за епизодично придвижване на пожарни, бърза помощ и почистване/, да има добро повърхностно сцепление и проходимост, да е устойчива на стареене и трайност на заложения цвят, да притежава многократност на употреба при ремонтно-възстановителни работи.
Експертните мнения и документацията на ремонта ясно показват, че е невъзможно за пешеходната зона в Добрич да не е предвидено обслужване на намиращите се в нея жилищни, административни и търговски сгради от специализирана техника. Твърдението, че разрушаването на положената настилка е предизвикано от тежка техника е НЕВЯРНО, то е предпоставено от некачествено изпълнение на проекта.
------------------
Този материал е изготвен по проекта „Пилотни радио-проверки на факти за по-надеждна медийна среда“ (#factcheckEI_BNR), изпълняван от Фондация "Европейски институт" и Българското национално радио с финансовата подкрепа на Европейския фонд за медии и информация (European Media and Information fund) – EMIF. Отговорността за съдържанието, подкрепено от Европейския фонд за медии и информация EMIF, е на автора и може да не отразява позициите на EMIF и партньорите на фонда – Фондация „Калуст Гулбенкян“ (Calouste Gulbenkian Foundation) и Европейския университетски институт (European University Institute).
Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck
Лекарите в Гърция приканват за особено внимание при контакти с много хора. Причината е в увеличаване на броя на случаите на респираторни заболявания и на Covid-19. В последната седмица от вируса са починали 22-ма пациенти, а в болниците са хоспитализирани 538 души с по-тежка форма, някои са интубирани. Това съобщава министерството на..
Премахването на нерегламентирани сметища в района на Ямбол продължава и през новата година. За пореден път от местната власт призоваха гражданите да изхвърлят както битовите, така и строителните си отпадъци на законните депа. Въпреки усилията на администрацията борбата с нерегламентираните сметища засега остава без положителен резултат,..
Депутати, експерти по пътна безопасност и представители на институции и неправителствени организации обсъдиха в Народното събрание законови промени, свързани с безопасността по пътищата. Председателката на Народното събрание Наталия Киселова увери, че ще направи всичко възможно да започне гледане на поправките в парламентарните комисии. Превантивни..
В Гърция очакват сериозно застудяване, придружено със снеговалеж и силен вятър. Гражданската защита в южната ни съседка с извънредна информация предупреждава, че предстои рязко понижение на температурите и циклон с дъжд, сняг и силен вятър. Снежна покривка над 20 сантиметра се очаква по високите места на страната. Сняг ще вали и по местата с ниска..
След тричасово заседание в Народното събрание Временната парламентарна комисия, която трябва да установи всички факти, свързани с чумата по дребните преживни животни, не стигна до никакво решение за това как държавата може да се справи с проблема, заради който ЕК може да наложи тежки санкции на България. Какво стана ясно на заседанието на..
Агенция "Пътна инфраструктура" ще обжалва решението на Окръжния съд в Перник за катастрофата на магистрала "Струма" през ноември 2021 година, при която загинаха 45-има граждани на Република Северна Македония. Обжалването пред Апелативния съд-София ще бъде направено след като агенцията получи съдебното решение от Перник. Според него АПИ носи частична..
Жители на Лом затвориха пътя за Козлодуй за един час днес следобед. Те протестираха срещу лошото състояние на пътната настилка и поискаха държавата спешно да се ангажира, за да бъде направен основен ремонт. Протестното автомобилно шествие тръгна от Дунавския парк и се насочи към изхода на града в посока Козлодуй под охраната на полиция...
Предложеният бюджет за 2025 г. не трябва да минава, но в същото време не трябва и да стои в неизвестността. Това заяви пред БНР Георги Кадиев от..
Има реална опасност професията на акушерката да изчезне у нас. Това обясни пред БНР Ралица Янева, член на УС на Алианса на българските акушерки. Тя..
" По скоро няма да има правителство ", изказа мнението си пред БНР журналистът Лъчезар Лисицов от Клуб Z. За него крайъгълният камък е Пеевски ...