Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Науката Палеонтология е динамично развиваща се, казва докторантът в Националния природонаучен музей при БАН

Владимир Николов: Последните 20 години са описани около 1000 нови вида динозаври

Новата книга на Николов е „Песента на титаните: история за динозаври“

"Любим мой динозавър кой е бил - няма как да не посоча Тиранозавър Рекс и дългошиестите - Брахиозаврите.

В науката Палеонтология има много новости, които се публикуват непрекъснато в специализираните издания, като Палеонтологията на динозаврите също е много динамично развиваща се.

През последните 25 години всяка година се описват между 30 и 50 вида нови динозаври", разказа в "Нощен Хоризонт" Владимир Николов, който е и докторант в Националния природонаучен музей при Българска академия на науките, палеонтолог и палеоилюстратор.

ucalgary.ca

Разбира се, Николов е вдъхновен за заниманията си от поредицата на Стивън Спилбърг - "Джурасик парк".

"Това означава, че в последните 20 години разнообразието на динозаврите се е увеличило и са описани около 1000 нови вида. Аз лично не си правя труда да запомня имената на всички нови видове, не е възможно...", сподели още Николов.

Николов проследява и работи активно по динозавърското находище край град Трън.

За една от тези експедиции ни разказва той в книгата си „Песента на титаните: история за динозаври“. Прави го в седем увлекателни разказа.

Илюстрирал е също и детската книга „Excavate! Dinosaurs: Paper toy Paleontology, негова е корицата на българският варианта на бестселъра „Възход и падение на динозаврите“ на проф.Стийв Брусати.

ЕПА/БГНЕС

По думите на Николов никой не е дал досега убедителен отговор защо динозаврите са толкова харесвани от децата:

"Може би защото те приличат на митологични същества, но за разлика от тях динозаврите могат да бъдат изследвани по техните фосили, знаем вече много неща за тях, знаем, че те са били владетели на планетата. Особено хищните техни преставители излъчват една сила и мощ, което се харесва на хората", каза още пред БНР палеонтологът.

"Досега с премиерата на книгата се срещнах с много интересни хора. Книгага почти свърши и очакваме допечатка, защото на 24 юни ще има премиера в Пловид в рамките на фестивала - "Пловдив чете", после отивам в Асеновград, а на 23 юни пак в Пловдив ще имам и ратолница по палеорат и всеки, коийто иска да рисува истински динозаври, може да заповяда, за да рисува с мен", разказа за новата си книга -  „Песента на титаните“ Владимир Николов.

Според него българската публика има интерес към палеонтологията, макар и не толкова, колкото му се иска, но го радва, че много младежи се вълнуат от темата.

В началото на юни месец Николов заминава на експедиция близо до Чирпан в търсене на праисторически бозайници, а през август ще бъде 6 - та експедиция до находището край Трън.

"Надявам се с нас да бъде с нас проф.Стийв Брусати. Той много хареса българската кухня, но и също е възхитен от нашата работа и от нашите находки, а когато започнем да публикуваме вече официално за находките в научните спиасния ще бъде доста интересно...", сподели за БНР палеонтологът.


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ваня Тагарева

Над 6000 безплатни профилактични прегледи годишно по предложение на Ваня Тагарева

Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..

обновено на 16.02.25 в 06:46
проф. Димитър Костадинов - белодробни болести

В България всяка година от рак на белия дроб се разболяват между 4300 и 4400 души

България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..

обновено на 16.02.25 в 06:35
Мария Янева - фондация

Лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“

Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..

обновено на 16.02.25 в 05:38

Снежана Радева: Периодът на ранното развитие е критичен прозорец за децата със СОП

Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..

публикувано на 13.02.25 в 11:38
Петър Цинцарски

БМЧК отново с АНТИСПИН кампания: "Предай нататък – любовта, не вируса"

Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..

публикувано на 12.02.25 в 11:30
Инж. Богомил Бранков

Богомил Бранков: "Столицата на Шоплука" развива стабилни мерки за раждането на деца

Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..

публикувано на 10.02.25 в 13:02

Папуа Нова Гвинея ще е сред най-търсените екзотични дестинации за 2025 година

Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси.  "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и  Ради..

публикувано на 03.02.25 в 13:32