Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Материалът за малките матури в 4 клас за дете в норма и за дете със СОП е един и същ. Това трябва да се преосмисли, призова специалистът

Милена Паунова: Приобщаващото образование приключва още когато дете с аутизъм влезе в клас с родител

В масово училище колко деца със специални потребности се включват в едно тържество, пита логопедът

2
Снимка: БГНЕС, архив

"За мен лично вече не е кауза, а начин на живот. Да показваме, че децата, които имат нужда от по-различен поглед към тяхното развитие, са като всички останали. С тях си е приключение, затова се включихме и в приключението да направим общообразователно училище."

Това обясни в интервю за БНР Милена Паунова, магистър логопед, създател на центъра за езиково и говорно развитие "Милеа" и на частно начално училище "Милеа" и лектор на конференцията "Аутистичен спектър – съвременни диагностични и терапевтични насоки", която предстои на 9 и 10 юни в София.

След 4-годишен опит с училището Паунова смята, че приобщаващото образование е възможно, но с хора, които гледат в твоята посока.

"Единственият път, единственото лекарство, е приемане. Нищо друго. Може да се изпишат много закони, много наредби. Няма ли приемане, нищо няма да се случи. Човек трябва да има сърце за тази работа", коментира логопедът в предаването "Хоризонт до обед".

Запитана защо на национално ниво приобщаващото образование не се получава, тя изтъкна, че голям проблем е намирането на ресурсни учители, които трябва да са мотивирани.

В едно масово училище колко деца със специални потребности се включват в едно тържество, попита с пример от училищното ежедневие Паунова.  

Според нея в повечето масови училища учителите не разполагат с подкрепата от специалисти, които да са с децата ежедневно, а родителите на деца със СОП се превръщат в техни патерици, като се налага да напуснат работа, за да ги водят на училище:

"В нашето училище учебният ден е 6 часа без родител. В повечето училища в България все още дете с аутизъм в клас бива придружавано от неговия родител. Още тогава приобщаващото образование изчезва. Това дете с влизането е различно, щом е с мама или с някой близък", заяви тя.

Паунова е категорична, че образованието трябва да се приобщи към децата, а не обратното – децата към образованието.

Материалът за малките матури в 4 клас за дете в норма и за дете със СОП е един и същ, само времетраенето на изпита е различно – това трябва да се преосмисли, подчерта тя, давайки друг пример.

"За детето със специални образователни потребности, ако щете му дайте и 5 часа – пак няма да може да се справи на същия материал."

Хематолози, педиатри, имунолози, невролози ще се включат в първата по рода си международна конференция, посветена на децата с аутизъм. Тя ще се проведе в хотел "Рамада София Сити Сентър" в столицата на 9 и 10 юни под надслов "Аутистичен спектър – съвременни диагностични и терапевтични насоки".

"Трима професори ще изнесат лекции по отношение на лечението със стволови клетки. Много от семействата с деца от спектъра пътуват в чужбина, за да си осигурят такова лечение. Това е терапевтична ниша, на която медицинската общественост трябва да обърне сериозно внимание", каза за БНР д-р Димитър Колев, началник на отделение към клиника "Нервни болести" на ВМА, съпредседател на Балканската асоциация по невромодулация, биофийдбек и неврофийдбек и хоноруван преподавател по невролингвистика и приложна психофизиология към Югозападния университет "Неофит Рилски".

Българските родители търсят алтернативи в чужбина, защото много от нещата тук не се предлагат, посочи д-р Колев.

"Тези родители, в надеждата си, търсейки лечение по принципа проба - грешка, често попадат на методи със съмнителна стойност", посочи той и добави, че трябва да се създаде интердисциплинарен екип за диагностичните и терапевтични методи, касаещи аутистичния сектор.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Папа Франциск на прозореца си с изглед към площад „Свети Петър“ във Ватикана, 6 март 2022 г.

Ще сбъдне ли новият папа мечтата на Франциск за общ Великден за християните?

Католическата църква преживява исторически момент. На 7-ми май ще бъде конклавът, на който ще бъде избран новият папа. Сикстинската капела се подготвя да приеме 133-ма кардинали от общо 135-ма на възраст до 80 години. Букмейкърите изчисляват, че бял дим от комина ще има между 5-ия и 8-ия път  Монтираха комина на Сикстинската капела в очакване..

публикувано на 05.05.25 в 14:28

Учител поде инициатива за изграждане на военен паметник в Радомир

Славчо Свиленов e учител по история и инициатор за изграждане на военен паметник в град Радомир, който ще бъде в памет на близо 2000 загинали след Освобождението българи . Когато започнали инициативата, нямали очаквания да открият толкова много жертви, казва учителят.  Паметникът ще бъде лъв на постамент и ще бъде поставен на символно за..

публикувано на 05.05.25 в 10:19

Илиян Христов: Липсва държавна политика за военноинвалидите и военнопострадалите

Съюзът на военноинвалидите и военнопострадалите е патриотична, обществена и социална организация, създадена през 1913 г. от пострадали от Балканската и Междусъюзническата войни. В нея членуват военноинвалиди и пострадали от войните и в мирно време. Основна цел на съществуването на организацията е да защитава правата и интересите, както и да оказва..

публикувано на 05.05.25 в 08:55

Локалите - огромна спяща клетка, заровен проблем, вече трудно контролируем

Проблемът с локалите трябва да бъде решен по някакъв начин, но той няма да бъде решен, яко няма сериозен обществен натиск. Това заяви пред БНР Милен Димов, родител, който заедно със съпругата си повдигнаха темата за бандите, локалите, които нападат и тормозят други деца.  "Явно това е една огромна спяща клетка, заровен проблем, който по..

публикувано на 02.05.25 в 15:33

Около 170 хиляди българи са носители на генна мутация за таласемия

Около 170 хиляди българи са носители на генна мутация за таласемия – рядко наследствено заболяване на кръвта. Смята се, че честотата на носителство у нас е висока, а в същото време държавата няма програма за откриването на тези хора и намаляването на риска да се роди дете с тежката форма на болестта. Проблемът и възможните решения бяха обсъдени от..

публикувано на 02.05.25 в 14:50

Частните пенсионни фондове - ключ към разтоварване на системата?

Увеличаването на осигурителната вноска и пенсионната възраст няма да решат проблемите на пенсионната система , смятат експерти и работодатели. Решенията, които предлага държавата, могат само временно да попълнят известен дефицит в бюджета на Националния осигурителен институт за сметка на повишаване на риска от разрастване на сивия сектор и..

публикувано на 01.05.25 в 08:57
Боян Рашев

Боян Рашев: Бъдещето е в управляемия енергиен микс. Зелената енергия не може да доминира!

Българският електроенергиен баланс все повече прилича на испанския. В последно време се инвестира основно в слънчеви мощности. Вятърни нови практически няма изградени в последните години. В система, която има нужда от диверсификация, като инвестираш само в едно нещо, което е неконтролируемо, очевидно ще имаш проблеми . Този коментар направи..

публикувано на 30.04.25 в 07:58