Министърът на туризма Илин Димитров проведе разговори с Анджей Гут-Мостови, държавен секретар в министерството на спорта и туризма на Република Полша, който беше удостоен с титлата "доктор хонорис кауза" на Международното висше бизнес училище.
Полските туристи посещават организирано България за своите летни почивки от над 70 години. През последните 10 години най-много полски граждани са посетили България през 2018 г. - малко над 420 хиляди, сочат данните на Министерството на туризма. Страната ни беше представена на този пазар с поредица от срещи, при които представители на българския туризъм разговаряха с техни партньори във Вроцлав, Катовице, Краков и Варшава. Инициативата бе на Алианс Българско Черноморие, с подкрепата на Министерството на туризма. Според експертите полският пазар крие голям потенциал за нас.
"Голямо значение има дейността на българската дипломатическа мисия в Полша, както и посещението на редица български министри в нашата страна. Това доведе до увеличаване на броя туристите, които посещават двете страни, а също така и до увеличаване на директните самолетни линии между България и Полша", коментира пред БНР Анджей Гут-Мостови.
Той проявява интерес към туристическия продукт на България, посетил е някои популярни за туристите места у нас.
"Едно от тях беше Пловдив, където имах чудесен екскурзовод. Той ми разказа за античната история на града. Посетих Копривщица и един съвременен курорт, какъвто е Банско. Също така успяхме да видим и Рилския манастир като религиозен център. С оглед на богатата история, култура, кулинарни традиции, смятам, че България се разполага много добре на туристическата карта, има огромен потенциал сред европейските дестинации, но това трябва да се развива, за да печели все по-добри позиции и да привлича посетители от европейските страни."
Как може успешно да се насърчава туристообменът между двете страни?
"Българското участие на различни а панаири, както и в полските медии в последно време е изключително активно, което допринася за популяризацията на България. От нашата страна, разбира се, бихме искали засилване на полското медийно присъствие в България с цел реклама на полския туризъм за българските постели. За мен най-важно е сътрудничеството в туристическия сектор, в обмяната на посещения от двете страни да продължава", отбелязва още Анджей Гут-Мостови.
Разговорите на държавно и на експертно равнище продължават. България проучва опита на Полша по отношение на създаването на Гаранционен фонд в туризма и системата на ваучерите.
В рамките на т.нар. road show от българска страна са били посетени четири полски града, от които идват чартърите с полски туристи, посочва заместник-министърът на туризма Ирена Георгиева. Тя е на мнение, че полският пазар има много голям потенциал.
Извън морския, полските туристи се интересуват и от другите видове туризъм, т.нар. специализиран туризъм – културен, спа, винено-кулинарен, допълва Георгиева.
Според нея се наблюдава "носталгичност към България, която се предава от по-възрастните поколения, познаващи Черноморието ни от едни други години" и това е маркетингов ресурс, който трябва да се използва.
Какъв е профилът на полските туристи според аташето по туризъм на България в Полша Николай Костов:
"Млади семейства – от 25 до 45 години с две и повече деца, които търсят почивка в хотели категория 4-5 звезди, с олинклузив, най-често на първа линия, в големите комплекси. Все по-популярни стават българските планини. Полша има много малко планини спрямо населението. Самите поляци определят техните планини като "задръстени" и проявяват голям интерес към нашите планини, към веломаршрути, към катерене."
"България е приемана като дружелюбна и безопасна страна, в която можеш да се разбереш дори на полски. Тъй като имаме относителна близост – от една езикова група сме, по-възрастното поколение разпознава кирилицата. Чувстват се свободни в България. Третото, може би най-важното: това е най-близката дестинация за полет със самолет за организиран туризъм от Полша", подчертава Костов. По думите му страната ни печели на полския пазар с предлагането на един от най-добрите продукти като съотношение цена – качество.
"Почивка за 10 дена със самолет в България излиза по-евтино, отколкото почивка за 10 дена с автомобил на полското море."
Сега се планира голям тур за полски професионалисти, в който да се включат около 180 представители на туроператори, туристически агенти и журналисти.
Утре в Националното читалище на слепите ще бъдат представени 2 комикса, адаптирани за незрящи. Поетът Иван Карастоянов е част от инициативата да се превеждат комикси за незрящи и хора със зрителни проблеми. В предаването "Преди всички" на "Хоризонт" той отбеляза, че само една българска авторка на комикси е откликнала на молбата им. Това е..
Руслан Борисов , известен като астролога Азарей, е и опитен любител планинар. Поредното предизвикателство за него са скалните масиви на Доломитите . "Това пътуване беше планирано да бъде около една седмица, на границата между Австрия и Италия, в онази част на Алпите , която хората познават като Доломитите. Доломитите са много..
Обезлюдяването на България, отразяващо се в закрити и изоставени училища, е фокус на проекта "Образованието е придвижване от мрак към светлина" . С него страната ни участва на 18-ото Архитектурно биенале във Венеция след 15-годишно отсъствие. Проектът "Образованието е придвижването от тъмнина към светлина" е изборът за Венецианското..
В 15-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности" ще ви представя мечтата на един български евреин, който иска да види Америка от дете, за да се разходи в Музеите й и да й покаже своите рисунки. Шломо Леви отдавна е познат в Европа чрез своите картини , художествени изложби и оформления на многобройни международни..
С различни прояви се отбелязва Международната седмица на глухите хора от 18 – 24 септември. Мотото на кампанията тази година е “Чупим бариери” и за първи път, освен в София, различни събития са организирани в Пловдив, Плевен, Стара Загора и Бургас. За една вдъхновяваща библиотекарка от Плевен Ани Александрова, която е отдадена на каузата разказва..
На 30 септември се навършват 100 години от "най-страшната дата в историята на Враца". Тя е свързана с опустошителния пожар в града, изпепелил 1/3 от него - най-достолепните градски квартали. В пламъците загиват над 100 души. Сред тях е и популярният по това време в страната и чужбина фабрикант и производител на файтони Мито Орозов. Огънят..
Десетки занаятчии, производители на чисти храни, артисти и музиканти участват в 13-ото издание на празника „Нощ на Самоводската чаршия“ и фестивала на занаятите , които се провеждат във Велико Търново и са част от програмата за честванията на 115-ата годишнина от обявяването на Независимостта . Хиляди разноцветни ленти се спускат..
Азербайджан провежда етническо прочистване спрямо арменския народ в Нагорни Карабах. Това заяви пред БНР Кеворк Крикорян от Общоарменския..
Миньори и енергетици блокираха пътища на няколко места в страната
Протестиращите енергетици са готови за среща с властта, на която да се предоговарят сроковете за затваряне на въглищни производства. Работещите в тази..