Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Полските туристи се завръщат на българския пазар. Заради соцносталгията ли?

| обновено на 07.06.23 в 11:59
Снимка: БГНЕС

Около 460 хиляди туристи от Полша се очаква да посетят страната през това лято. Заместник–министърът на туризма Ирена Георгиева прогнозира, че броят им ще достигне нивата от 2019 година, а със записванията в последния момент дори ще го надмине. През миналата година тези туристи са били над 380 хиляди, като през летищата Варна и Бургас са отчетени над 501 хиляди пътници от Полша

Министърът на туризма Илин Димитров проведе разговори с Анджей Гут-Мостови, държавен секретар в министерството на спорта и туризма на Република Полша, който беше удостоен с титлата "доктор хонорис кауза" на Международното висше бизнес училище. 

Полските туристи посещават организирано България за своите летни почивки от над 70 години. През последните 10 години най-много полски граждани са посетили България през 2018 г. - малко над 420 хиляди, сочат данните на Министерството на туризма. Страната ни беше представена на този пазар с поредица от срещи, при които представители на българския туризъм разговаряха с техни партньори във Вроцлав, Катовице, Краков и Варшава. Инициативата бе на Алианс Българско Черноморие, с подкрепата на Министерството на туризма. Според експертите полският пазар крие голям потенциал за нас.

"Голямо значение има дейността на българската дипломатическа мисия в Полша, както и посещението на редица български министри в нашата страна. Това доведе до увеличаване на броя туристите, които посещават двете страни, а също така и до увеличаване на директните самолетни линии между България и Полша", коментира пред БНР Анджей Гут-Мостови.

Той проявява интерес към туристическия продукт на България, посетил е някои популярни за туристите места у нас.

"Едно от тях беше Пловдив, където имах чудесен екскурзовод. Той ми разказа за античната история на града. Посетих Копривщица  и един съвременен курорт, какъвто е Банско. Също така успяхме да видим и Рилския манастир като религиозен център. С оглед на богатата история, култура, кулинарни традиции, смятам, че България се разполага много добре на туристическата карта, има огромен потенциал сред европейските дестинации, но това трябва да се развива, за да печели все по-добри позиции и да привлича посетители от европейските страни."

Анджей Гут-Мостови, държавен секретар в министерството на спорта и туризма на Република Полша и министърът на туризма Илин Димитров  Снимка: Министерство на туризма

Как може успешно да се насърчава туристообменът между двете страни?

"Българското участие на различни а панаири, както и в полските медии в последно време е изключително активно, което допринася за популяризацията на България. От нашата страна, разбира се, бихме искали засилване на полското медийно присъствие в България с цел реклама на полския туризъм за българските постели. За мен най-важно е сътрудничеството в туристическия сектор, в обмяната на посещения от двете страни да продължава", отбелязва още Анджей Гут-Мостови.

Разговорите на държавно и на експертно равнище продължават. България проучва опита на Полша по отношение на създаването на Гаранционен фонд в туризма и системата на ваучерите.

В рамките на т.нар. road show от българска страна са били посетени четири полски града, от които идват чартърите с полски туристи, посочва заместник-министърът на туризма Ирена Георгиева. Тя е на мнение, че полският пазар има много голям потенциал.

Извън морския, полските туристи се интересуват и от другите видове туризъм, т.нар. специализиран туризъм – културен, спа, винено-кулинарен, допълва Георгиева.

Според нея се наблюдава "носталгичност към България, която се предава от по-възрастните поколения, познаващи Черноморието ни от едни други години" и това е маркетингов ресурс, който трябва да се използва.

Снимка: Венета Николова

Какъв е профилът на полските туристи според аташето по туризъм на България в Полша Николай Костов:

"Млади семейства – от 25 до 45 години с две и повече деца, които търсят почивка в хотели категория 4-5 звезди, с олинклузив, най-често на първа линия, в големите комплекси. Все по-популярни стават българските планини. Полша има много малко планини спрямо населението. Самите поляци определят техните планини като "задръстени" и проявяват голям интерес към нашите планини, към веломаршрути, към катерене."

"България е приемана като дружелюбна и безопасна страна, в която можеш да се разбереш дори на полски. Тъй като имаме относителна близост – от една езикова група сме, по-възрастното поколение разпознава кирилицата. Чувстват се свободни в България. Третото, може би най-важното: това е най-близката дестинация за полет със самолет за организиран туризъм от Полша", подчертава Костов. По думите му страната ни печели на полския пазар с предлагането на един от най-добрите продукти като съотношение цена – качество.

"Почивка за 10 дена със самолет в България излиза по-евтино, отколкото почивка за 10 дена с автомобил на полското море."

Сега се планира голям тур за полски професионалисти, в който да се включат около 180 представители на туроператори, туристически агенти и журналисти.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

"Радио България" на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..

публикувано на 02.02.25 в 04:38
170 годишнина от създаването на  библиотека

Юбилеен печат за 170-годишнината от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен

Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на  библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“.    Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика".  С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..

публикувано на 01.02.25 в 06:30
Антон Митов

Емблематичният Антон Митов за задкулисните случки, за забранената музика, за духа на БНР

Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..

публикувано на 31.01.25 в 09:22