Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Има натрупана много голяма българска умора"

Тони Николов: Има една несекваща, необявена гражданска война в българското общество

"Ние сме много западен изток и много източен запад, точно на границата между двете – и едното, и другото ни влияе"

Тони Николов
Снимка: Юлияна Корнажева

"Дълбинното е, че като че ли има една несекваща гражданска война в българското общество. Непрекъснати противоречия. Война без ясно обявена война. Непрекъснато две групи стоят една срещу друга."

Това каза пред БНР Тони Николов, философ, журналист, главен редактор на Портал Култура, който представи книгата си "Има такава държава - Записки по българските кризи". Николов разказа, че заглавието му е хрумнало, след като при подреждане на библиотеката му е изпаднала книгата "Има такава страна" от 1935 г. с автор Ясен Вълковски, който е от кръга на Гео Милев. 

Обратите са невероятни в българската история и с това тя е интересна, посочи Тони Николов и отбеляза, че сме "мост, който свързва две трудно съпоставими неща, много западен изток и много източен запад, точно на границата между двете – и едното, и другото ни влияе".

"Невъзможен български избор – това е много сложно, защо винаги трябва да избираме между Запада и Русия. Това минава през цялата книга, през много текстове."

Историята е полезна, защото показва невъзможностите, например западните демокрации да подадат ръка на Сталин, за да спрат Хитлер по време на Втората световна война, подчерта още авторът на книгата. 

"Има такива "гибелни" избори в историята, а също и в политиката."

Ние не следваме примерите на големите политици от историята ни, смята Николов, според когото монолитни и непротиворечиви са само диктаторите.

В паралел със сегашната ситуация и възприемането на политическите компромиси Тони Николов припомни за правителството на Димитър Попов, "когато България беше облепена с картите на лагерите".  

"Връщането назад е може би полезно. Да покажем, че сегашната криза е дублирана от една война. Човек си дава сметка, че много от нещата, които се случват тук, всъщност се предрешават някъде другаде. В част от тази истерия виждам тези връзки. Епицентърът на земетресението е някъде, тук са протуберансите."

Има натрупана много голяма българска умора, не апатия, но хората очакват реални резултати, обобщи журналистът.

"Призивът да погледнем малко назад не носи упование – българската история е пълна с немалко горчивини."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

20 години в очакване на закон за доброволчеството

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" едва 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности - близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. Мария Тончина:..

публикувано на 02.10.24 в 07:14

Бягане в подкрепа на незрящи хора ще се проведе за седма година в София

Благотворително бягане в подкрепа на трудноподвижни или незрящи хора ще се проведе тази вечер в София.  Организатор на събитието "Светулки RUN" е Софийски планински клуб и началото му е край езерото Ариана в Борисова градина. Информация за инициативата можете да немарите и във "Фейсбук" . Регистрацията започва в 19 часа, а самото бягане - от 20 часа...

публикувано на 01.10.24 в 05:08

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32

Румяна Киризиева: В по-малките населени места са по-отворени към спорта

Последният петък на септември е Европейски ден на спорта в училище. Идеята е да се съчетаят физическа активност и забавление . Това е десето, юбилейно издание на кампанията у нас, в която се включват все повече училища и спортни клубове, отбеляза пред БНР  Румяна Киризиева от пловдивското сдружение "Бъди активен". По техни данни близо 800..

публикувано на 27.09.24 в 11:00
Петко Стоев

Петко Стоев за ролята на технологиите в съвременния свят

За ролята на технологиите в съвременния свят има много какво да се каже. Те стават все по-важна част от нашето ежедневие.  "В момента технологиите се развиват като симбиоза между човека и иновацията , защото винаги целта е технологията да помага на човека да се справя по-добре, да работи по-комфортно, по-удобно, каза за "Нощен Хоризонт"..

публикувано на 26.09.24 в 15:11
 Владислав Николов

На 28 септември във Варна ще се проведе 11-то събитие за събиране на капачки

"Ние никога не сме си мислили, че ще превземем по такъм сърцат начин хората, идеята ни беше да направим нещо от себе си, което да бъде чисто, същевременно полезно, каза за БНР Владислав Николов, създателят на първата в България благотворителна кампания за събиране на капачки в помощ на недоносени бебета "Аз Вярвам и Помагам" .  Всичко започва през..

публикувано на 26.09.24 в 11:45

Студенти от Стопанския факултет на СУ, доброволци и общинари обновиха подлеза на спирка „жк. Изток“

Мръсен, тъмен и издраскан, сборно място на футболни агитки – така доскоро е изглеждал подлеза под бул. "Цариградско шосе" в близост до кръговото на четвърти километър. Случайни минувачи разказват, че подлезът от години е оставен без поддръжка. „Беше ужасно мръсен, всичко беше нарисувано“, каза случен минувач. „Не съм минавала много често..

публикувано на 25.09.24 в 12:02