Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

"Има натрупана много голяма българска умора"

Тони Николов: Има една несекваща, необявена гражданска война в българското общество

"Ние сме много западен изток и много източен запад, точно на границата между двете – и едното, и другото ни влияе"

Тони Николов
Снимка: Юлияна Корнажева

"Дълбинното е, че като че ли има една несекваща гражданска война в българското общество. Непрекъснати противоречия. Война без ясно обявена война. Непрекъснато две групи стоят една срещу друга."

Това каза пред БНР Тони Николов, философ, журналист, главен редактор на Портал Култура, който представи книгата си "Има такава държава - Записки по българските кризи". Николов разказа, че заглавието му е хрумнало, след като при подреждане на библиотеката му е изпаднала книгата "Има такава страна" от 1935 г. с автор Ясен Вълковски, който е от кръга на Гео Милев. 

Обратите са невероятни в българската история и с това тя е интересна, посочи Тони Николов и отбеляза, че сме "мост, който свързва две трудно съпоставими неща, много западен изток и много източен запад, точно на границата между двете – и едното, и другото ни влияе".

"Невъзможен български избор – това е много сложно, защо винаги трябва да избираме между Запада и Русия. Това минава през цялата книга, през много текстове."

Историята е полезна, защото показва невъзможностите, например западните демокрации да подадат ръка на Сталин, за да спрат Хитлер по време на Втората световна война, подчерта още авторът на книгата. 

"Има такива "гибелни" избори в историята, а също и в политиката."

Ние не следваме примерите на големите политици от историята ни, смята Николов, според когото монолитни и непротиворечиви са само диктаторите.

В паралел със сегашната ситуация и възприемането на политическите компромиси Тони Николов припомни за правителството на Димитър Попов, "когато България беше облепена с картите на лагерите".  

"Връщането назад е може би полезно. Да покажем, че сегашната криза е дублирана от една война. Човек си дава сметка, че много от нещата, които се случват тук, всъщност се предрешават някъде другаде. В част от тази истерия виждам тези връзки. Епицентърът на земетресението е някъде, тук са протуберансите."

Има натрупана много голяма българска умора, не апатия, но хората очакват реални резултати, обобщи журналистът.

"Призивът да погледнем малко назад не носи упование – българската история е пълна с немалко горчивини."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:

Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хиляди българи отбелязаха Деня на независимостта на гара Трапезица във Велико Търново

Хиляди българи от цялата страна се събраха вчера на гара Трапезица във Велико Търново, за да посрещнат ретро влака „Корона експрес“, от който за възстановка на събитията от преди 115 години за провъзгласяването на независимостта на България слязоха княз Фердинанд и министрите от правителството на Александър Малинов. 115 години по-късно..

публикувано на 24.09.23 в 05:25
Д-р Петьо Брезоев, дерматолог в ДКЦ Александровска болница в София

Д-р Петьо Брезоев: Дихидротестостеронът е причина за оплешивяването

Голяма част от мъжете имат проблем със загубата на коса . Оплешивяването, особено в млада възраст, оказва сериозно влияние на мъжкото самочувствие и голяма част от мъжете са готови да похарчат средства и време, за да възстановят своята коса.  Възможно ли е процесът на оплешивяване да бъде овладян или трябва просто да се подходи към..

публикувано на 21.09.23 в 14:57
Входът на пропастта Морджа

Пещерите като приключение и спасение - надълбоко с Теодор Кисимов и Георги Беров

20-годишният Георги Беров е сред участниците в успешната спасителна акция в Морджа. Завършил е обучение за пещерен спасител. Учи в Националната спортна академия. Георги познава пещерата, защото още 16-годишен през 2019 г. е бил част от международна експедиция там, достигайки до 1230 метра дълбочина. "Беше плюс за мен, защото познавах..

публикувано на 21.09.23 в 13:18
Боряна Димитрова

Боряна Димитрова: Правителствената сглобка е партийна клопка

Протестът оголи много проблеми в земеделието . Българското общество за тези няколко дни научи повече за земеделския сектор, отколкото години наред. Реалните диспропорции в него оставаха замъглени и скрити от погледа на широката общественост. Това мнение изрази в интервю за БНР социологът от "Алфа рисърч" Боряна Димитрова. В хода на..

публикувано на 21.09.23 в 08:24

Илхан Андай: Пеевски се оказва механик на сглобката. Явно вече не е лошият

" Изглежда като втория след Доган, нали?  Реализира успешните си инициативи. Излиза с анонси сутрин, съставя дневния ред на правителството.  Явно вече не е лошият Пеевски , след като и Кирил Петков и компания го възприемат, нищо че декларират - не сме в коалиция с тях. Да си зададем въпроса - протест срещу Пеевски или срещу Кирил Петков би събрал..

публикувано на 21.09.23 в 07:59

Догодина ваучерите за храна стават електронни

От  1 януари хартиените ваучери за храна стават   електронни . Ще има преходен период от шест месеца -  до 1 юли догодина , през който ще действат едновременно както ваучерите на хартия, така тези на електронен носител. "Дигитализацията на ваучерите за храна беше доста дългоочаквана от работодателите и потребителите, тъй като след..

публикувано на 21.09.23 в 06:54
Д-р Симеон Маджаров

Д-р Симеон Маджаров: Начинът на живот на стопаните е водещ при избор на домашен любимец

Един от начините да се справим със стреса в дигиталното ни ежедневие е по-близкото общуване с природата. Едни хора избират да пътуват, други прекарват време в планината, а трети отглеждат домашен любимец.  Контактът с животните у дома е непосредствен, искрен, разпускаш, оздравителен. Животните имат способност да ни откъснат от..

публикувано на 20.09.23 в 14:41