Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

"Финансовият министър досега изповядваше много ясна линия – на изпреварващи разходи. В момента трябва да направи точно обратното"

Любомир Дацов: 3% дефицит е политическа цел, не експертна

"Ако искат да запазят това ниво на разходите, трябва да вдигнат данъците"

Любомир Дацов
Снимка: БГНЕС

3% дефицит е политическа цел, а не експертна.

Това заяви пред БНР финансистът и бивш заместник-министър на финансите Любомир Дацов. По думите му от бюджетарска гледна точка в средносрочен план максимумът на отклонението трябва да бъде 1% спрямо БВП.

В момента мерките са закърпване на ситуацията. Не са истински мерки, които да решат проблема, смята Дацов.

Ако искат да запазят това ниво на разходите, трябва да вдигнат данъците, посочи той. Вдигането на ДДС на 22% за няколко месеца според него би решило както проблема с инфлацията, така и би намалило скоростно дефицита.

Трябва да е ясно, че висок дефицит означава висока инфлация. Тя изтощава ресурсите, които всеки от нас има, по много тих начин, поясни Любомир Дацов.

 "Ние сме в ограничителен режим. Този тип удължаване на бюджета не гарантира изплащането на всички разходи. Министерството на финансите в плащанията, които извършва, ще трябва да прави един вид подреждане по срочност и важност на тези плащания", каза Дацов в предаването "Преди всички".

"Бюджетът продължава да не бъде в идеална форма. Надпреварата на всички партии в Народното събрание плюс подкрепата на сегашния финансов министър за извършването на определен тип разходи разхлаби фискалната политика", напомни Дацов. По думите му дори финансовата криза не е създала толкова бързо такъв огромен размер на дефицити.

Финансовият министър Асен Василев досега изповядваше много ясна линия – на изпреварващи разходи. В момента трябва да направи точно обратното, да овладее ситуацията, подчерта Дацов.

Любомир Дацов изрази скептицизъм относно орязването на капиталовите разходи, което се предлага като мярка за намаляване на дефицита. Дали ще има намаление на капиталовите разходи с произход европейски средства, това не влияе върху дефицита. Компонентът на националното съфинансиране е относително нисък, стана ясно от думите му.

Финансистът изрази очакване "в следващите 3 седмици да имаме бюджет".

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:

Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Руската църква Св. Николай

Патриарх Неофит назначи свещеници, които ще поемат богослуженията в Руската църква

Патриарх Неофит назначи свещеници от София, които ще поемат обичайните богослужения в храм "Св Николай Мирликийски", известен като Руската църква. Това съобщиха от Светия синод. Митрополит Наум призова за отваряне на Руската църква, "заключена от странични лица" ДАНС експулсира руснак и двама беларуси "Със своя заповед от днес,..

публикувано на 25.09.23 в 14:52
Андрей Райчев

Райчев: Изгонването на свещениците е проамерикански и антируски жест, няма връзка с църковните неща

Социологът Андрей Райчев обясни пред БНР, че докато трае войната в Украйна, България ще е в изкуствено положение.   "Не може да искаме да живеем така, сякаш няма война.  Нашето правителство ще остане до края й. То не може да бъде махнато преди това". Той к оментира протестите на земеделците и реакциите на управляващите. "Властта смени..

публикувано на 23.09.23 в 13:04
Доц. д-р Валери Колев, преподавател по „Нова българска история“ в Софийския университет

Поредица от международни събития спомагат за прокламиране на Независимостта

Отбелязваме 115-ет години от обявяването на Независимостта на България. На 22 септември 1908 година в църквата „Св. 40 мъченици“ във Велико Търново к няз Фердинанд прочита манифеста, с който България е обявена за независимо царство.  За събитията и историческата значимост на този политически акт специален гост в "Нощен Хоризонт" е доц...

публикувано на 22.09.23 в 18:47

Историята оживява в едно свиленградско училище

Учителят по история от Средното училище "Д-р Петър Берон" в Свиленград Димитър Гилев преподава на учениците си с четническа униформа . Той търси нов начин да преподава увлекателно, за да накара децата да не подражават на чужди герои, а на българските. Според него Независимостта е най-забравеният ни празник: "В четническа униформа и хайдушки..

публикувано на 22.09.23 в 09:03
Доц. Шима Мехрабиан

Доц. Мехрабиан: Очакваме скорошно одобрение на ново лекарство срещу Алцхаймер в Европа

Около 100 хиляди българи имат деменция – данните са от проучване, направено преди 11 години, а най-много от тези хора страдат от болестта на Алцхаймер. Смята се, че още толкова са в най-ранната фаза на заболяването, при която няма симптоми.  Основен рисков фактор е възрастта, затова се очаква увеличаване на броя на хората с деменция поради..

публикувано на 21.09.23 в 15:11
Веселин Вучков

Веселин Вучков: Самоцелното създаване на разследващи органи няма да доведе до нищо добро

Самоцелното създаване на разследващи органи е задача, която на практика трудно може да бъде реализирана и няма да доведе до нищо добро. Това мнение изказа пред БНР Веселин Вучков, бивш министър на вътрешните работи, бивш депутат от ГЕРБ, сега преподавател по национална сигурност в НБУ. "Няма да бъдат трима членовете на тази нова..

публикувано на 21.09.23 в 09:18

Специалист по съня за учебните часове от 7.30: Лоша идея! Младите хора имат нужда от повече сън

" Сънят в училищна възраст е от фундаментално значение за учебния процес и това да се неглижира е, меко казано, глупаво ." Тази позиция изрази в интервю за БНР д-р Петър Чипев, специалист по медицина на съня. "Това означава директно недоспиване и сънливост . Особено за хората в тийнейджърска възраст. Изглежда се недоглежда, че..

публикувано на 20.09.23 в 10:52