Крепостта Царевец се върна в края на славния и размирен XIII век чрез десетки жени и мъже, с различни професии, отдали се на историческите възстановки. Тазгодишното издание на средновековния фестивал е посветено на царуването на Ивайло и преминава под мотото „Селският цар – възшествието“, разказва за "Закуска на тревата" историкът и директор на общинската дирекция „Култура“ Нелина Църова:
„В историята Ивайло е недобре напълно проучена личност и доста противоречива. Информация имаме от византийските хронисти, които съвсем разбираемо и основателно го представят в изключително неблагоприятна светлина, защото България и Византия са враждуващи по това време страни и си оспорват господството на Балканите. Фигурата на Ивайло е изключително значима, заради политическите промени, които настъпват по това време в българската държава, съюзите, които се сключват, други, които се разпадат. Това са едни бурни, превратни времена, така че появата на фигура като Ивайло е напълно исторически обоснована и съответно следата, която той оставя, до ден-днешен се помни“.
Тази година на Царевец от София е и едно тригодишно момиченце - Лора, заедно с родителите си Тодор и Мариета Тодорови. Какво „пали“ по историята един компютърен инженер и една счетоводителка:
„Интересно е да участваш в това. Да видиш „от първа ръка“ какъв горе-долу е бил средновековният живот, какво са носили като дрехи, какъв е бил самият бит, какво са яли, а също и историята на държавата, на България“, казва Тодор.
„Интересно е да се пренесем в друга епоха. Нашите дрехи са дело на моя съпруг Тодор, изцяло ръчно направени, автентично, както е било в Средновековието. Представяме дрехи от Второто българско царство, когато Търново е било столица. Интересно е да се пренесе човек от забързаното ежедневие в една друга епоха и да представи културата, която е била тогава“, допълва Мариета.
Зад крепостните стени на Царевец кипят битки, лее се медовина, възраждат се стари занаяти като калиграфия, иконопис, свещолеене, сечене на монети, производство на хартия, обработка на кожи, грънчарство, ковашки практики, производство на бижута и оръжия. Има кулинарни състезания и демонстрация на средновековна кухня, и много музика.
„Хората отстрани си мислят, че е много лесно – не е. За да изработиш едно оръжие, една дреха, много е трудно да намериш информацията. Интересно е това предизвикателство да намериш нещо, което е било, и да го възстановиш така, както е. това е идеята, когато едно нещо се възстанови, то остава за бъдеще, за децата ни“. „Това ме връща в едно време, когато не съм имала възможност да живея. Прави нещата по-истински“. „Винаги ми е доставял удоволствие този начин на живот – хем прост, хем сложен. Искам да покажа, че има други възможности за съществуването, не само забили в телефони, в технологии, което малко или много крадат от нашето внимание и енергия, вместо това да отиде в нещо по-зареждащо, даващо ти уроци в ежедневието“.
Във възстановките в крепостта Царевец се включват реконструктори на исторически събития от 7 държави. Сред тях са Денис от Румъния и Джон от Гърция със своите групи:
„Невероятен фестивал, който носи преживявания на хора от много държави. Наистина тук са много добри реанактори, които знаят какво правят и го правят от сърце и любов към историята. Мястото и историческата крепост са много красиви и се чувстваме много добре“, разказа Денис.
„Невероятно е. Много се радвам, за втори път сме на фестивала и искаме да дойдем отново. Мястото е красиво, хората са сърцати. Феноменално. Много сме вдъхновени“, казва Джон.
За поредна година клубът за исторически възстановки „Чигот“ от Варна е участник в средновековния фестивал, разказва Ясен Ненков:
„Ще участваме в боевете. Отделно ще има представяне на обработка на кожа и забавления за децата, да се потопят в тази средновековна обстановка и да се заинтересуват от историята“.
Шуменката Надежда Николова представя средновековна мода и куклен театър с мотиви от епохата на Второто българско царство, а тази година има и изненада за посетителите на фестивала:
„Ще ги изненадам с 50 средновековни изображения, как са изглеждали европейските хералдически знаци – за първи път го представяме. За кукления театър темата тази година е Ивайло, ще започнем с въвеждане за Ивайло, след това ще продължим с две приказки и няколко притчи“.
Средновековният фестивал се организира от сдружение „Търновци“, Община Велико Търново и Регионалния исторически музей. Достъпът до фестивала на Царевец е свободен, като се заплаща входната такса за архитектурно-музейния резерват.Още по темата в звуковия файл.
„Донорството е любов“ - това послание отправя гостът на „Любими празнични истории“ - Милена Златкова. Познавате я като част от екипа на "Тройка на разсъмване" по радио Витоша. Може би сте чували и за каузата й да запознава хората с възможностите да дарят частица от себе си за създаването на нов живот. Тя е сред създателите на..
На 1 януари България и Румъния станаха пълноправни членове на Шенгенското споразумение. Двете държави влязоха в ЕС още през 2007 година, но до 2023 г. не бяха приемани в шенгенската зона на европейските страни, премахнали граничния контрол помежду си. С премахването на граничната бариера между България и Румъния настъпиха промени както за..
Битките по време на Средновековието по българските земи са били не просто въпрос на чест и оцеляване, а и на преминал през вековете героизъм, който предизвиква възхищение и до днес. Част от този военен блясък може да се види в изложбата "Хроники от стомана", открита на 11 декември в Национален археологически институт с музей при Българската..
Бившият футболист на "Левски" и на ЦСКА Божидар Искренов разказа живота си във футбола в книга . "Дъщеря ми настоя, че е станало време за това, а иначе идеята е стара", разказа бившият национал, известен с прозвищата Гибона и Радостта на народа, който в последните години живее в САЩ, където кара такси, и в Канада, където продава..
Наскоро във Враца отвори врати първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза . Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи с редки генетични и онкологични заболявания . Необикновената книжарница работи и за други..
" Базиликата е като звездното небе в лятна нощ : оставате пленени от нейния блясък и великолепие. Рискува обаче да бъде ням свидетел на "безкрайната красота", ако интелектът не е обогатен със знания, а поривът на сърцето не е подхранен от духовен опит ", казва кардинал Мауро Гамбети , архиерей на базиликата и викарий на папата за..
Ник Борисов се занимава с шоколатиерство от 12-годишен. Сега е на 14. Натрупал е вече почти тригодишен опит в изработването на шоколадови скулптури. Всичко, което знае за шоколада, дължи на шеф Ради Стамболов . От него е научил най-напред как да прави шоколадови бонбони. В момента учи графичен дизайн и смята, че това ще му помогне в..
Община Русе дължи отчет за парите от частния паркинг на Дунав мост . Това каза в предаването "Нещо повече" журналистката и политически наблюдател..
Втори мобилен оператор обяви, че вдига едностранно цените на услугите. " Докато се захласвахме по леденото хоро, sms -ите валяха цял ден и..
2025 та ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до..