Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Летният и есенният полусезон на Софийската филхармония ще зарадват публиката със световноизвестни имена

Софийска филхармония
Снимка: Софийска филхармония

Летният и есенният полусезон на Софийската филхармония стана известен днес. Публиката ще се радва на световни имена, които се изявяват в класическата музика. 
Директорът на Софийската филхармония Найден Тодоров, който до преди дни беше служебен министър на културата, призна, че летният и есенният полусезон, представен днес, е бил готов на 90% още миналата есен. 
Първото чакано събитие, още преди да е настъпило астрономическото лято, е тази седмица. Едно от големите имена на цигулковата школа – Дмитри Ситковецки, ще представи на 15 юни под палката на Григор Паликаров „Дивертименто“ за цигулка от Игор Стравински. В следващите два дни - на 17 и 18 юни, Ситковецки ще работи с изявени студенти от Националната музикална академия. Големият цигулар се включва с майсторски клас в проекта „Уроците на големите – майсторски класове на солистите на Софийската филхармония“,  който се реализира с подкрепата на Столична община по програма „Култура“. 
Директорът на филхармонията Найден Тодоров постави акцент и върху предстоящите концерти в Правец – ръководените от него музиканти ще бъдат домакини на Pravets Art Nights – музикалните нощи край езерото в близкия до София град на 21 и 22 юли. Фестивалът променя формата и името си с амбицията да отговаря на високите стандарти на домакините, каза Найден Тодоров: 
"За нас е голяма чест тази година ние да сме тези, които правят музикалната програма на фестивала. Постарали сме се да вървим в две посоки - едната е класиката, другата - оперната музика" 
Няколко симфонични и няколко камерни концерта е подготвила Софийската филхармония това лято за своята публика: 
"Симфоничните концерти са в началото на юли. Завършваме летния сезон с голям концерт на 31 август. През август ще се върнем и в Квадрат 500 с нашите камерни концерти"
В Квадрат 500 концерти ще има на 3, 10 и 17 август. „Танцувай с Quarto“ e озаглавен първият от тях - на „Кварто квартет“, създаден през 2005 г. За последните 15 години музикантите имат стотици концерти у нас и по света, а от 11 години е официално камерен състав към Софийска филхармония. „Романтика за двама“ е заглавието на вечерта в Квадрат 500 за цигулка и арфа, която ще започне от 18.30 на 10 август, а седем дни по-късно вокален състав „Бела воче“ ще представи „Италия белла“. 
"Есенният сезон на Софийската филхармония е сезонът на цигуларите". 
Програмата на Софийската филхармония до Коледа вече е известна, а билетите са в продажба. Освен концерти в зала „България“, музикантите са подготвили и гастрол през октомври в Солун, както и специално събитие на 17 декември, когато се отбелязва годишнина от рождението на Бетовен, което ще започне от 11 часа и ще продължи през целия ден. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Из празничните истории: Любовта е това, което е на сърцето

„Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването „Любими празнични истории“. Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...

публикувано на 06.01.25 в 11:26
Бойко Ламбовски

Бойко Ламбовски: Може би на земния свят не му е съдено да бъде божествен

Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред? С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..

публикувано на 06.01.25 в 10:50

Актьорът Георги Ангелов: Когато нещо е направено със сърце и любов, зрителят го приема

"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото..

публикувано на 06.01.25 в 10:16

На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм "Клас 90"

На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори.  Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината.  Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..

публикувано на 05.01.25 в 07:49

Диригентът Георги Милтиядов изпраща успешна 2024 година

Музиката е неговият живот от четири годишен. Композитор, аранжор, пианист, певец, той е и един от най-известните диригенти днес у нас. Това е Георги Милтиядов , когото публиката винаги дълго аплодира на сцената. Всяка среща с неговото творчество е вълнуваща и се превръща в музикален празник.   През годините сме свикнали да го виждаме на..

публикувано на 05.01.25 в 06:42

Езиковата живопис в поезията на Христо Смирненски

Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на Христо Смирненски" в седми том от " Известия н На Националния литературен музей". Гледната точка на госпожа Тошева, а и на други имена в литературата,цитирани от нея, е, че лириката на Смирненски се..

публикувано на 05.01.25 в 05:40
Маргарита Иванова и Гергана Хрисчева

Журналисти от различни медии с нов Сборник - "Око на времето"

Творчеството е проявата на висшето в човека, начинът му да предаде своето виждане за света, да го направи по-красив и да го сподели с другите. Затова и Маслоу в пирамидата на човешките потребности поставя творчеството като най-високото стъпало в нуждите на личността. Творчеството е различен начин да се свържеш с другите, да им покажеш част..

публикувано на 04.01.25 в 12:08