Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Можем да предположим, че първите замърсители, които ние ще видим, са плаващи отпадъци от типа на пластмаси и строителни материали"

Димитър Беров, морски еколог: Към този момент замърсяване по българското крайбрежие няма

"Патогените ще си останат локален проблем в района на Одеския залив"

Димитър Беров
Снимка: Ася Чанева

Към този момент замърсяване по българското крайбрежие няма. В това увери д-р Димитър Беров, морски еколог от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания към БАН.

Повод за коментара му е срутената стена на язовир „Нова Каховка“ в Украйна и навлизането на мръсни води в морето.

„Одеският залив е доста плитък и затворен. В зависимост от локалните ветрове, теченията могат да се движат в различни посоки. Има модели и изследвания, които показват, че водите, които навлизат от Днепър и Днестър, постепенно се разпространяват на юг и в посока към нашия бряг. Тези реки са един от основните източници на замърсяване на Черно море. Въпросът е за количествата замърсители, които евентуално биха навлезли в морето и тяхната скорост на придвижване“

Един от елементите на замърсяването са плаващите отпадъци, посочи морският еколог и отбеляза ,че те понякога се придвижват по-бързо.

Можем да предположим, че първите замърсители, които ние ще видим, са плаващи отпадъци от типа на пластмаси и строителни материали. В района на река Днепър са унищожени доста съоръжения. Ще ги видим евентуално до няколко седмици. Това зависи от преобладаващите посоки на вятъра“.

Той прогнозира, че патогените ще си останат локален проблем в района на Одеския залив.

„Не знам дали изобщо може да очакваме достигането на патогени във водата. Все пак говорим за над 400 километра. Придвижването на тези замърсени води в морето – патогените и органичната материя, които са изхвърлени, се разграждат от морските микроорганизми. Има и фитопланктон, който консумира замърсителите“.

Веднъж навлезли във водата, тези замърсители не могат да бъдат изчистени, обясни още ученият.

„При локални разливи има възможност да бъдат ловени със специални кораби и да се изведат от водата с помпи. Всички други замърсители остават във водата. Разчитаме на самопречистващите функции на морските системи“.

Най-важното, което можем да направим, е да следим тези замърсители, отбеляза той.

„Трябва да се концентрираме и върху това, което се случва в открито море. При установяване на замърсители, надвишаващи нормите, би трябвало  да се следи ситуацията в конкретния район“.

Най-важно е да се разпространява информация, базирана на научни факти, отбеляза д-р Беров.

Цялото интервю на Веселина Миланова с д-р Димитър Беров може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

4 са жертвите на нападението на коледния базар в Магдебург

Жертвите на снощното нападение на коледния базар в Магдебург са 4, съобщи германското обществено радио, като се позова на източници от полицията. Според информацията ранените са над 200. По-рано се съобщаваше за двама убити и десетки ранени. Няма данни за пострадали българи при атаката, съобщават от Министерството на външните работи, като се..

публикувано на 21.12.24 в 11:43

Екипи на РЗИ – София съдействат за достъп до приложението еЗдраве пред НДК

До 18 часа тази вечер екипи на РЗИ - София ще бъдат на Коледния базар пред НДК, за да  съдействат на желаещите да получат достъп до мобилното приложение еЗдраве, в което са качени личните ни здравни досиета. За целта хората трябва предварително да са инсталирали на своите телефони приложението, както и да представят лична карта преди..

публикувано на 21.12.24 в 11:27
Снимката е илюстративна.

Над 100 имигранти са били спасени в Средиземно море

Над 100 имигранти са били спасени в Средиземно море. Опитът за такива преминавания в зимни условия се увеличава. Има арестувани трафиканти, които са поискали от имигрантите по 5000 евро на човек. Атина започва активно сътрудничество с турските гранични власти. До остров Кос при рутинна обиколка за охрана е открита лодка, която се пълни с..

публикувано на 21.12.24 в 11:20
Звездата на Кремъл се вижда зад скулптура на двуглавия орел в гробницата на Незнайния воин в Александровската градина в Москва, Русия

Германия - любимата мишена в хибридната война на Русия срещу Запада

Германия е любимата мишена в хибридната война на Русия срещу Запада. В този извод са категорични от Федералната служба за разузнаване. Директорът й Бруно Кал заяви, че Путин ще продължи да тества червените линии на Запада и способността и желанието на западните съюзници взаимно да се защитават. На конференция, организирана от Германското..

публикувано на 21.12.24 в 11:12

Как ще се нареди политическият пъзел в Румъния?

В Румъния плановете за проевропейско обединение в правителство, което да изолира от властта националистическите сили се пропукаха. Основният елемент от договорената четворна сглобка - спечелилата вота на 1 декември Социалдемократическа партия, обяви, че се оттегля. Нейният лидер и сегашен премиер Марчел Чолаку, който получи сериозен удар на..

публикувано на 21.12.24 в 11:10
проф. Щефан Маршал

Проф. Щефан Маршал: Кампанията в Германия ще бъде остра, мръсна и негативна

"Вотът на доверие, поискан от канцлера, не получи необходимите най-малко 367 гласа." Така председателката на Бундестага Бербел Бас обяви края на първата тройна коалиция в следвоенната история на Германия. Президентът има 21 дни да разпусне парламента и да насрочи предсрочни избори. И тъй като в Германия дори и кризите протичат в строго определен..

публикувано на 21.12.24 в 10:50

Предложение: Вдигат таксата смет в Рила с 22%

Таксата смет за община Рила за догодина да се вдигне с 22 процента. Предложението на кмета на града Георги Кабзималски ще бъде обсъдено на заседание, насрочено за 30 декември. Досега физическите лица в града плащаха 15 промила, в селата 19,5, за юридическите лица съответно 34,5 и 45 промила от данъчнаат оценка.  Увеличаващите се разходи..

публикувано на 21.12.24 в 10:37