Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Можем да предположим, че първите замърсители, които ние ще видим, са плаващи отпадъци от типа на пластмаси и строителни материали"

Димитър Беров, морски еколог: Към този момент замърсяване по българското крайбрежие няма

"Патогените ще си останат локален проблем в района на Одеския залив"

Димитър Беров
Снимка: Ася Чанева

Към този момент замърсяване по българското крайбрежие няма. В това увери д-р Димитър Беров, морски еколог от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания към БАН.

Повод за коментара му е срутената стена на язовир „Нова Каховка“ в Украйна и навлизането на мръсни води в морето.

„Одеският залив е доста плитък и затворен. В зависимост от локалните ветрове, теченията могат да се движат в различни посоки. Има модели и изследвания, които показват, че водите, които навлизат от Днепър и Днестър, постепенно се разпространяват на юг и в посока към нашия бряг. Тези реки са един от основните източници на замърсяване на Черно море. Въпросът е за количествата замърсители, които евентуално биха навлезли в морето и тяхната скорост на придвижване“

Един от елементите на замърсяването са плаващите отпадъци, посочи морският еколог и отбеляза ,че те понякога се придвижват по-бързо.

Можем да предположим, че първите замърсители, които ние ще видим, са плаващи отпадъци от типа на пластмаси и строителни материали. В района на река Днепър са унищожени доста съоръжения. Ще ги видим евентуално до няколко седмици. Това зависи от преобладаващите посоки на вятъра“.

Той прогнозира, че патогените ще си останат локален проблем в района на Одеския залив.

„Не знам дали изобщо може да очакваме достигането на патогени във водата. Все пак говорим за над 400 километра. Придвижването на тези замърсени води в морето – патогените и органичната материя, които са изхвърлени, се разграждат от морските микроорганизми. Има и фитопланктон, който консумира замърсителите“.

Веднъж навлезли във водата, тези замърсители не могат да бъдат изчистени, обясни още ученият.

„При локални разливи има възможност да бъдат ловени със специални кораби и да се изведат от водата с помпи. Всички други замърсители остават във водата. Разчитаме на самопречистващите функции на морските системи“.

Най-важното, което можем да направим, е да следим тези замърсители, отбеляза той.

„Трябва да се концентрираме и върху това, което се случва в открито море. При установяване на замърсители, надвишаващи нормите, би трябвало  да се следи ситуацията в конкретния район“.

Най-важно е да се разпространява информация, базирана на научни факти, отбеляза д-р Беров.

Цялото интервю на Веселина Миланова с д-р Димитър Беров може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Спряно е навлизането на пожара от Гърция в България

Над 60 горски  служители, пожарникари и военни спряха навлизането на пожара от Гърция в България, буквално на граничната бразда. Разпространението на огъня засега е овладяно, но ситуацията продължава да е опасна. Истинско геройство и висок професионализъм са показали горските служители и пожарникарите в последните няколко часа.  След като на гръцка..

публикувано на 24.07.24 в 21:02

Летище София съобщи за неочакван технически проблем с информационните монитори

В момента изпитваме неочакван технически проблем с информационните монитори на двата терминала, съобщиха от Летище София на своята страница във Фейсбук. ИТ екипът работи активно по отстраняването му, посочват от летището. Умоляваме пътуващите да следят полетната информация чрез гласовата оповестителна система и на сайта на летище София:..

публикувано на 24.07.24 в 20:18

Украйна ще получи от ЕС 4,2 млрд. евро за подпомагане възстановяването на страната

Посланиците на страните-членки на ЕС се споразумяха да бъдат отпуснати почти 4,2 млрд. евро за подпомагане възстановяването на Украйна, обявяват от правителството на Унгария, която в момента е ротационен председател на Съвета на ЕС. Средствата са предназначени за мирни цели, като възстановяване на инфраструктурата - електропроводи, водоснабдителни..

публикувано на 24.07.24 в 20:07
Христо Стефанов

Издаването на международни паспорти с 10-годишна валидност ще започне в края на годината

Издаването на международни паспорти с 10-годишна валидност ще започне в края на годината, след като бъде изградена нова сграда в двора на Академията на МВР в София. В тази сграда ще се инсталира новата машина за печатане на документи.  Строителството на новата сграда, в която ще се печатат новите документи за самоличност, е основната причина за..

публикувано на 24.07.24 в 19:57
Снимката е илюстративна.

307 пожара е имало в Русенска област от начабото на месец юни

307 пожара е имало в Русенска област само от началото на месец юни до днешна дата, като при 153 случая става дума за горяща суха растителност. Това стана ясно на среща за предотвратяване на инциденти, организирана от областния управител на Русе. На срещата при областния управител днес представители на различни институции трябваше да си..

публикувано на 24.07.24 в 19:48

ВАС реши: Нови избори за кмет на район "Приморски" във Варна

Върховният административен съд оставя в сила решение от 26 март т. г., с което Административният съд във Варна потвърди отстраняването на кмета на район "Приморски" Николай Желязков от поста. Тогава съдът отхвърли жалбата на Николай Желязков срещу решение на Общинската избирателна комисия във Варна, с което предсрочно са прекратени пълномощията му...

публикувано на 24.07.24 в 19:35

Министър Калин Стоянов ще се запознае с доклада за Агенция "Митници", внесен в МВР от Делян Пеевски

Служебният министър на вътрешните работи Калин Стоянов ще се запознае със съдържанието на доклада за дейността на временната комисия от 49-ото Народно събрание за разследване на корупционните практики в Агенция "Митници" и евентуалната роля на бившия финансов министър Асен Василев в тях, съобщиха от МВР. Документът е входиран в деловодството на..

публикувано на 24.07.24 в 19:22