Проф. Дьорд Гивичан и неговият Тромбонов ансамбъл Сегед ще свирят за първи път на българска сцена на 15 юни от 19:30 ч. в Аулата на Софийския университет „Свети Климент Охридски“ по покана на Европейския музикален фестивал, в партньорство с Културния център на Софийския университет, Унгарския културен институт „Лист“ и сдружение „Брас перспективи“.
Формацията от осем тромбона е основана от проф. Гивичан през 2006 г., когато все още преподава в Университета в родния си град Сегед, след като е преминал обучение в него и в още няколко престижни висши училища в Германия и Швейцария. От 2019 г. класът му по тромбон вече е в столицата Будапеща, а част от студентите му отдавна са завършили и са на позиции в реномирани оркестри по света, но осморката продължава традицията и името Szeged Trombone Ensemble им напомня откъде са тръгнали по пътя към голямата сцена и голямата слава.
Самият Дьорд Гивичан в продължение на 15 години е бил член на прочутия Слокар квартет. Какво го е мотивирало да напусне него, за да създаде собствен ансамбъл?
„Тромбоновият квартет "Слокар" е базиран в Швейцария. Пък и е квартет, а по мое мнение, ако има нещо, което звучи по-добре от четири тромбона, са повече тромбони. И тъй като бях събрал много партитури на пиеси за осем тромбона, започнахме да ги изпълняваме със студентите ми в Университета в Сегед. Никога не съм си представял, когато основах ансамбъла, че ще станем толкова популярни. В началото свирехме каквото има налично за такъв състав, после продължихме и един от учениците ми започна да прави аранжименти специално, а след това и някои композитори откликнаха и започнаха да ни посвещават пиеси. И чак години по-късно осъзнах, че сме станали доста известни по света, не само в Унгария. Затова и дойде идеята да изнесем ансамбъла от Университета – да не свирим само по продукции, а той да стане професионална формация и да повишаваме нивото още, и още. И по този начин имах възможност да задържа най-добрите се студенти, нищо че вече са завършили, а хубавото беше, че и те бяха съгласни да продължим да работим заедно.
Програмата, с която Тромбоновият ансамбъл Сегед ще дебютира на българска сцена, е наречена "От барок до рок" и със сигурност ще се хареса на по-широка аудитория слушатели. Но трябва ли непременно публиката само да се забавлява на концертите и все по-често да чуваме да наричат класика филмовата музика, кросоувъра. Има ли шанс чистата класика?
„Разбирам какво ме питате - отговаря проф. Гивичан - В наши дни виждаме все по-малко хора да ходят на чисто класически концерти. А тромбонът е брас инструмент. В Унгария имаме голяма културна традиция в браса и в много малки градчета и села има духови оркестри – те са аматьори, но обичат да свирят заедно. И слушат музика, но не ходят в оперните театри, на балет или в концертните зали, които са далече. Такива хора ние каним на нашите концерти и изпълняваме популярна класика, позната за всички, след което слагаме специални пиеси, които искаме да покажем на по-широка аудитория, и се надяваме, че после същите тези слушатели ще отидат и на други концерти, защото сме ги заинтригували. Знам, че това изисква много работа и отнема време, но, в крайна сметка, ние сме основно класически музиканти, които трябва да имат публика, за да ги има и концертите ни. Затова трябва да се стараем.“
Дьорд Гивичан е прочут унгарски тромбонист, професор по тромбон в Музикалната академия „Ференц Лист“ в Будапеща. Това ще бъде третото му гостуване в София - този път с основания от него Тромбонов ансамбъл Сегед, а на 16 юни от 10:30 ч. в зала "Димитър Ненов" на Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" ще се проведе негова творческа среща с български ученици и студенти от Академията.
На 21 декември ансамбъл КласикАрт кани почитателите си на празничен концерт - Коледа с КласикАрт. Специално участие в него ще има забележителната българска акордеонистка Вероника Тодорова, която е и автор на една от пиесите в програмата. На сцената с тях ще бъдат още: Детски филхармоничен хор, Балетно студио “Джулия Ромеова”, деца художници от “Артис”..
Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни. " Когато отнемаш удоволствието,..
На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..
За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..
Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..
Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..
С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..
Намерено е кучето на 13-годишния Николай от старозагорското село Конаре, който се издирва от 17 декември , потвърди пред БНР кметът на селото Станчо..
" Най-вероятно Делян Пеевски ще бъде изключен от либералния интернационал , не само защото те са близки със старото ръководство на партията, но мисля,..
На Коледа и Нова година ще вали навсякъде в България, и то много. Снегът ще е в планината, красиво и коледно . В София и в по-ниските части ще си е..