Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лили и Дари за "София прайд": Не целим да покажем какви сме, а че ни има!

Дарина Коилова и Лили Бабулкова
Снимка: Ирина Недева

"Без да се замисля взех това решение. По никакъв начин не сме скрити и живеем живота си така, както ни се иска да бъде, освен с малкото затруднения - чисто административни". Това казаха пред БНР Лили Бабулкова и Дарина Коилова, които са заедно от 14 години, женят се във Великобритания, но бъларските институции не признават брака им, защото е еднополов. 
"Невъзможно е съвсем да няма страх. Страх ме е от радикализацията не само по отношение на ЛГБТ и правата, тя е повсеместна в момента и в последните години се изостря все повече. Истината е, че в общественото пространство трябва да има ако може малко повече примери за гей хора, за да може да се излезе от стереотипното мислене и говорене. Единственото, което представлява трудност за мен, е едно доста смазващо чувство за отговорност пред една цяла общност. За широката общественост, когато става въпрос за малцинства, това, което виждат, се приписва на цялата група".

Те споделят, че не се е случвало върху тях да е упражнявана физическа агресия. Лили обаче винаги има едно на ум, когато са на улицата и се хващат за ръка например:
"Физическа агресия не е имало, но сме преживявали подвиквания, заплахи. Риск има и те е страх. /.../ Тези престъпления, тази реч нараняват не само този, към когото са насочени. Знаем, че не са насочени към този човек поради конкретна причина, а просто защото е гей. Ако не е той, може да съм аз".
" Нашият билборд не беше вандализиран, но когато видя образите на други гей хора, включително наши познати, разкъсани и вандализирани, задраскани лицата на деца, разкъсани. И усещам, че в очите на тези вандали, аз съм тях, те съм аз и няма значение кой от нас ще бъде. Те виждат гей-човек и това предизвиква агресия в тях. И, да, и затова тези престъпления и речта на омразата са по-специални. Защото нараняват не само този към когото са насочени. Защото знаем, че няма конкретна прачина, а само защото е гей и ако не е той жертвата, може да съм аз".
Дария, Лили и техните роднини  Иво и Анджи с традиционен брак
Лили и Дари ценят подкрепата от брата на Дари, Иво, който в същата седмица, когато е София Прайд сключва своя, традиционен брак с Анджи.
Трябва да има правно признаване на едно-половите двойки, както и правно признаване на втория родител в такова семейство, категорични са Лили и Дари. 
"На този етап това, което има значение за нас, е да съществува правна форма, която да урежда административните въпроси, свързани с всяко едно семейство и за които много хора не си дават сметка".

Много по-трудно е за хомосексуалните мъже в България, споделят Лили и Дари. 

"Като правило е по-лесно в повечето страни от ЕС да живееш по-спокойно, когато си член на гей общността. Напоследък започваме да се замисляме дали да не търсим друг вариант /извън България/. Но на мен много ми се иска да сме си тук."

Горещият картоф - осиновяването на деца или асистираната репродукция за гей двойки и еднополови семейства все още са тема табу за българското общество.

"Ние лично все още нямаме деца. Но факт е, че много еднополови двойки в България отглеждат деца, около нас има няколко такива двойки. В сегашната ситуация има един родител, дали е мъж или жена, защото има и двойки мъже в България, които отглеждат деца, а другият родител не присъства никъде документално в живота на детето. От една страна е неговата липса на права върху детето, но мисля, че също така е важно да отчитаме липсата на право на детето за  легална връзка с втория му родител. Имахме такъв случай - единият родител почина, а той беше биологичния или “документалният” осиновител. Това дете губи и двамата си родители в този момент, защото другият няма никакво законово право и е оставен абсолютно на произвола или благоволението на семейството на документалния осиновител, което придобива правата да отглежда това дете".

На български думата, с която се обозначава шествието за права на сексуално различните "Прайд" лесно влиза в негативен стереотип и заради глагола "парадирам". Затова и организаторите на София прайд предпочитат да използват английската дума, а Лили и Дари са още по-категорични.
"Не е целта да се покажем какви сме, защото гей хората са много различни и не могат да бъдат подвеждани под един знаменател. Целта е да  покажем, че ни има", казаха Лили и Дари в навечерието на "София прайд".
София Прайд 2023
Цялото интервю на Ирина Недева с Дари и Лили чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Таксите за автомагистралите в Сърбия се повишават от 10 юли

Таксите за автомагистралите в Сърбия се повишават от 10 юли, съобщава БТА.  Правителство даде зелена светлина на новия ценоразпис на държавната компания "Путеви Сърбие".  Цената за ползване на магистралата от Белград до Цариброд вече ще бъде 1670 динара или около 14 евро, а за магистралата Белград - Ниш - близо 10 евро. В Сърбия днес беше дадено..

публикувано на 06.07.24 в 20:47

Интензивен трафик на част от граничните пунктове

Интензивен е трафикът на част от граничните пунктове на границите ни с Гърция, Турция, Румъния и Сърбия, съобщават от "Гранична полиция".  На "Кулата" трафикът е интензивен в посока България. През пунктовете "Маказа", "Златоград" и "Ивайловград" могат да преминават само леки коли и микробуси.  Интензивен трафик на леки автомобили в посока България има..

публикувано на 06.07.24 в 20:40

Национален протест на мигранти - работници в италианския град Латина

В италианския град Латина се проведе национален протест на мигрантите – работници, в голямата си част работещи на черно. Той бе организиран от най-големия синдикат "Италианска генерална конфедерация на труда" ( CGIL). Присъстваха и представители на опозицията. Демонстрацията се проведе под лозунга "Спиране на система за правене на бизнес,..

публикувано на 06.07.24 в 20:36

13 загинали при израелски удар срещу училище в Газа

Най-малко 13 души са загинали при израелски удар срещу училище в Газа, в което са приютени разселени палестинци в Ал Нусейрат в централната част на Газа, съобщава Ройтерс, позовавайки се на официална местна информационна агенция. Израелските военни съобщиха, че проверяват информацията. Атаката идва, след като по-рано палестинското ислямистко движение..

публикувано на 06.07.24 в 20:22

Домашен арест за жена от Монтана, издирвана за предполагаемо съучастие в трафик на хора

Окръжен съд-Монтана постанови "домашен арест" на жена от Монтана, издирвана от гръцките власти за предполагаемо съучастие в трафик на хора. Окръжен съд-Монтана отказа искането на Окръжна прокуратура за вземане на най-тежката мярка за неотклонение "задържане под стража" на В. Й. А. от Монтана, като взе по-лека - "домашен арест"...

публикувано на 06.07.24 в 20:16

4 хиляди участници в международния фолклорен конкурс "Пауталия-2024" в Кюстендил

Около 4 хидяли индивидуални изпълнитеил и групи участват в международния фолклорен хестивал "Пауталия-2024",чието 18-о издание ще продължи и утре на две сцени - на сцена "Олга Борисова" до площад "Велбъжд" и в читалище "Пробуда-1961" в Кюстендил.  За пръв път участва и група от Швейцария, която представя обработен български фолклор...

публикувано на 06.07.24 в 20:05

Гръцките власти търсят причината за увеличените нещастни случаи в морските спортове

Гръцките власти търсят причината за увеличените нещастни случаи при туристи, упражняващи различни морски спортове. Променят условията за наемане на морски съдове. "Морето не е опасно, опасно е поведението на хората, когато влизат в него", това е любимият израз на гръцките моряци. Тази година от началото на сезона зачестиха тежките случаи на..

публикувано на 06.07.24 в 19:58