Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Йордан Йорданов дебютира с новелата "Най-честната птица"


При все този малко късен дебют за книга, новелата "Най-честната птица", Йордан Йорданов е роден писател, човек с повече от едно дарования - правото, литературата, а може би и повече, за което не знаем.

Тъй като присъствах на неговото литературно представяне в София, в Столична библиотека, зала "Надежда", определено прочитът, който беше направен там, ме завладя и разтърси. Предусещаше се една много силна творба. Ще я наречем новела, защото тя се състои от обединени тематично разкази. Така са я нарекли и издателите на "Библиотека България".

Главен герой е Семо. Бедно момче с ромска жилка, унижавано, тъпкано, от началото на 20 век или по Елин Пелиновото време. Действието се развива по селата, сред чорбаджии и богаташи, но и сред добри хора. Сложен живот, големи лъкатушения и интересни сюжетни линии правят тази новела в цялост направо драматична, но и житейски правдива.

Авторът твърди, че в повече е художествена измислица, но е събирал зърно по зърно случки от онова време, природни картини по спомени и четене, за да извае тази уникална съдба, касаеща обикновения човек, в случая - подхлъзнал се по нанадолнището на престъпленията. Йордан Йорданов не го оправдава, но го разбира. Неговите постъпки са добре мотивирани в творбата. Униженията са дали дълбок сърдечен отзвук.

И то да я извае по неповторим художествен начин.

Издателството го сравнява с Елин Пелин, но аз не бих го сравнила. Сходен с големия ни писател е само по силата на перото, по уклона към словесните детайли, но твърде различен по творчески почерк. Елин Пелин няма герой с подобна съдба.

Смъртното наказание застига Семо, за да преосмисли преди трагичния край безсмислието на своите постъпки и да съжали до дъното на душата си.

Тази книга е издадена с финансиране от Министерство на културата и един от разказите е отличен с първо място в конкурса "Вие пишете, ние четем" на същото издателство. Напълно заслужено.

Йордан Йорданов има идея и за нова белетристична книга, роман, за която сам е споделил в интервюто, което направихме.

От сърце му желая успехи.

Майка му ми разказа в София, че е пишел отдавна, но едва сега е тръгнал по пътя на изявите. Тя е литератор и може би генът си казва думата.

Нека да не спира.

Снимка: Личен архив.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Северозападната задруга на майсторите на стари занаяти откри изложба във Враца

В Етнографския музей във Враца през седмицата беше открита изложба с творби на занаятчии от Северозападната задруга на майсторите на стари занаяти. Поводът за изложбата беше празникът на св. Спиридон, който се приема за покровител на занаятчиите. Задругата отбелязва този ден, откакто е основана преди пет години, посочи председателят на..

публикувано на 15.12.24 в 07:37

Детско-юношеският ансамбъл "Нашенчета" отбеляза 65 години от създаването си

В Плевен с голям празничен концерт отбелязаха 65 години от създаването на Детско-юношеския ансамбъл „Нашенчета“ при Центъра за работа с деца. Магията на фолклора показаха над 100 деца на сцената на Драматично-кукления театър „Иван Радоев“. Хор, оркестър и танцов състав - през тези 65 години хиляди плевенски деца са запалени и за цял живот..

публикувано на 15.12.24 в 07:06

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В деветото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Слушателката ни Виолета Кръстева от Плевен, която спечели билети в томболата на “Каста дива“, споделя впечатленията си от рецитала на оперната прима Соня Йончева в партньорство с пианиста Малкълм Мартино,..

обновено на 12.12.24 в 19:04
 Ния Иванова, Никола Стоянов-Ник, Диан Илиев и Борис Лапшов

Приятелите на Дени за Фондация "Денислав Тодоров" и за каузата да развиваш таланта си

В навечерието на най-светлите християнски празници – Рождението на Божия син, в "Нощен Хоризонт" говорим за семейството, децата, обичта и топлината . Как да подарим щастие на едно дете, как човек може да мисли с радост за другия въпреки болката си и как тъгата може да роди усмивка? Млади хора са се заели с организацията и провеждането на..

публикувано на 12.12.24 в 15:55
Проф. Владимир Аврамов

Спомен за проф. Владимир Аврамов

Навършиха се 115 г. от рождението на проф. Владимир Аврамов - голямо име в българската музикална история: цигулар, дългогодишен ръководител на прочутия струнен квартет „Аврамов“, носещ неговото име, изкючителен педагог, създал и възпитал поколения наши известни цигулари. Владимир Аврамов е роден на 3 декември 1909 г. в София. Учи цигулка при..

публикувано на 11.12.24 в 18:23

"Чудото на Витлеем" - музикален спектакъл в НДК

На 15 декември от 19:00 часа в зала "Люмиер" на НДК Българската хорова капела "Георги Робев" ще представи музикалния спектакъл "Чудото на Витлеем".  Една вълшебна коледна история с щастлив край. Така описва сюжета диригентката Нели Трошева - гост в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". А историята се развива тук и сега - с герои, които можем да..

публикувано на 11.12.24 в 17:15
Донка Митева

Донка Митева и Колегиум Музикум Берлин с концерт в София

На 14 декември в София предстои ценно събитие за почитателите на музиката от Йохан Себастиан Бах.  В зала "България" от 19.00 ч. ще прозвучат три от кантатите, включени в неговата мащабна "Коледна оратория".  Изпълнението ще бъде на Колегиум Музикум Берлин с диригент българката Донка Митева. За целта в столицата ни ще пристигнат два от четирите..

публикувано на 11.12.24 в 16:25