Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бизнесът иска все повече непълнолетни за работа

Снимка: Ани Петрова

За първите 5 месеца на годината Главната инспекция по труда е издала над 2500 разрешения за наемане на непълнолетни работници, ненавършили 18 години. За същия период на миналата година дадените разрешения са били 2060. През последните години тенденцията бизнесът да иска да наема на работа все повече непълнолетни е трайна, като само за миналата година са дадени над 12 хил. разрешителни.

Непълнолетните работници могат да полагат труд само след предварително разрешение от Инспекцията по труда, искането за което се подава от работодателя, уточни пред БНР експертът от ГИТ Дина Христова. По думите й процедурата е максимално облекчена

Непълнолетните лица работят при по-облекчени условия на труд, отбеляза тя в интервю за предаването "Хоризонт до обед". И уточни:

"Тяхната работна седмица е от 35 работни часа, за които те трябва да получат поне минималната работна заплата. Нямат право да полагат нощен труд. Нямат право да полагат извънреден труд. Отпуските при тях са минимум 26 дни. /.../ Те не могат да полагат тежък физически труд, не могат да бъдат в среда, в която има експозиция на химични, на вредни вещества, не могат да извършват дейности, които биха оказали негативно въздействие върху тяхното физическо и психическо развитие".
 
За да могат да работят младежите между 16 и 18 години, не се изисква разрешение от родителите.

По думите на Дина Христова инцидентни са случаите, в които младежи работят без разрешение от Инспекцията. 

"Важно е децата да знаят, че трудовият договор ще ги защитава. Дава им някаква сигурност и при инцидент на работното място. Дори 2-3 дни да имат осигуряване за тази дейност, те имат право на обезщетение по болест. Това също би трябвало да бъде мотивация да отказват и да не се съгласяват да работят без трудов договор". 

Само за 20 дни от началото на юни в Областната инспекция по труда в Бургас са постъпили 1431 искания за започване на работа на непълнолетни лица. От тях отказ са получили само 36. Причините са основно две - когато детето няма навършени 16 години или иска да извършва работа, която е забранена за непълнолетни. 

Миналата година е поставен абсолютен рекорд с постъпилите над 3000 молби за работа на ненавършили 18 години. Тенденцията е все повече младежи да работят през летните месеци в курортите по южното Черноморие. Хотелиери обаче изразиха недоволството си от процедурите, които съпътстват наемането на непълнолетни на работа

"Неудобствата са покъртителни и унищожителни в нашия бранш", казва собственикът на един от големите хотелски комплекси в Слънчев бряг Румен Момчев. Той подчерта, че срещат непреодолими трудности в законодателството.

Различна е мотивацията на непълнолетните, които искат да започнат работа, отбеляза от своя страна Пламена Николова от Националната мрежа на децата.

"Училището трябва да бъде адекватно на реалността, да подготвя децата за реалността. Професионалната реализация и изграждането на трудови навици е един от тези елементи. Няма никаква пречка, дори е похвално това, че се дава възможност на младите хора да работят, разбира се като се спазва закона и той да бъде в техен интерес и защита. Много е важно стриктно да бъдат изпълнявани предписанията на ГИТ. Не бива да бъде правен компромис". 

Според нея трудовите навици трябва да се развиват от рано. Николова смята, че е късно след завършване на средното образование, а при някои дори след завършване на университета, да се започва за първи път с работа. Развиването на отговорност и навици е водещото, категорична бе тя. 

Още по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Заместник-министърът на земеделието и храните Лозана Василева.

Д-р Лозана Василева е назначена за заместник-министър на земеделието

Със заповед на служебния премиер Димитър Главчев д-р Лозана Василева е назначена за заместник-министър на земеделието и храните на мястото на Таня Георгиева, която беше освободена след нейна молба по лични причини.  Таня Георгиева подаде оставка като зам.-министър на земеделието Кандидатурата на Василева, която до момента заемаше поста на..

публикувано на 01.08.24 в 18:47
Проф. Радка Аргирова

Проф. Аргирова: Covid-19 не може да се нарече сезонен, ще е активен през цялата година

" Covid-19 не е престанал да мутира, той е в състояние на еволюция . За  Гърция и Белгия има данни за ръст  на заболелите,  в САЩ има също сериозен ръст  в отделни щати, което означава, че изменчивостта на този коронавирус продължава, каза за "Нощен Хоризонт"  вирусологът проф. Радка Аргирова . Три вируса излагат на риск почивката на кипърци..

публикувано на 01.08.24 в 09:55

Цветан Цветанов: При бързи избори ДПС може да не бъде политически субект в парламентарната надпревара

"При една ситуация на бързи избори ДПС може да не бъде политически субект в парламентарната надпревара. Възможно е кръгът около Пеевски и този около Чакъров да бъдат в различни конфигурации с други партии – мандатоносители и с наименованията на коалиции, които обаче няма да бъдат "ДПС".  Такава прогноза направи пред БНР Цветан Цветанов, председател..

публикувано на 31.07.24 в 14:00
Десислава Христозова

Деси, къде си? – как да се преборим с излишните килограми заедно

Над 60 процента от българското общество има проблеми с килограмите . Затлъстяването е като лавина. Да си дебел е стигма. Обществото се прави, че приема тези хора. Мисията на Десислава Христозова е да покаже на светло хората с наднормено тегло , как живеят те и как се борят с излишните килограми. На това е посветена нейната..

публикувано на 30.07.24 в 09:42

Задава ли се контрол върху личната кореспонденция през чат приложения?

С добрата инициатива на законодателя се въвеждат мерки, които нарушават драстично и нашите права . Това заяви пред БНР Богомил Шопов, съосновател на "Електронна граница - България", във връзка с обсъждана промяна в директива за правото на неприкосновеност на личния живот и електронни комуникации. Става дума за предлагана задължителна..

публикувано на 30.07.24 в 09:13
Биляна Гяурова

Биляна Гяурова за решението на КС: Късогледство и двоен стандарт

" Конституционният съд не успя да надскочи собствените си ограничения и да бъде на висотата на актуалната политическа и геополитическа обстановка. Това конституционно решение не е просто затворено в рамките на България, а има проекция и извън нашата територия." Това каза пред БНР Биляна Гяурова, директор на Българския институт за правни..

публикувано на 30.07.24 в 08:35
Татяна Дончева

Татяна Дончева: Отровените отношения в лявото трябва да бъдат преодолени

Събиранията на Бузлуджа са знакови. Бузлуджа този път беше вид лакмус дали процесите, тръгнали между различните леви формации, срещат подкрепа сред левите хора. Това каза пред БНР Татяна Дончева, лидер на "Движение 21", след срещата за ляво обединение в Стара Загора. Призиви от Бузлуджа: Да се обединим Левите хора одобряват тези..

публикувано на 29.07.24 в 08:25