Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомен за маестро Емил Чакъров

3
Диригентът Емил Чакъров

На 29 юни големият български диригент Емил Чакъров можеше да отбележи своя 75-годишен юбилей, но съдбата отреди той да остане завинаги на 43 години - такъв, какъвто го помним от последните му изяви през 1990 г. на Новогодишния фестивал в НДК.

Емил Чакъров беше преди всичко голям музикант - емоционален диригент. Със своя Фестивален оркестър предлагаше интересни програми, канеше солисти, за които само бяхме чували, но, преди всичко, той носеше в себе си новото, различното, непознатото. Беше шоумен в истинския смисъл на думата, а контактите му с публиката, с оркестъра, бяха различни - достъпни, и в същото време пълни с респект към музиката, която дирижираше. На пулта той беше пълен с енергия и настроение, заразителен в устрема си да покаже на публиката красотата на дирижираната творба.

В последното си интервю, публикувано във френската преса, Чакъров споделя това, което го вълнува като музикант:
“Аз съм посветил живота си на изискването за високо качество. Не играя шах, както моите събратя, които само преместват напред пионките по шахматната дъска на кариерата си. Това, което ме интересува, е удолетворението от работата“.

В своята кратка кариера Емил Чакъров получи пълно признание на таланта си като диригент - той дирижира най-реномираните оркестри по света: Берлинската филхармония, Френския национален оркестър, Лондонсксия и Бостонския симфоничен оркестър, Филхармонията на Лос Анджелис, Чешката филхармония, беше постоянен гост-диригент на Ленинградската филхармония „Дмитрий Шостакович“, дирижира спектакли на Миланската Скала, Метрополитън, Ковънт Гардън - беше всепризнат като изключителния диригентски талант на своето поколение.

И въпреки (или точно заради!) огромните си успехи, той беше подложен у нас на всякакви клюки, интриги, дребнави обиди - дотолкова, че можаха да го накарат да се оттегли от работата, която вършеше с ентусиазъм у нас. Последният му концерт е във Париж на 22 март 1991 г. с Френския национален оркестър - с ораторията „Свети Павел" от Менделсон. Четири месеца по-късно, на 4 август, Емил Чакъров умира в Париж.

За творческите си и чисто човешки срещи с диригента говори големия оперен бас Николай Гяуров в запис от 1995 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

/musicbbn~

ВИЖТЕ ОЩЕ

В Плевен откриха традиционния „Пролетен салон“ на художниците

В навечерието на един от най-обичаните пролетни празници – Цветница, в Плевен откриха традиционния „Пролетен салон“ на художниците в галерия Арт Център. Над 100 творби на 54 автора привличат интереса на плевенчани и гостите на града. "Пролетният салон на плевенските художници е една традиционна изложба. В нея са поканени да участват обикновено всички..

публикувано на 28.04.24 в 07:34

Китаристът Георги Димитров - Жожо с дебютен албум за Naxos

От днес, 26 април, на световния музикален пазар е Баховият албум на Георги Димитров - Жожо. Изключително щастливи и горди сме с младия български китарист, чийто талант беше разпознат и подкрепен още в ранна детска възраст. След завършването на Националното музикално училище "Любомир Пипков" в София и Университета за музика в Грац, сега българинът е..

публикувано на 26.04.24 в 18:35
Ваня Пешева

Артис - софийският фестивал за класическа музика и изкуства

На 30 април от 19 часа в зала 9 на НДК ще бъде открито третото издание на Международния фестивал за класическа музика и изкуства “Артис”. Началото ще бъде поставено с клавирен концерт на надарени деца - възпитаници на Национално музикално училище “Любомир Пипков” - София, и изложба с творби на талантливи млади художници от Частното училище по..

публикувано на 26.04.24 в 18:16
Маестро Георги Димитров пред Симфоничния оркестър на БНР

Музикална рядкост: "Стабат матер" от Шуберт ще звучи на софийска сцена

Името на доайена сред българските диригенти Георги Димитров присъства много активно в концертните афиши и в звукозаписния план на Симфоничния оркестър на БНР през този сезон. На 26 април от 19 часа в зала "България" маестрото ще ръководи концерт под мотото "В навечерието на Великден". За подходящо настроение преди Страстната седмица ще допринесе..

публикувано на 26.04.24 в 13:34
Елиана Лилова

Франция във фокуса на One Dance Festival 2024

Фестивалът на танците в Пловдив започва на 10 май . Билетите за 16-ото издание на One Dance Festival вече са в продажба. Все още има билети, като по повод на Международния ден на танца – 29 април, ще има 30% намаление за всички билети, закупени след 20 часа вечерта. Това каза пред БНР Елиа Лилова – директор на One Dance Week. Спектаклите..

публикувано на 26.04.24 в 10:25
Антонина Бонева

Антонина Бонева отбелязва с концерти 40 години педагогическа дейност

В петъчната вечер, на 26 април, в Централния военен клуб от 19 ч. именитата наша пианистка и преподавателка в Националното музикално училище "Любомир Пипков" - София Антонина Бонева ще отпразнува 40 години педагогическа дейност. На сцената тя ще бъде с четирима свои ученици. Всеки от тях ще е солист на Симфониета София с диригент Свилен Симеонов,..

публикувано на 25.04.24 в 17:58
Израелската опера в Тел Авив

Премиера на “Орфей и Евридика“ в Телавивската опера

Традиция е преди всяко представление на Телавивската опера да има образователна лекция за създателите и изпълнителите на дадена опера, за ролята й в развитието на музикалното изкуство. Изнасят я критици, диригенти, режисьори, но преди премиерата на "Орфей и Евридика" на Глук лекторът беше тенор от хора. На незапознатите с тази певческа формация..

обновено на 25.04.24 в 16:47