Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Очаквания за нови рекорди и вълнение преди 40-ото издание на Обиколката на Витоша

Ултрамаратон "Витоша 100“
Снимка: Фейсбук
Над 2500 участници ще се включат в юбилейното издание на Обиколката на Витоша. Състезанието, което се провежда по маршрут от близо 100 километра, започва в събота сутринта, със старта на колоездачите и дуатлонците. 

"Прогнозата е да има превалявания. Това усложнява подготовката, но сме готови за всичко. Никой не се отказва, напротив това мобилизира повече участниците", обясни пред БНР Анна Пенчева, майстор на спорта по алпинизъм и главен организатор на „Витоша 100“. Още от 1983 г., когато е първото издание, тя изпраща участниците на старта и се радва, когато пристигнат на финала. 

Все още се работи по трасето - изразяват се клони и се обезводняват локви, правят се мостчета, обясни Пенчева. 

"Стараем се да го направим по-добро. Екипът ни е изграден от опитни планинари, алпинисти и пещерняци

Те са готови да подкрепят състезателите, да ги нахранят и да разберат как се чувстват".  

Вече няма свободни места за регистрация.

"Стартът е в 6 часа сутринта - пред Националния исторически музей. Тогава стратират колоездачите. Очакваме първите от тях да пристигнат на финала около 10 часа. В 12 часа вечерта – събота срещу неделя, е стартът за тичащите. Първите от тях очакваме към 8 часа. В 16 часа е предвидено награждаване". 

Анна Пенчева посочи какви са изискванията към участниците. 

"Каската за колоездачите е задължителна. Всеки трябва да  има минимум две шишета с вода. Етапите са доста дълги. Трябва да са подходящо облечени. За тичащите осветлението е задължително. Всеки има възможност да си остави пакет с вещи на постовете".

Моника Филипова, която е участвала вече 7 пъти в Обиколката на Витоша, казва, че трасето ще е по-скоро изненада. 

"Със сигурност ще има много кални участъци. Мисля, че ще могат да се заобикалят, но зависи колко ще вали в деня на състезанието".

Нейното най-добро представяне е миналата година, когато финишира с време 9 часа и 24 минути. Тя държи и рекорда на старото трасе, отбелязан през 2015 г. Основните й конкурентки - Мария Николова (която държи рекорда при жените - 9:17 часа) и Надежда Ангелова (победител в миналогодишното издание) съобщиха за БНР, че няма да участват. 

"Това е най-вълнуващото състезание в България", споделя Моника, макар да отчита, че липсата на конкуренция за нея тази година ще направи бягането по-трудно.  

Сред участниците ще бъде и Христо Цветков, който държи рекорда при мъжете - 7:45 часа. Той предвижда трасето да е много "бавно". 

"Липсват мостчета", атмосферните условия ще окажат сериозно влияние върху представянето на състезателите. Цветков очаква да постави рекорд, ако обстоятелствата са благоприятни.  

Цялото интервю на Валерия Николова с Анна Пенчева може да чуете в звуковия файл. Той включва и интервю на Таня Иванова с Моника Филипова и Христо Цветков.

---



По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Храмът "Успение Богородично" в Русе има нужда от ремонт

На празника Голяма Богородица през 1934 г русенци за първи път чуват камбанния звън на храма "Успение Богородично". От 90 години църквата стои на мястото си, но вече има нужда от ремонт. Преди век никой не си е представял, че квартал "Възраждане" на Русе ще бъде един от най-населените, с много жилищни блокове и изключително привлекателен..

публикувано на 02.02.25 в 05:37
Георги Еленков

Има ли у нас почва за въвеждане на споделено родителство след развод?

В момента активно се обсъжда идеята за т.нар. споделено родителство . Това обясни пред БНР Георги Еленков от Националната мрежа за децата.  "Има три входирани законопроекта в НС . Идеята им е да се направи поправка в Семейния кодекс и съдът да постановява и на двамата родители да упражняват родителските права, когато желаят да бъдат титуляри на..

публикувано на 31.01.25 в 09:24
Никола Янков

Никола Янков: Прозорецът за еврозоната се затваря. Политическият ландшафт на Европа се променя

Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в парламента бюджет с по-голям от 3% дефицит . Това мнение изрази пред БНР икономистът Никола Янков, бивш заместник-министър на икономиката. Той оглавява икономическия екип на "Синя България"...

публикувано на 31.01.25 в 09:23

Протест на таксита в София може да затрудни достъпа до Терминал 2 на летището

Достъпът до "Терминал 2" на летище "София" може да бъде затруднен по обед заради протест на таксиметрови шофьори .  От Националния таксиметров синдикат са недоволни от новата организация на движението , която е в сила от 9-и януари.  Достигането до терминала с кола става вече през бариери, които регистрират номера на колата.  От летище..

публикувано на 31.01.25 в 07:28

Надежда Николчева: Трябва да работим по изграждане на култура за ползването на смартфоните сред учениците

Пълната забрана за използване на телефони в училище няма да ни реши проблема. Това обясни пред БНР Надежда Николчева, зам.-директор на Първа английска гимназия, след като стана ясно, че н ад 16 хиляди ученици са преместени в друго училище в Гърция заради използване на мобилни телефони в клас.  Сред задълженията на учениците у нас, описани в..

публикувано на 29.01.25 в 11:27
Местността „Карандила“ в природен парк „Сините камъни“

Гергина Даскалова: С икономически интереси в "Сините камъни" ощетяваме Европа и света

"Има тенденция за изваждане на територии от природни паркове, както на Витоша и лифтовете, и тя трябва да бъде преустановена. Ние имаме огромно биоразнообразие, сложен релеф, какъвто няма в Европа. След Испания, България е на второ място по биоразнообразие. С тези икономически интереси ощетяваме не само България, но и Европа, и света". Това..

публикувано на 29.01.25 в 10:28

Настъпва Лунната Нова година

Над милиард и половина души по света отбелязват днес началото на Лунната Нова година.  Лунната Нова година зависи от циклите на луната, поради което датата е различна всяка година. През настоящата 2025-а 29-и януари е първият ден от Лунната година на змията. Празникът е известен също като Пролетен фестивал и Китайска Нова година, но се отбелязва не само..

публикувано на 29.01.25 в 05:34