Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Основният проблем при влизането в еврозоната е поставянето на българската парична система в състояние на зависимост"

Доц. Григор Сарийски: В бюджета има доста пожелателно мислене

Снимка: Иван Русланов
В бюджета има доста пожелателно мислене. Това заяви пред БНР доц. Григор Сарийски, макроикономист от БАН.

"Логично е за всеки, който знае да смята, да има резерви към този бюджет. Госпожа Нинова беше твърде учтива, когато каза, че висят 2 милиарда. Според мен са много повече".

Той смята становището, че енергийната криза е преодоляна, по-скоро за пожелателно мислене. 

"Не може да се стъпва на тази основа при правенето на бюджет".

Забавя се индексът на индустриалното производство, отчете още икономистът. 

"Да залагате увеличение от 1.8% е доста оптимистично".

Като несигурен момент в разчетите на бюджета той посочи и  падането на инфлацията до 5%. Доц. Сарийски не одобрява и взимането на 100% от печалбата на държавните предприятия

"Това е нездрава икономическа логика".

Той се съмнява във възможността да получим 1.5 милиарда по ПВУ. 

"По-големият проблем е, че ПВУ и тези приходи бяха превърнати в заложник на отчаяния стремеж на сега управляващите да вкарат България в еврозоната. Той ни доведе до това да работим втора поредна година без приет бюджет. Финансите на страната бяха вкарани в хаос".

Основният проблем при влизането в еврозоната е поставянето на българската парична система в състояние на зависимост, смята доц. Сарийски.

"Историята с паралелното въвеждане на еврото се прави, за да може българите да свикнат и да се настроят по-позитивно. Влизането в еврозоната означава да се откажем от всякакви наченки на парична политика. Това означава свързване към системата веднъж завинаги и липса на каквото и да е възможност да влияете върху местното парично предлагане".

Икономистът коментира и възможността за провеждане на референдума на „Възраждене“ за влизане в еврозоната. 

"Партии, които претендират, че са демократични, се противопоставят на идеята за това допитване. Този въпрос беше разпределен на 4 комисии. Всяка от тях може да даде становище, което да възпрепятства провеждането на референдума. Това е далече от идеята за демокрация". 

Цялото интервю на Даниела Големинова с Григор Сарийски може да чует вз вуковия файл. 
По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

КС образува дело по искането на президента Радев за три текста от Конституцията

Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени, съобщава БГНЕС.  Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и за двойното гражданство на депутатите.  Докладчик по делото е съдия Борислав..

публикувано на 21.11.24 в 19:30
Митрополит Арсений

Сливенският митрополит Арсений освети храм в ямболското село Гълъбинци

Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм "Св. Архангел Михаил" в ямболското село Гълъбинци.  В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години. В близо 120-годишния храм бяха кръстени 17 деца и 23-ма възрастни. За днешния празник сливенският..

публикувано на 21.11.24 в 19:20

"Каритас" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора"

На 25-и ноември "Каритас България" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора" "Целта на кампанията е да подкрепим възрастните хора в България", обясни пред БНР  Емануил Паташев, главен секретар на организацията. Благодарение на даренията от кампанията около 500 души годишно получават медицински и социални грижи. Може да изразите..

публикувано на 21.11.24 в 19:19
Снимката е илюстративна, архив

В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност

В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност. Причините са комплексни - липсата на финансиране от държавата и законови норми, които не позволяват влизането на тежка техника в речните корита без разрешение от Басейновата дирекция.  Необходими са законови промени, които да позволят почистването на..

публикувано на 21.11.24 в 19:06

Все повече жени у нас се подлагат на забременяване с донорска яйцеклетка

Все повече жени у нас се подлагат на процедура по забременяване с донорска яйцеклетка - това показват данни на агенция "Медицински надзор" за периода 2021-2023 година. В същото време намалява броят на родените деца от такива процедури, което може да е знак за промени в успеха или да се дължи на други външни фактори.  Тенденцията беше..

публикувано на 21.11.24 в 18:50
Милен Керемедчиев

Милен Керемедчиев: Обединяването на Израел и "Хамас" в една заповед на МНС е измиване на ръце

Странна е заповедта на МНС, защото се поставят на едно ниво лидер на организация, обявена за терористична от почти целия свят, и премиер и военен министър на една демократична държава . Не смятам, че трябва да бъдат приравнявани действията им.  Това мнение изказа пред БНР бившият заместник-министър на външните работи и експерт по международни..

публикувано на 21.11.24 в 18:29
Бенямин Нетаняху (вляво) и Йоав Галант (вдясно) на пресконференция в Тел Авив, архив.

След заповедта за арест от МНС Нетаняху се сравни с Драйфус, обвинявайки съда в антисемитизъм

Международният наказателен съд (МНС) издаде заповеди за арест на израелския премиер Бенямин Нетаняху, на бившия министър на отбраната Йоав Галант и на оглавяващия въоръженото крило на "Хамас" Мохамад Деиф.  Тримата са обвинени във военни престъпления и престъпления срещу човечеството. Нетаняху реагира гневно и се сравни с Алфред Драйфус,..

публикувано на 21.11.24 в 18:19