Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Милена Стефанова: Кампанията за местния вот в столицата ще се превърне в национална

проф. Милена Стефанова
Снимка: БГНЕС

"Важно е между двете коалиции в управлението да бъде подписан документ, в който се поемат ясни ангажименти. Във всички случаи това би било добро коалиционно споразумение. Хубавите работи стават бавно". Това заяви пред БНР проф. Милена Стефанова, политолог и преподавател в СУ "Св. Климент Охридски". Според нея обаче още е рано това да стане днес.

"Нека да им дадем още шанс да измислят формула, която да бъде изгодна. Важното е тези срещи наистина да станат постоянни, регулярно да се провеждат и регулярно да се съгласуват най вече политики. /.../ Нека ги оставим да измислят формула, по която да си сътрудничат. Това би било достатъчно добре, за да имаме относително стабилно управление поне в близката 1 година. Трябва писменно да се подпише някакъв документ, защото отговорността не е вече само пред техните избиратели, а за пред всички нас. За всички трябва да е ясно кой и по какъв начин носи отговорността за управлението в страната". 
По думите й е много трудно партиите, особено за ПП, да признаят, че са в коалиция, но те реално са в такава. По някакъв начин те трябва да градят мостове помежду си, категорична бе тя и обясни:

"Ако те не започнат да изграждат някакви пътечки на доверие още от самото начало, няма да просъществува много дълго, каквото и да подпишат като споразумение". 

Политологът отбеляза, че ГЕРБ и ДБ са готови за подписа, само от ПП все още забавят нещата

Намираме се в ситуация, в която старите хора изведнъж стават неудобни, подчерта тя, но добави, че не трябва да се залага само на нови хора

"За да не изпаднем в ситуация, в която ще бъдат подбрани неподходящи хора, трябва да им дадем повече време, в което да потърсят правилните хора". 

В предаването "Преди всички" проф. Стефанова отбеляза, че е много важно правителството да работи като екип:

"Колкото повече законодателна инициатива има в правителството, толкова по-лесно биха се случвали нещата в Народното събрание". 

Проф. Милена Стефанова изказа мнение, че за конституционните промени е трябвало да бъде внесен един проект, който да е предварително съгласуван между всички. Сегашният подход - всеки да внася отделен проект, ще забави процеса, добави мнението си тя.

Идват местни избори, напомни политологът и изрази притеснението си, че кампанията за местния вот в Столична община ще се превърне в национална. Тя отбеляза, че ПП нямат структури по места, които да отчетат спецификата на местните общности и местната проблематика да бъде в центъра на дискусиите. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Съдийската колегия ще обсъди старт на нова процедура за избор на председател на ВАС

5 дни, след като Висшият съдебен съвет прекрати процедурата за председател на Върховния административен съд заради липса на номинации, Съдийската колегия ще обсъди започването на нова процедура. Съдебните кадровици трябва да приемат нов времеви график за провеждане на избора, който да бъде одобрен от мнозинството в Пленума на Съвета този..

публикувано на 19.11.24 в 12:20
Кристалина Георгиева

Кристалина Георгиева: Инфлацията отстъпва и този път без рецесия

Хората ще продължат да усещат високи цени, въпреки че инфлацията се ускорява. За това предупреди управляващият директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева на срещата на върха на Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество, цитирана от пресцентъра на фонда. Георгиева обаче описа редица глобални рискове, сред които..

публикувано на 19.11.24 в 12:10
Атанас Кацарчев (вляво) и президентът на КТ

Атанас Кацарчев, КТ "Подкрепа": Работещите бедни са се увеличили с 50%

Работещите бедни в страната са се увеличили с 50 процента за последните няколко години, като техният дял се повишава от 8 процента на близо 12 процента. Това обяви главният икономист на Конфедерация на труда "Подкрепа" Атанас Кацарчев на форум за жизнения минимум и минималното заплащане на труда, организиран от синдиката и фондация "Фридрих Еберт"...

публикувано на 19.11.24 в 11:48

24-часова стачка на журналистите в Гърция

Журналистите в Гърция са в 24-часова стачка. Те протестират в защита на трудовите права на работещите в медиите. Журналистите днес протестират срещу нарастващите разходи за живот и ниските заплати. Не се излъчват новини по всички медии. Онлайн изданията  не актуализират страниците си от 5 часа тази сутрин. Стачката ще продължи 24 часа...

публикувано на 19.11.24 в 11:41
В Горна баня, УСБ по ортопедия за първи път в България е извършена операция на 12-годишно момче със сарком на Юинг – злокачествен тумор на костния мозък, 2019 г.

Започва информационна кампания, посветена на саркома

Седмица на редките болести се провежда в Европейския парламент. Саркомът е много непознато и рядко заболяване . Засяга малка част от хората – при възрастните формира около 1% от всички онкологични заболявания . При децата делът е 15-20% от всички солидни тумори при пациентите до 18 години, обясни пред БНР Лидия Витанова, председател на..

публикувано на 19.11.24 в 11:34
Върховният представител на ЕС по външната политика и сигурността Жозеп Борел

Борел уверен: Страните членки на ЕС ще вдигнат ограниченията за доставените от тях оръжия на Украйна

Върховният представител по външната политика и сигурността Жозеп Борел изрази увереност, че всички страни-членки ще последват решението на САЩ да вдигнат ограниченията за доставените от тях оръжия на Украйна за удари в дълбочина в Русия. "Ню Йорк Таймс": Байдън е дал съгласие Украйна да използва американски далекобойни ракети за удари в Русия..

публикувано на 19.11.24 в 11:32

България и Румъния в Шенген: Опит за постигане на споразумение, а не окончателно решение

Румъния ще се присъедини към Шенген по суша от януари 2025 г. Решението ще бъде взето в петък в Будапеща, каза румънският премиер Марчел Чолаку в интервю за телевизия Антена 3. Според източник на БНР обаче става дума за опит за споразумение за България и Румъния. Преди няколко дни австрийски медии съобщиха, че на 22 ноември австрийският..

публикувано на 19.11.24 в 11:22