Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мануел Сарацин: Чакаме отговора на Скопие. Няма да има други преговори, нито друго предложение

Мануел Сарацин
Снимка: Ройтерс

"Време е за решения!". С това послание в София пристигна специалният пратеник на Германия за Западните Балкани - Мануел Сарацин. А посланието му е отправено към Скопие. Той е един от малкото западноевропейски политици, познавачи на Балканите.

Когато говорим за евроинтеграцията на Западните Балкани, в България се вълнуваме най-много за съседна Република Северна Македония. Очевидно и Германия взима това присърце - неотдавна германският Бундестаг гласува по предложение на правителството резолюция за европейската интеграция на Република Северна Македония, в която се казва "Готовността на страната да се присъедини към ЕС е безпрецедентна и е пример за останалите държави от Западните Балкани". Защо тази резолюция беше гласувана точно сега, г-н Сарацин?

Навлязохме в решаващата фаза за промените в Конституцията на Република Северна Македония. Всички ние искаме българите да бъдат записани в основния закон. И това да бъде окончателно. Но за да стане това, парламентът в Скопие трябва да постигне мнозинство.

При посещенията си в Северна Македония през последните седмици и месеци германски депутати усетиха, че македонците се притесняват за своята идентичност, език и култура. И макар в България никой да не иска да отнема на македонците каквото и да било, за Германия беше важно да дадем знак и да уверим Северна Македония, че ще могат да извървят пътя към членство в ЕС като македонци. Но и в същото време, че за да започнат преговори за членство трябва да подкрепят постигнатото преди една година споразумение, което включва промените в Конституцията.

Пред „Франкфуртер алгемайне цайтунг“, след разговори в Берлин, премиерът на Република Северна Македония Димитър Ковачевски определи преговорната рамка, договорена преди година, като честна сделка. Защо тогава в Скопие няма напредък?

Управляващата в Скопие коалиция подкрепя постигнатия компромис и е подготвила проект за конституционните промени. Но не им стигат гласове от опозицията, за да бъдат гласувани в парламента с две трети мнозинство.

Както управляващите, така и опозицията в Германия подкрепят промените в Конституцията на Република Северна Македония. Може би България е критично настроена към методите на Берлин, с които си служим за да постигнем тази цел. Но никой от решаващите политически играчи в България не оспорва крайната цел - приемането на миналогодишния компромис и гласуването на конституционните промени още това лято.

Казахте, България е критично настроена към поведението на Германия по този въпрос. Какво имате предвид?

Не всички в България са доволни от резолюцията на Бундестага. Но това е напълно нормално - дори между приятели може да има различни мнения. Аз съм често в София и говоря с партньорите си за това, че е важно да се гради взаимно доверие. Да се опитаме да помогнем на Северна Македония да успее да постигне политически успех. В същото време чувам и разбирам България, когато настоява постигнатите договорки да бъдат спазвани. Но не мисля, че едното изключва другото.

Ако приемем, че българската дипломация не успя да представи на партньорите от ЕС притесненията ни спрямо Скопие, какво ще посъветвате София да направи следващия път, когато в хода на преговорите за членство се появят двустранни търкания?

Важно е да кажа, че българското вето не беше първото. Смятам, че сега е контрапродуктивно да се критикува българската позиция в миналото. Вместо това нека подчертая - преди година постигнахме компромис как заедно да вървим напред. В това решение участваха френският президент, германският канцлер, правителствата на двете страни, но и президентът Радев и президентът Пендаровски. Така че това е пътят. Рамката за преговори е очертана. Конституционните промени са част от тази рамка. И те трябва да бъдат гласувани.

Когато това бъде постигнато, мисля че трябва да се опитаме добронамерено да разрешим двустранните проблеми между България и Република Северна Македония. Да влезем в процес на взаимно изпълнение на условия, което ще допринесе за укрепване на доверието един към друг. Рано или късно това ще се случи, въпреки че на Балканите това не е лесна задача, защото тук винаги се казва: „нека първо другият изпълни условията“.

Дошъл е моментът за решения. За България темата е трудна, но не най-важната за вътрешната политика. За Северна Македония тя е най-важната. Всеки се опитва с тази тема да си гарантира политическото бъдеще. Така че - още веднъж: първата стъпка са конституционните промени, а ние ще се погрижим преговорният процес да бъде честен, така че и българите да се убедят, че изпълняваме поетите в европейското споразумение задължения.

Очаквате ли до края на годината да започнат преговорите?

За Република Северна Македония това лято трябва да е лятото на истината. За страната, но и за ЕС вече е крайно време и е изключително важно да има отговор. Отправихме нашето предложение преди година и оттогава чакаме отговора на Скопие. Няма да има други преговори, нито друго предложение. Няма да има друга сделка. Казвам го всеки път, когато съм в Скопие. Можете да приемете това предложение или не. Но нови преговори няма да има. Дори и да се появят идеи за нови преговори с България, ние няма да ги подкрепим. Няма да променяме преговорната рамка. В противен случай това ще се превърне в безкрайни преговори, само защото някъде има ново правителство.

Време е да имаме яснота. Естествено, ще приемем решението на Скопие. Но мисля, че дойде времето да получим отговор. Надявам се, че Конституцията ще бъде променена още тази година, но пак казвам - време е за отговори.

Интервюто на Весела Владкова с Мануел Сарацин в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Костадин Костадинов

"Възраждане" искат временна комисия да разследва дейността на чужди фондации у нас

"Възраждане" ще подкрепи законодателните предложения на ГЕРБ-СДС за пълна забрана на вейповете и на енергийните напитки за деца и подрастващи, заяви Костадин Костадинов: "Дали ще го внесе ГЕРБ, дали ще го внесе някоя друга политическа сила, в този случай тя ще срещне подкрепата на всички политически сили в парламента. Вярвам, защото това е нещо,..

публикувано на 07.02.25 в 13:12

10 български артисти и творци – с държавни месечни награди от по 700 лв.

Парламентът отпусна държавни парични награди на 10 български артисти и творци за особени заслуги към българската държава и нация.   Решението беше прието единодушно със 159 гласа "за". Награди от 700 лева месечно се отпускат пожизнено на актьорите Владимир Пенев, Ели Скорчева, Георги Стайков, Мартина Вачкова, Антон Радичев, народната певица..

публикувано на 07.02.25 в 13:12

Нова мейл измама: Пише ви адвокатско дружество и ви заразява компютъра

Фалшиви съобщения от името на адвокатски дружества се изпращат масово към имейли в страната.  Целта е заразяване на компютрите на получателите с вирус. От ГДБОП предупреждават хората, ако получат подобни писма, да не ги отварят. Комисар Светлин Лазаров от Дирекция "Киберпрестъпност" в ГДБОП обясни, че във фалшивото съобщение има данни, че..

публикувано на 07.02.25 в 13:08

Съдът решава до месец и половина дали Законът за здравето дискриминира пациенти

Софийският административен съд даде ход на делото, в което държавата и неправителствена организация спорят дали Законът за здравето дискриминира пациенти по възраст и по вид увреждания при заплащане на лечение. Става дума за хора с редки заболявания или с редки форми на чести заболявания, за които след навършване на пълнолетие не е осигурено..

публикувано на 07.02.25 в 13:06
Кириакос Мицотакис

Кириакос Мицотакис посети Санторини

Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис посети Санторини, за да се запознае лично с готовността за реакция при евентуално силно разрушително земетресение. Продължава силна сеизмична активност на остров Санторини. Земетресенията, които са с магнитуд над 4,5 по Рихтер се усещат и в Атина. Сеизмолозите не правят прогнози как ще се развие..

публикувано на 07.02.25 в 12:36
Бойко Борисов

Бойко Борисов за грантовете за медии: Не са лошо нещо

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов промени мнението си за грантовото подпомагане на медии у нас. След като вчера Борисов каза, че грантове не трябва да се получават, днес той уточни, че този тип финансиране не е лошо нещо, но проблемът е кои медии ги получават. "Аз не казвам, че грантовете са лошо нещо. Прави впечатление обаче, че тези грантове,..

публикувано на 07.02.25 в 12:09

Кметовете на Благоевград и Симитли с инициативен комитет за изграждане на яз. "Ракочевица"

Кметовете на Благоевград Методи Байкушев и на Симитли Апостол Апостолов създават инициативен комитет за изграждане на язовир "Ракочевица", който да осигури питейна вода на всички общини по поречието на река Струма. Идеята за изграждане на язовир е още от началото на 80-те години на миналия век, но проектът така и не е реализиран. Две са..

публикувано на 07.02.25 в 11:43