Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Гаврилов за "Последният Буенос Айрес": Това е моментна снимка на нашето време

2
Георги Гаврилов
Снимка: Личен архив
В звука можете да чуете целия разговор с Георги Гаврилов, няколко стиха от книгата "Последният Буенос Айрес" и отговор на въпроса защо е кръстена така.

"Част от сюжета на книгата е и войната в Украйна, всъщност тя е върховната точка на книгата, това към което води цялата история",  разказа в "Изотопия" поетът Георги Гаврилов за книгата си "Последният Буенос Айрес". А стиховете му се отнасят както до шока и изживяването на реалната европейска война, така и до личните битки на всеки в съвремието.
Четвъртата му книга стъпва върху признанията и наградите на "Корабен дневник на книжната лодка", "Пиета" и "Сините часове", но е продукт на изживяванията през последната година.

"Книгата е сякаш котва за нашето време, в нея говоря за идеята за свободата, която никой не може да дефинира, защото няма общовалиден смисъл и едновремнно е нещо, което всеки би трябвало да притежава, но тя не му гарантира спасението....

Защото свободата може да бъде нещо, за което ти да се бориш до тогава степен, че накрая да си отишъл отвъд света и да няма спасение, разказа още Гаврилов.

времето продължава
като кост
да заздравява
накриво
...

сега е нужен нов завършек

за малките неща
които не отгледахме

за големите
които не си отидоха
с достойнство

(из "Exodus")

"Последният Буенос Айрес е книга за войната, която отдавна е прекрачила видимите си граници и е нахлула навсякъде в нашия свят - дори и в най-интимните му пространства", пише за книгата Едвин Сугарев. Според друг колега-поет, Нинко Кирилов, перспектиката на Георги Гаврилов "е тук, за да ни покаже ненатрапчиво абсолютната дисфункционалност на тази реалност, като ни подава ръка, а не сочи обвинително с пръст."

"Годините, в които живеем, са като лакмус - те показват неща, които са били скривани продължително време, и си мисля, че е време да спрем да имаме нужда от подобни събития и разкрития, за да сме истински...

За да не се стига до тези крайности, в които хората изпадат последно време, защото сякаш всички са освирепели, каза още Георги Гаврилов.


Георги Гаврилов е роден на 15 юни 1991 в София и е завършил Физика в СУ “Св. Климент Охридски”.

През 2014 печели първо място в Националния конкурс за поезия „Море” (Бургас) и конкурса „Ирелевант” на Фондация „Буквите” (София), както и второ място на конкурсите на името на Веселин Ханчев, Георги Черняков и Боян Пенев през 2015 и на името на Тобромир Тонев през 2016 г. Има номинация в конкурса „Магията Любов” (Казанлък).

„Корабен дневник на книжната лодка” е дебютната му книга (Издателска къща „Знаци”, 2015 г.).

През март 2016 година книгата получава извънредна награда на Сдружението на българските писатели в Националния литературен конкурс на името на Христо Фотев. Месец след това „Корабен дневник на книжната лодка“ печели голямата награда за дебютна поетична книга – бронзов Пегас, на конкурса  „Южна пролет“ в Хасково.

През 2016 г. в Издателска къща „Знаци“ излиза и втората му книга – „Пиета“, която веднага е забелязана от литературната критика.

Съосновател на пространството за литература и култура “Хралупата” (София, ул. Стефан Караджа 22).

„Сините часове” (ИК „Знаци”, 2019) e третата му самостоятелна стихосбирка.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Олга Дойкова

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Приз "Олга Камбурова" за цигуларката Олга Дойкова

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Галаконцерт "Музикант на годината 2023" - видеозапис 16-годишната цигуларка Олга Дойкова получи специалната награда "Олга Камбурова" в подкрепа на младите..

публикувано на 12.07.24 в 21:07
Момент от протест на културни дейци срещу недостатъчното финансиране на сектора от държавния бюджет

ПВУ - глътка въздух за творците

Подкрепата за културата в Плана за възстановяване и устойчивост е двойно по-висока от тази в националния бюджет . Това обясни пред БНР Асен Асенов, културен мениджър, директор на Фондация "Едно за култура и изкуства". По думите му, налице са гаранции, че българските творци ще получат достатъчно много средства, "за да няма оправданието,..

публикувано на 12.07.24 в 11:09
Проф. Саша Попов

Спомен за големия музикант Саша Попов

На 11 юли се навършват 125 години от рождението на големия български диригент Саша Попов - основоположникът на българското професионално симфонично дело.  Той е създател на първата симфонична формация у нас - Академичния симфоничен оркестър през 1928 г., по-късно, през 1936 г., прераснал в Царски военен симфоничен оркестър, последван от Държавния..

публикувано на 11.07.24 в 14:22

Джаз и арт в троянското село Орешак

В Националното изложение на занаятите в троянското село Орешак тази вечер се открива второто издание на джаз, арт и еко фестивал. В първата фестивална вечер, която е със свободен вход, гостите на изложението ще се насладят на изпълненията на джаз-групи от България, Китай и Бразилия, а през всички фестивални дни в парка на изложението ще са..

публикувано на 11.07.24 в 08:10

Arbanassi Summer Music оглася църквите музеи на Арбанаси

Между 7 и 12 юли 2024 г. в Арбанаси се провежда станалия традиция фестивал за класическа музика  Arbanassi Summer Music . Негови артистични директори са контрабасистката Юлита Фъсева и обоистът Димитри Местдаг - артистично семейство от Белгия, което е част от Антверпенския симфоничен оркестър.  Вече 14 години Юлита и Димитри успяват да организират..

публикувано на 10.07.24 в 20:11

Фестивал и академия Allegra - лятна музикална енергия за София

И тази година в разгара на лятото в София - от 12 до 20 юли - фестивалът "Алегра" ще зарадва своята публика с разнообразие, обхващащо целия спектър на класическата музика - от дует, квартет, октет, до камерен и симфоничен оркестър; от Хайдн, Моцарт и Бетовен до Глазунов, Курт Вайл, Корнголд, Пиацола и Майлс Дейвис За десета поредна година..

публикувано на 10.07.24 в 19:53
Д-р Джина Дундова-Панчева

Д-р Джина Дундова-Панчева - жената, която лекува и вдъхновява едновременно

Да живееш между Хипократ и Пегас означава да балансираш между реалността и мечтите, между грижата за тялото и храната за душата. Това е живот, изпълнен с емоции, където всяко лечение е акт на любов, а всяка песен - израз на най-дълбоки чувства. Това е животът на човек, който разбира, че истинското изкуство е в сърцевина на човешката същност, и..

публикувано на 10.07.24 в 16:26