Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Крепостта Овеч край Провадия: История, легенди и зашеметяващи гледки

Крепостта Овеч до град Провадия
Снимка: Иван Русланов

Крепостта Овеч се намира до град Провадия. Това е сцена на много история, легенди и зашеметяващи гледки.

"Крепостта Овеч е създадена през 3 век от византийците и функционира до началото на 7 век. След това тя преминава под ръководството на цар Ивайло и по негово време крепостта е била най-добре управлявана, разказа за "Понеделник вечер" Десислава Банушева, специалист туристически бази в крепост Овеч до град Провадия.

"На крепостта са съществували три църкви, в момента техните останки ги има. Най-голямата от тях е била Митрополитската. На крепостта има едни кладенец - наречен - "Говорещ", който е дълбок 79 метра, който буди голям интерес сред нашите туристи.

Крепостта Овеч до град Провадия

Интересен е и дървеният мост, дълъг 119 метра, по който турситите обичат да се разхождат, защото той предлага унтикални гледки. Вижда се целият град. Общината се е погрижила да има пейки, места за отдих.

Преди години провадиец дари и огромен светещ кръст, като жест към града и хората много обичат да се снимат там, макар че той не носи историчеса стойност, но пък е много впечатляващ с рамерите си, разказа още Банушева.

"15 щерни имаме, което е резервоари за събиране на дъждовна вода преди време, също много впечатлява хората. Но имаме какво още да желаем по крепостта, има и хора, които нищо не пазят, цапат, хвърлят боклуци, което е наше отрицателно качество, сподели Банушева.

Крепостта Овеч до град Провадия

Крепостта е имала на времето три входа, имаме и еко пътека до запдния главен вход на крепостта, допълни екскурозоводката.

"Друга атракция е металната спираловидна стълба, заради която идват много хора. Тя достига до платото и там хората се снимат и разхождат. Имаме и легенда откъде произлиза името на град Провадия, посочи за "Понеделник вечер" Десислава Банушева, която допълни, че чуждите туристи са възхитени от крепоста Овеч.

Банушева отправи апел към туристите да пазят културните и исторически дадености така, както пазят собствените си домове.


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Разплетоха загадката чия е една от статуите, открити в Хераклея Синтика

Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва?  Четири месеца след  разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..

публикувано на 26.11.24 в 09:15

Сатиричният театър дигитализира фотоархива си, за да опази спомена за поколения творци

От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..

публикувано на 24.11.24 в 14:58
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40
Екатерина Петрова

Пациентка: Диабетът може би е свързан с психологическата насоченост и менталното мислене

На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет     45% от хората с диабет не..

публикувано на 16.11.24 в 07:30

За филмографията на Доналд Тръмп и неговата мечта да бъде актьор

Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми.  Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..

публикувано на 13.11.24 в 12:04
Цветелина Мунтова

Цветелина Мунтова за сладкото удоволствие наречено торта

Цветелина Мунтова е гост в  59-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности". Една чаровна, слънчева млада жена, открила възможността да  осъществява своите кулинарни таланти в Америка и да превърне това, което й доставя радост в удоволствие за другите. Разказват че , когато една дама си поръчала парче торта, толкова много й харесала,..

публикувано на 11.11.24 в 12:13