Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Котките - тези мъркащи лечители

Снимка: Марсел Фенс

Първите преселници от Европа през двайсетте години на миналия век, освен багажа си са донесли по Светите земи котки от всякакви породи. Задачата им е била да ловят и ядат змии, мишки и плъхове, които са били напаст. Съществува и израелската породата Канаани, селектирана преди около 20 години между европейските котки и пустинната местна. Животното, което носи на древното име на Светите земи- Ханаан( Kаnaan ) е много пъргаво, безстрашно, доста своенравно, дружелюбно ...и не научено да лови мишки. В Израел никой не е умрял от глад – отнася се и за хората, и за котките.

Без да има нужда да се ходи на лов, а и да полагат големи усилия, всевъзможни организации ги изхранват. Голяма част от приходите от изложенията за расови котки отиват за хранене на бездомните им събратя. Не говорим, че всеки магазин или заведение си имат по няколко „придворни котки“, които ядат на корем. Почти във всеки блок има поне по една „коткарка“ , която събира цели митинги от мяукащото братство и ги изхранва, най често със свои средства, при това не са остатъци от обеда си, а със специална котешка храна.

Котакът Шай ( дар) не е известен в цял сват като сибирската котка Маруся, която три дни е топлила с тялото си новородено детенце, изхвърлено в снага и така го е спасила от смърт. Но и Шай стана известен в Израел от една снимка. Той е в ръцете на млад мъж. Зад него жена носи бебе, а след тях е тръгнало да ги изпраща цялото детско отделение на болницата в край северния град Кацрин.

Снимката е илюстративна

Предисторията на това шествие е затрогваща. В родилното на града пристига неизвестна съвсем млада бременна жена, на която водите изтичат. В нощта след раждането майката изчезва, а новородено реве денонощно. Почти не иска да суче от другите жени, нито пие мляко от биберон. В Израел почти лисват деца за осиновяване, но въпреки това никой не иска за вземе врещящото бебе.

От време на време в детското отделението пристига неизвестно улично коте. То е много своенравен и не позволява никой да го докосне. Вместо да яде храната, която му подхвърлят или оставят в паничка, предпочита да краде от порциите на пациентите. За това щом го видят, сестрите и санитарките го гонят. Изведнъж, след денонощен рев, в отделението става тихо. Лекарите се изплашват да не е станало нещо с врещящото бебе. Ахват когато виждат пакостливия котак в креватчето му. А малкия юнак го е прегърнал и смуче като биберон края на опашката му. Офертата за осиновяването на бебето вече е в комплект с котака, когото наричат Шай. Снимката показва семейството, което води към дома си и двамата.

Израел е единствената високоразвита държава, където африканските бежанци могат да стигнат по суша. Колкото и да са непристъпни границите, на вълни пристигат такива бежанци. Пътят им не е бил лек през пустини и планини, вечно изнудвани, а и болестите не ги щадят. Често до Израел стигат деца, чиито родители са загинали по време на преходите. Често страхът ги сковава . Те треперят. Не знаят езика. Дори не искат да ядат и спят. Тогава пускат при тях ...служебните котки. Тези мъркащи лечители са част от психологическата терапия на деца, което трудно свикват с болничната обстановка. При децата -бежанци котките се покрадват и започват да се галят в нозете им. Постепенно привличат вниманието им и започват да ги успокояват. След това сякаш котките ги водят до чиниите, където има храна и децата успокоени, да хапнат. Така е започнал процеса на адаптация.

Котка от породата Ван  Снимка: Магдалена Гигова

Три са нещата, които всяко лято напомнят на родителите: да не остават детето си само в колата, да внимават бебето да не падне в басейна, какъвто има на двора почти във всяка къща и да внимават при маневра да не смачкат изскочило на на място хлапе. В маневрите котките не се месят, но не веднъж са спасявали малчугани при другите две ситуации. Самотна майка решава да спре само за минутка, да купи мляко за детето си. Оставя го в колата. Не е ясно дали касиерката е действала бавно при маркирането на пълните със стоки колички на само двамата купувачи преди майката или та се е увлякла да купи освен мляко още други много нужни стоки, но се забавя, температурата в колата е станала непоносима и хлапето започнало да пищи. Явно го е чула улична котака, която започва да се държи неадекватно. Хвърля се върху минаващ наблизо полицай (или военен) и не му позволява да продължи, докато не го накарал да отиде до паркирания на слънце автомобил. За да помогне на детето, униформения счупва стъклото на колата и го спасява.

Знае се, че котките не обичат много водата. Но коте смело скача в басейн, където е паднало , измъкнало се от люлката се хлапе, тръгнало с лазене да търси родителите си. Четириногият домашен глезльо, не само прекарва известно време в басейна, но поддържа главичката на бебето да е над водата, докато дойдат са си го приберат родителите му.

Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Софийската синагога

Улица в Тел Авив ще носи името на главния равин на България Ашер Хананел

Тел Авив е един от най-бързо развиващите се градове в света. Уличка в Източната част  на града, която досега носеше само номер, вече е наречена на основателя на Еврейския исторически институт в София, сега част от Института по Балканистика при БАН, Ашер Хананел. Той е бил и главен равин на България по време на Втората световна война. В своето слово..

публикувано на 14.07.24 в 06:05

Как живеят хората в украинското българско село Камчик?

19-та световна среща на българските медии, организирана от БТА, отведе журналистите в украинското българско село Камчик. Как живеят хората там и как пазят в сърцата си вече близо 200 години България? Валентина Кашчи - единствената учителка по български език във Всеукраинския център за българска култура  Отзвук от 19-та Световна среща на..

публикувано на 13.07.24 в 07:15
Гергана Василева Румен Иванов

Гергана Василева - маратонецът с множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите

Гергана Василева е маратонец множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите.  От 15 години Гергана Василева живее с диагнозата множествена склероза, но болестта не й пречи да бъде маратонец, колоездач, съпруга, майка и журналист. Нито за миг тя не се отказва да  живее пълноценно. Предстоят й 6 маратона, на 6 континента заедно с Румен..

публикувано на 10.07.24 в 17:33
Милена Кирниколова

Милена Кирниколова - гост в "Горещо сърце" за победите в Шотокан карате-до за 2024 година

Милена Кирниколова е известен инструктор по карате в Плевен. Нейните възпитаници непрекъснато печелят престижни отличия. Тя е гост в "Горещо сърце" по "Хоризонт". Истинска гордост са победите на световното първенство по карате в японската столица Токио.  Самата Кирниколова завоюва бронз при ветераните в родината на този спорт.  Тя е изключителен..

публикувано на 08.07.24 в 10:37
Ясен Пенчев

Ясен Пенчев- един от осемте стипендианти в програмата за талантливи наши кандидат-студенти

В разгара на кандидатстудентската кампания , когато пътя си избират хиляди зрелостници у нас, ще ви срещнем с отличника на випуска от Природо-математическата гимназия в Габрово . Той отдавна е наясно с какво иска да се занимава и решава да продължи образованието си в България.  Ясен Пенчев е един от осемте стипендианти в програмата за..

публикувано на 07.07.24 в 09:05
Ангел Иванов (вдясно) в разговор с протойерей Кръстин Апостолов, предстоятел на храм

"Той е, неговото име е...": "Епархийски глас" в "Изотопия" преди избора на нов Български патриарх

Три седмици по-късно: от светски към църковен вот. Преди историческия избор на нов +Български патриарх: Какво означава за нас това и как и къде църковните традиции намират място в ежедневието ни, както и къде се срещат и противоречат ли си православието и съвремието? По тези и други въпроси в "Изотопия" си говорим с Ангел Иванов - писател,..

публикувано на 29.06.24 в 11:22
Даниела Ненова

Даниела Ненова между театъра и любовта към птиците

"Живея извън града, извън Синсинати в гората, място, което рехабилитира хищни птици. Понякога хората се учудват как мога да съчетавам природа и гори, и планини с театър, защото едното изисква голям град, другото изисква спокойствие, но аз съм си намерила място, което съчетава и двете, каза за "Хоризонт" 33 годишната актриса Даниела Ненова гост в 51..

публикувано на 25.06.24 в 10:57