Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Писането за мен е печелене на личностни битки, на битки в мен, че когато искаш - можеш, казва наследникът на Ботев

Александър Ботйов: „Когато бръшлянът поникне" - поезия за едно ново начало

Александър Ботйов
Снимка: Пламена Бачийска

"Любовта ми към писането е още от дете. Преди да издам първата си стихосбирка, имам няколко публикувани стихотворения в различни вестници и сайтове и в своя вестник "Бинокъл", разказа в "Нощен Хоризонт" Александър  Ботйов, студент, който издадена първата си стихосбирка със заглавието „Когато бръшлянът поникне“.

Александър  Ботйов е наследник на Ботев , от рода на брата на Христо Ботев, издава свой вестник, пише поезия, води предавания и се обучава. 

"Издаването на първата ми стихосбирка е голяма крачка за мен, защото набирах известна смелост през годините, за да достигна до момента да държа своя стихосбирка в ръцете си и тя да не бъде в дигитален вариант, а хартиена.

Когато събрах повече стихотворения, си казах, че съм готов да изляза пред зоркия поглед на читателите, които са толкова пренаситени и имат големи очаквания към младите и изгряващите автори.

Заглавието исках да е уникално. Бръшлянът е вековен, с него келтите са кичили главите и оръжията си, когато се връщали от победна битка. Бръшлянът е символ на победа, на възвръщане на силите и на едно ново начало.

Александър  Ботйов

Първото стихотворение също е свързано с това, когато бръшлянът поникне..., разказа още за "Нощен Хоризонт"  Ботйов.

Младият творец и наследник на рода на големия български поет и революционер Христо Ботев е категоричен, че писането за него не е с цел печалба, той си самоиздава стихосбирката, саморазпространява я, а писането за него е печелене на личностни битки, на битки в мен, че когато искаш - можеш! , каза още Александър Ботйов.

"Темите в стихосбирката са разностранни - мисловния хаос на младия човек, за любовта, за битките, за патриотизма, за трудностите на всички хора, мистично и хумористично се преплитат, за България, за политиката, разказа още младият автор.


Александър Ботйов е роден в град София през недалечната 2002 година. Следва журналистика в Софийския университет „Свети Климент Охридски". Негови статии, интервюта и стихове са публикувани в различни български вестници и новинарски сайтове. Сътрудничи в една от националните телевизии и в един от българските седмичници. Финалист е в конкурса „Работилница за репортери 2021". 
На 19 години Александър Ботйов издава самостоятелно дебютния си вестник, „Бинокъл”, който съдържа изцяло негови авторски материали. С поетично вдъхновение създава и първата си стихосбирка „Когато бръшлянът поникне” с над 60 стиха на обширна тематика.

Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Людмила Баждарова - неонатолог

Д-р Людмила Баждарова: Помни се преживеният ужас и после невероятната благодарност, която съм изпитвала и щастие от спасеното дете

Д-р Людмила Баждарова е гост в рубриката "Горещи сърца". Тя е педиатър, неонатолог и детски кардиолог. Завършва Медицинския университет в София през 1990 г. През 2001 г. придобива своята първа специалност Детски болести. През 2006 г. придобива специалност - Детска кардиология, а през 2021 г. - и третата си специалност - Неонатология...

публикувано на 29.12.24 в 06:05
Калин Симеонов

Калин Симеонов: Държавата върви в добра посока в IT сферата

Как България да напредва? Калин Симеонов – носител на награда "Джон Атанасов", има своя отговор. Страната трябва да задържа умните програмисти. Тази година заедно с Драгомир Попов той е отличен с грамота "Джон Атанасов" в категорията "Ученици и техните преподаватели". Калин Симеонов започнал да се занимава с програмиране от интерес...

публикувано на 26.12.24 в 08:01
Драгомир Попов

Драгомир Попов: Рано е ИИ да се изучава масово в училищата

Драгомир Попов е един от тазгодишните носители на грамота от наградите на името на Джон Атанасов. Драго е от Перник, учи в Софийския университет и мечтае да програмира алгоритми за игри. Младежът учи софтуерно инженерство във Факултета по математика и информатика . Смята, че "това е поле, което въпреки навлизането на ИИ ще може да устои..

публикувано на 25.12.24 в 08:10
Теодор Николов

Теодор Николов - учителят, който създава интерес към технологиите и печели медали за България

Сертификат за номинация в категория "Джон Атанасов – вдъхновител и създател на таланти" тази година  получи  Теодор Николов. Той е учител по информационни технологии в плевенското  ОУ "Васил Левски".  Просто нещата се получават, казва Николов, чиито ученици са неколкократни национални шампиони в STEM конкурси, национални състезания по..

публикувано на 24.12.24 в 14:10

Учениците-олимпийци: Борис Михов знае, че допълнителните усилия учат и на отговорност

Между олимпиадите и обучението дванадесетокласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов е разбрал еднo - допълнителните усилия дават резултат и учат на отговорност . Благодарение на това Борис е носител на сребърен медал от Международната олимпиада по информатика 2024, на златен медал от Балканската олимпиада по информатика и още..

публикувано на 23.12.24 в 07:55
Проф. д-р Славчо Томов

Проф. д-р Славчо Томов: Дългосрочната ни цел е биопринтиране на матка

През септемвр и Българската академия на науките избра нови член-кореспонденти, сред които и проф. д-р Славчо Томов, известен учен, хирург и общественик в областта на медицинските науки. Проф.Томов е сред най-известните онкохирурзи в света , чието име се свързва с хирургията на бъдещето – роботизираната хирургия. Има множество..

публикувано на 22.12.24 в 08:15
Деян Донков

Деян Донков: Ако намразиш живота, тогава и той ще те намрази

" Трябва да имаш очи да видиш и да усетиш безценните свойства на живота , защото иначе може да го намразиш, а тогава и той ще те намрази". Това каза пред БНР актьорът и режисьор Деян Донков и сподели, че вярва в чудеса и често се осланя на вярата. " Аз съм силно вярващ! Вярвам, че Бог е в мен и аз съм в него ! Първият моноспектакъл на Деян..

публикувано на 20.12.24 в 19:09