Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Феникс Върбанов: Строя мостове между няколко култури

2
Феникс Върбанов
Снимка: Станислава Пирчева

"Започнах да рисувам още на 14 години в Париж и самотата ме накара да рисувам, разказа в "Нощен Хоризонт" Феникс Върбанов, художник, роден в София в артистичното семейство на българина Марин Върбанов, тръгнал като художник от Китайската стена, минавайки през Франция, Австралия, САЩ, и на китайката Сун Куей, известна като "човекът" на Пиер Карден за Източна Европа и Китай.
Феникс Върбанов се ражда в София през 1962 г. Детето на наскоро пристигналите от Китай Марин Върбанов и Сун Хуай Куей, ще бъде първоначално отглеждано на тавана на Художествената академия в София. Заминаването на родителите му в Париж предопределя завършването на Еkole Nationale Superieure des Beaux-Arts (1988).

Феникс Върбанов - картина

Образованието си Феникс получава в София и Париж. В родния си град завършва седми клас, а във френската столица - лицеят Pilot de Sèvres, както и Парижката художествена академия по изящни изкуства, департамент "Рисунка". Междувременно специализира и в Китайската академия по изкуства в Ханджоу. 

"Китайски синдром" - така озаглавява първата си самостоятелна изложба в галерията на Пекинската художествена академия. Излага в галерии в Париж, Пекин, Люксембург, Хонг Конг, Ню Йорк. От 1992 година живее и твори в Париж.

"Винаги съм обичал бялото и черното, с туш върху хартия започнах да рисувам и така рисувам и до днес. Сега търся и други цветове. Цветът дойде много агресивно след пандемията, червеното избухна като вулкан в мен. Сега обаче използвам и синьото, но по-скоро съм в черно, бяло, червената гама на цветовете. По принцип черното и бялото са цветовете на китайското изкуство. Сега вмъквам и геометрични форм, като кръгът е любимата ми форма и запазена марка - това е символ на нашата Вселена, сподели още " Феникс Върбанов.

Феникс Върбанов - картина

"При мен в изкуството винаги трябва да има някакво движение, тръгва се от съзерцаване, през екшъна и достигане до идеята, като моторът е движението.

В момента съм период на трансформация - опитвам се изградя мост между няколко култури - тази на Азия и тази на европейския свят. Това не е никак лесно, но съм стигнал до извода, че трябва да се опитам да направя синтез между тези три кулури - китайската, българската и френската.

Това не е никак лесно, защото хората са свикнали да слагат в кутийки всеки жанр, а аз се опитвам да отварям вратите широко - за да влязат различни течения, мисли и въодушевления, сподели още художникът пред "Нощен Хоризонт".

"Защото в бунта се ражда противоречието на изкуството с реалността и искрите от този бунт показват моята ярост и борба, категоричен е още Феникс Върбанов.

Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова

На 21 декември ансамбъл КласикАрт кани почитателите си на празничен концерт - Коледа с КласикАрт. Специално участие в него ще има забележителната българска акордеонистка Вероника Тодорова, която е и автор на една от пиесите в програмата.  На сцената с тях ще бъдат още: Детски филхармоничен хор, Балетно студио “Джулия Ромеова”, деца художници от “Артис”..

публикувано на 21.12.24 в 09:53
Иво Димчев

Иво Димчев: Провокацията има граници

Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни.  " Когато отнемаш удоволствието,..

публикувано на 20.12.24 в 18:21
Владимир Кираджиев

Владимир Кираджиев възражда у нас "Порги и Бес" от Гершуин в концертна версия

На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..

публикувано на 18.12.24 в 21:38
Димитър Ненов

"Коледа" от Димитър Ненов отново звучи на рождения ден на композитора

За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..

публикувано на 18.12.24 в 21:09
Лора Маркова

Младата българска надежда Лора Маркова дебютира със Софийската филхармония

Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..

публикувано на 18.12.24 в 14:17

Камерен ансамбъл "Силуети" кани най-малките на спектакъл-концерт "Шарената книжка"

Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..

публикувано на 18.12.24 в 12:35
One Day Less във фотосесия на Уша Цонкова за албума

One Day Less написаха втора глава от музикалната си история с албума "Хартиени цветя"

С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..

публикувано на 15.12.24 в 14:00