Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"7 декара море са отишли по погрешка в бързината"

Зелени закони: При заменки държавата е продала и части от морето

Стефан Аврамов: Между пясък и пасище има огромна разлика. Министерството на земеделието желае всичко да остане, както е било

| Анализ
Снимка: БГНЕС

Продала ли е държавата на частни собственици площи, които се намират в Черно море? От Зелени закони твърдят, че такъв случай има и доказват това документално. 

Случаят е известен отдавна. В периода 2005-2007 г. дюните на юг от Камчия са били обект на заменки с различни фирми с общ собственик. Над 4 000 декара е общата площ. Тогава земеделски министър е бил Нихат Кабил, поясни пред БНР Стефан Аврамов, експерт по биоразнообразие и гори в Зелени закони.

"Като парцелът, който Министерският съвет е решил да извади от зоната на плажа и да го обяви за пасища и гори, едната от заменките включва и територия от Черно море7272 метра от заменения парцел с фирмата са безусловно част от морската акватория. Една част от този имот би трябвало да бъде крайбрежна плажна ивица, поне 20 декара. Тоест, някъде между 20 и 30 декара земя, изключителна държавна собственост, е била заменена. Това е противоконституционно. Решението на Министерския съвет е взето и обосновано за няколко дена. Било е някакво бързане, което е изцяло противозаконно", коментира експертът в предаването "Преди всички".

В процедурата е бил използван цифровият земеделски модел КВС – Карта на възстановената собственост, която е пълна с множество грешки, уточни Аврамов.

"Ние използвахме същия модел, като го наложихме на ортофотокарти, които са с точност под 1 метър – много висока точност. Като ги наложихме картите, констатирахме, че моделът от КВС, неговите граници навлизат в морето."

Експертът нарече "много неприятна грешка" попадането на морските зони във въпросната заменка, като каза, че това се е случило от бързане, защото реалният интерес е бил към 4 квадратни километра зад плажната ивица.

"7 декара море са отишли по погрешка в бързината."

Отговорът на Министерството на земеделието и храните е "ужасно смешен и същевременно тъжен", подчерта Стефан Аврамов.

"Между пясък и пасище има огромна разлика. И двете започват с буквата "п", но там пасища няма, има дюни. Те са направили анализ, използвайки същия грешен КВС модел. Държавата не желае да вземе отношение, Министерството на земеделието желае всичко да остане, както е било."

Експертът изрази надежда, че "рано или късно ще има министър-председател, който ще назначи комплексна проверка".

Повече по казуса чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44

Джон Маннерс-Бел: Налагането на търговски мита не носи полза за никого

Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..

публикувано на 23.11.24 в 11:00

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55

"За нашите деца" отново призовава: Тази Коледа чудесата правите Вие

Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти.  От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..

публикувано на 22.11.24 в 10:49

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00

Политическата нестабилност пречи на приемането на Националната програма за антимикробна резистентност

Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести.  При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..

обновено на 20.11.24 в 21:51