Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Жителите на село Ресен се обединяват, за да спасят православния си храм

Жителите на най-голямото село в община Велико Търново се обединиха, за да спасят православния си храм, носещ името на свети Димитър Солунски. Инициативна група от село Ресен започна дарителска кампания, за да бъдат събрани 76 хиляди лева, с които на първо време да бъде ремонтиран покрива на храма. Имат подкрепа от Дирекцията по вероизповеданията към Министерски съвет и на Великотърновската света митрополия.

Църквата „Свети Димитър Солунски“ е духовният храм, в който за добро и лошо се събират хората в село Ресен. Догодина става на 100 години и се нуждае от сериозен ремонт, разказа за БНР Марина Пашова от инициативната група, започнала дарителската капания за спасяването на храма в Ресен: 

„Нашата църква е претърпяла в годините сериозни поражения. Стенописите, таваните, подовете са компрометирани, защото покривът е разрушен на доста места, в момента дори тече в олтара. Започнахме дарителска кампания за набиране на средства. Имаме количествено-стойностна сметка, направена от професионалист за цялостна подмяна на църковния покрив - тя е на стойност 76 хиляди лева“.  

Отворена е дарителска сметка на името на църковното настоятелство. Проведени са разговори със Светата Великотърновска митрополия и Дирекцията по вероизповеданията, от където подкрепят местните хора и поемат ангажимент за някакво финансиране, което няма да е достатъчно, обяснява Марина Пашова. 

„Надяваме се в рамките на два месеца да наберем възможно най-много средства, тъй като сега е моментът да бъде извършен този ремонт, защото през есента, заради очакваните валежи, трябва да сме готови. Освен това догодина църквата става на 100 години, откакто е осветена. Бихме искали за празника тя да е в подобаващ вид“. 

Православният храм в Ресен няма действащ свещеник. По големите християнски празници литургиите се отслужват от горнооряховския свещеник отец Николай и от архимандрит Георги, игумен на Преображенския манастир. Последно по храма са правени ремонти преди 20 години. Миналата година мъж от Ресен със собствени средства е направил ремонт на малка част от покрива, но това не е достатъчно, разказва Марина Пашова. Желанието на местните хора е да бъде направен цялостен ремонт на покрива, което означава, че в близките десетилетия храмът, носещ името на свети Димитър Солунски, ще бъде съхранен. 

„Този храм не е просто сграда. Всеки който я е видял, се впечатлява от вида ѝ. Тя е изключително масивна и една от най-големите църкви в България. Изключително качествено е сторена от ученик на майстор Колю Фичето с дебел, здрав камък, със здрави колони. Изключително впечатляващо е, че е строена по време на войните. Започнал е строежът през 1912 година, следват Балканските войни, Първата световна война. През 1922 година е завършен градежът, до 1924 година вътре е стенописвано и през 1924 година се освещава. Изключително сме впечатлени от това, че хората по време на войни, на лишения, на глад, на мизерии са успели да съградят това чудо, то е архитектурното бижу на селото. Непростимо е за нас, като наследници на този храм, да допуснем, да си позволим той да се разруши“, коментира Пашова.  

В Ресен ще се проведат няколко благотворителни концерта и събития за ремонта на църквата. В различни търговски обекти са поставени дарителски кутии, има и дарителска сметка. 

Дарителска сметка: 

Църква “Свети Димитър“ Ресен 

Банка: УниКредит Булбанк

IBAN: BG73UNCR 7000 1525 3865 15 

BIC: UNCRBGSF 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерт: Винената култура се развива. 80 изби предлагат винен туризъм

"Виното е интелектуален продукт . С консумацията научаваме любопитни факти за самия регион, как се произвежда, откриваме философията и страстта, която са вложили в него неговите създатели." Това каза пред БНР Гергана Тодорова – винен специалист, главен редактор на първия онлайн пътеводител за винен туризъм у нас. Винарските изби, които..

публикувано на 22.07.24 в 13:40
Елица Бъчварова

Елица Бъчварова: Македонският въпрос е болката на Балканите

55 години след първото издание на книжния пазар отново излиза романът на Свобода Бъчварова "Литургия за Илинден". "Македонският въпрос е много болезнен, тежък, многостранен въпрос за България. Болката на Балканите ", каза пред БНР дъщерята на авторката – Елица Бъчварова, социолог и антрополог. "Това не е монопол на македонското движение...

публикувано на 22.07.24 в 11:05

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица при проучванията на средновековен некропол, източно от крепостта „Ряховец“ и в непосредствена близост до депото за отпадъци на железничарския град. По покана на Националния исторически музей горнооряховските археолози ще покажат находките си през годините от..

публикувано на 21.07.24 в 06:36

Гай Анжел спасява хора от удавяне вече 26 години

Яфо дълго време е бил „българската столица на Израел“. Всяко момче е мечтаело да бъде велик футболист в представителния отбор на града - Макаби - Яфо, чийто треньор е бил от „Левски“ - София. Е имало е и такава, чийто поглед е бил вперен в синьото море, ограждащо западната част на града. Сред тях е бил е Гай Анжел, който не веднъж от ранна пролет до..

публикувано на 21.07.24 в 06:09
Живка Милова

Живка Милова учи българчетата на родния им език под звездите на Фамагуста

Какво е да учиш българчета на български език под звездите на Фамагуста, как се пишат новини за българите далеч от родината и как българската държава подкрепя тези две дейности, разказва Живка Милова в разговор с Ася Пенчева. Паралимни е кипърски град в окръг Фамагуста и освен прекрасните плажове и луксозни хотели, има и българско..

публикувано на 21.07.24 в 05:54
Калинка Александрова Янчева

Рецепта за дълголетие - 99 годишната баба Калинче от село Варвара

" Да обичаш, да не мразиш никого, да не мислиш лошо" - това е най-добрата рецепта за дълголетие според 99-годишната баба Калинче от пазарджишкото село Варвара.  Калинка Александрова Янчева е родена на 13 април 1925 година . С нея ни среща адв. Николай Баташки, когото слушателите познават от месечното издание на Правната рубрика на..

публикувано на 18.07.24 в 16:53

Без сценарий - околоселските пътешествия на Десислав Лафчиев

"Идеята се зароди още във Факултета по журналистика. Тази тема със селата открай време ми е доста интересна. Исках да направя поредица за българските села ." Така обясни своята страст по околоселските пътешествия журналистът Десислав Лафчиев в интервю за БНР. " Без никакъв сценарий да тръгнеш към случайно село , без да знаеш какво ще..

публикувано на 15.07.24 в 11:09