Жителите на най-голямото село в община Велико Търново се обединиха, за да спасят православния си храм, носещ името на свети Димитър Солунски. Инициативна група от село Ресен започна дарителска кампания, за да бъдат събрани 76 хиляди лева, с които на първо време да бъде ремонтиран покрива на храма. Имат подкрепа от Дирекцията по вероизповеданията към Министерски съвет и на Великотърновската света митрополия.
Църквата „Свети Димитър Солунски“ е духовният храм, в който за добро и лошо се събират хората в село Ресен. Догодина става на 100 години и се нуждае от сериозен ремонт, разказа за БНР Марина Пашова от инициативната група, започнала дарителската капания за спасяването на храма в Ресен:
„Нашата църква е претърпяла в годините сериозни поражения. Стенописите, таваните, подовете са компрометирани, защото покривът е разрушен на доста места, в момента дори тече в олтара. Започнахме дарителска кампания за набиране на средства. Имаме количествено-стойностна сметка, направена от професионалист за цялостна подмяна на църковния покрив - тя е на стойност 76 хиляди лева“.
Отворена е дарителска сметка на името на църковното настоятелство. Проведени са разговори със Светата Великотърновска митрополия и Дирекцията по вероизповеданията, от където подкрепят местните хора и поемат ангажимент за някакво финансиране, което няма да е достатъчно, обяснява Марина Пашова.
„Надяваме се в рамките на два месеца да наберем възможно най-много средства, тъй като сега е моментът да бъде извършен този ремонт, защото през есента, заради очакваните валежи, трябва да сме готови. Освен това догодина църквата става на 100 години, откакто е осветена. Бихме искали за празника тя да е в подобаващ вид“.
Православният храм в Ресен няма действащ свещеник. По големите християнски празници литургиите се отслужват от горнооряховския свещеник отец Николай и от архимандрит Георги, игумен на Преображенския манастир. Последно по храма са правени ремонти преди 20 години. Миналата година мъж от Ресен със собствени средства е направил ремонт на малка част от покрива, но това не е достатъчно, разказва Марина Пашова. Желанието на местните хора е да бъде направен цялостен ремонт на покрива, което означава, че в близките десетилетия храмът, носещ името на свети Димитър Солунски, ще бъде съхранен.
„Този храм не е просто сграда. Всеки който я е видял, се впечатлява от вида ѝ. Тя е изключително масивна и една от най-големите църкви в България. Изключително качествено е сторена от ученик на майстор Колю Фичето с дебел, здрав камък, със здрави колони. Изключително впечатляващо е, че е строена по време на войните. Започнал е строежът през 1912 година, следват Балканските войни, Първата световна война. През 1922 година е завършен градежът, до 1924 година вътре е стенописвано и през 1924 година се освещава. Изключително сме впечатлени от това, че хората по време на войни, на лишения, на глад, на мизерии са успели да съградят това чудо, то е архитектурното бижу на селото. Непростимо е за нас, като наследници на този храм, да допуснем, да си позволим той да се разруши“, коментира Пашова.
В Ресен ще се проведат няколко благотворителни концерта и събития за ремонта на църквата. В различни търговски обекти са поставени дарителски кутии, има и дарителска сметка.
Дарителска сметка:
Църква “Свети Димитър“ Ресен
Банка: УниКредит Булбанк
IBAN: BG73UNCR 7000 1525 3865 15
BIC: UNCRBGSF
Този текст доказва още веднъж задълбочените научни изследвания на Раковски . Той е и дипломат, и изследовател, не само революционер. Този ръкопис той го печата заедно с "Горски пътник" (1856 г.), но не излиза. Това каза пред БНР съставителят на книгата "Георги Раковски. Новооткрит ръкопис от 1856 г." , изследовател и антиквар Александър..
През март се навършиха 150 години от кончината на възрожденеца и просветителя отец Матей Преображенски - Миткалото . Съратник на Левски, основател на училища и читалища , енциклопедист, полиглот, създател на перпетуум-мобиле, лечител. Освен в Търновския край, откъдето е родом, Миткалото е имал активна дейност и в Павликенския край ...
Владина Цекова е обиколила над 70 държави , продуцент е на телевизионни предавания. Била е фотомодел, рекламен директор , има стаж и като детска учителка. Автор и сценарист е на филма за професор Минко Балкански "Моето име е Минко" . Владина Цекова е родена в семейство на глухонеми родители , майката е по рождение с това състояние, а..
Ще ви поведем на една разходка по калдъръмените улици в Стария град на Пловдив, където с красотата си примамват емблематичните за града възрожденски къщи. В една от тях се пазят тайните на фармацията. Прекрачвайки прага ѝ ще попаднете в Старинната аптека "Хипократ" и ще разберете как в края на 19 и началото на 20 век са се приготвяли..
Днес от 18.00 ч. във Военния клуб в София ще бъде представен документалният филм на Поля Станчева "И стигнаха до края на света", посветен на българската диаспора в Аржентина. Станчева е бивш генерален директор на БНР. Тези българи са заминали преди 100 години . В онзи момент много европейци тръгват към Аржентина. Аржентина им подарява земи и..
Следващата история ще ни отведе на едно място в Брюксел, където странно или не, традиционната българска баница е предпочитана пред гофретите и кроасаните .Това специално място е пекарна "Добруджа", където по стари български рецепти, които се предават от баща на син , се правят баници, тутманици, козуначени кифли и принцеси. Оказва се, че..
"Шест маратона на шест континента": инициативата, която е част от каузата "Бягай с множествена склероза", вече е започна! Зад гърба на Гергана Василева – маратонец и автор на кампанията, вече са два от континентите: Европа и Северна Америка. Гергана Василева - маратонецът с множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите..
София е с традиции в градоустройството, имала е канална мрежа, водопроводна, преди 2000 години, а сега градски тоалетни няма . Това каза в..
Става дума за едно набеждаване , посочи пред БНР Димитър Иванов, професор по "Национална сигурност и лидерство" в УниБИТ, бивш офицер от Държавна..
Все още, когато кажем български бандонеонист, се сещаме за него, но той самият прави много и големи усилия това скоро да се промени. Той е Стоян..