Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

NATURE MORTE - творчески поглед към въгледобивната индустрия

Снимка: БТА/Гьоте институт

Дискусия на тема "Въглищна тропика" ще се проведе тази вечер в галерийното пространство на КО-ОП. Разговорът е посветен на минно-добивната индустрия, обединява три творчески проекта и участие в него ще вземат техните автори: Никола Стоянов, Яна Абрашева и Слава Савова. Модератор ще бъде Христо Калоянов. Събитието предшества изложбата на Никола Стоянов NATURE MORTE, която ще бъде показана в Гьоте институт от утре.

В проекта си Стоянов е използвал отворени данни от сателитни и геоложки изследвания и измервания, чрез които е изградена дигиталната топография на мините.

"Това са изображения, които нито имат функцията да образоват, нито да забавляват. В повечето случаи са технически изображения, които са използвани в научни сфери, с които не само се получава информация за самия регион, но също и една естетика, която не сме свикнали да виждаме в художествени проекти", обясни авторът на изложбата пред БНР.

Никола Стоянов сподели своето учудване "колко жежка е икономически и социално тази тематика, но също в каква степен е мистифицирана в общественото мислене", дори в най-простичкия аспект как изглежда самото място. При работата си той е установил, че "изглежда изключително странно, като извънземен пейзаж". В предаването "Преди всички" Стоянов разказа, че е знаел малко за въгледобива, преди да се включи в проекта.

"Заглавието тръгва от сферата на художественото, където е поставено. В езиковото разграничение, познато на български като "натюрморт", на английски и на немски е "застинал живот". Тръгваме от такова питане и разграничение – какъв е този обект, който разглеждаме и как той се помества в полето на визуалното", каза кураторът на проекта Христо Калоянов.

Проектът започна от любопитство към този голям обект, който може да се види от сателитни изображения, добави кураторът.

Участниците в проекта по думите му освен фактологични данни, в голяма част от лайтмотивите за "Марица Изток" са открили "унаследени езикови конструкции и изречения" от 60-те години, когато е взето решението за развитие на въгледобивния комплекс.

"Беше интересно да се проследи самият дебат в различни онлайн групи, между хора, пряко свързани и живеещи в региона – как те гледат на промяната на този регион. Картината е доста пъстра. За нас в рамките на проекта водеща беше известна демократизация на погледа като образ. Нямаме поглед какво всъщност има там, колко въглища има и т.н."

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изтича срокът за българското предложение за "Оскар"

До 18 юли ще се приемат номинации кой филм да е българското предложение за "Оскар", съобщават от Министерството на културата. На какви критерии трябва да отговаря националното предложение? Съгласно правилата на Американската филмова академия в категорията за международен филм право да участват имат анимационни, документални и игрални..

публикувано на 14.07.24 в 08:46

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков . Тя е сбъднатата негова мечта. Цял живот е искал да се занимава с музика. Автор на текста на песента е Дамян Дамянов. "Тук е мястото да благодаря на Надежда Захариева за невероятната възможност да изпея точно този текст на Дамян Дамянов." В избора на песен е замесен Рафи Жамакорцян, който е създал..

публикувано на 14.07.24 в 08:02

Мъдростта на потомката Райна Дамянова

Всъщност не ви казвам нищо ново. От двама дълбоки поети, нормално е поне една наследница да продължи поетичната нишка, макар и по свой самобитен начин. Това прави Райна Дамянова, дъщерята на Надежда Захариева и Дамян Дамянов, в стихосбирката "До мръкване", издадена в края на миналата година. Красиво оформена, книгата съдържа изблици от..

публикувано на 14.07.24 в 05:32
Олга Дойкова

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Приз "Олга Камбурова" за цигуларката Олга Дойкова

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Галаконцерт "Музикант на годината 2023" - видеозапис 16-годишната цигуларка Олга Дойкова получи специалната награда "Олга Камбурова" в подкрепа на младите..

публикувано на 12.07.24 в 21:07
Момент от протест на културни дейци срещу недостатъчното финансиране на сектора от държавния бюджет

ПВУ - глътка въздух за творците

Подкрепата за културата в Плана за възстановяване и устойчивост е двойно по-висока от тази в националния бюджет . Това обясни пред БНР Асен Асенов, културен мениджър, директор на Фондация "Едно за култура и изкуства". По думите му, налице са гаранции, че българските творци ще получат достатъчно много средства, "за да няма оправданието,..

публикувано на 12.07.24 в 11:09
Проф. Саша Попов

Спомен за големия музикант Саша Попов

На 11 юли се навършват 125 години от рождението на големия български диригент Саша Попов - основоположникът на българското професионално симфонично дело.  Той е създател на първата симфонична формация у нас - Академичния симфоничен оркестър през 1928 г., по-късно, през 1936 г., прераснал в Царски военен симфоничен оркестър, последван от Държавния..

публикувано на 11.07.24 в 14:22

Джаз и арт в троянското село Орешак

В Националното изложение на занаятите в троянското село Орешак тази вечер се открива второто издание на джаз, арт и еко фестивал. В първата фестивална вечер, която е със свободен вход, гостите на изложението ще се насладят на изпълненията на джаз-групи от България, Китай и Бразилия, а през всички фестивални дни в парка на изложението ще са..

публикувано на 11.07.24 в 08:10