Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Божидар Петков: 385% е скочила на места цената на водата за напояване, достигнала е 2,2 лв. за кубик

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Още в ранна пролет земеделци алармираха за скандално високи цени на водата за напояване, които държавното дружество "Напоителни системи" е определило за тази година. В разгара на сезона същите земеделски производители съобщават, че все още нищо не се е променило, че вече трябва да плащат скъпата вода, а обещанията на държавата, че ще ги компенсира по някакъв начин, все още са само на хартия

"Искаме водата да дойде при земята, да има създаден фонд "Мелиорации", който да се грижи и да няма заплаха за нито един производител под каквато и да е форма, и всеки производител, желаещ да произвежда плодове и зеленчуци, да има неограничен достъп до вода", заяви пред БНР Божидар Петков - председател на Българската асоциация на малинопроизводителите.

"385% е най-високото увеличение на най-високото 4 стъпало, където цената достигна 2,2 лв. за кубик, макар и в ограничени количества. Това е положението, въпреки че след нашия протест беше обещано, че ще бъдат намерени средства в рамките на 16 млн. и тези средства ще осигурят безплатна вода за всички консуматори. Тези средства са нотифицирани в Брюксел, но все още не е намерен начинът да бъдат изплатени, така че да компенсират всички земеделски производители по един справедлив начин. В момента предложението е всички да бъдат компенсирани с 80%, което означава, че ножицата на големите цени остава отворена и несправедливото разпределение между земеделските производители също. Това означава, че един земеделски производител ще полива ягодите си на цена 8 ст., а в съседното село друг ще полива ягодите си на цена 1 лв., а в същото време и двамата оперират на един и същи пазар, което е изключително несправедливо", обясни той.
По думите му разпределянето на 16-те милиона не зависи от "Напоителни системи", а от Министерството на земеделието и ДФ "Земеделие". Според него цените трябва да бъдат актуализирани, да се направи работна група за разпределянето на тези средства, както и да се направи национална стратегия.

В предаването "Преди всички" Петков подчерта, че въпреки многобройните им становища, запитвания и предложения за създаване на работна група и национална стратегия за поливно земеделие, все още не са ги поканили на среща

"В една много трудна ситуация сме. Спекулативните цени, които бяха съставени през януари - февруари тази година, сега трябва да се плащат. Методиката не е прозрачна и легитимна, защото не е разписана от МС, а самите цифри вътре също са спекулативни - избрани са най-високите цени от сезон 2022 г.". 

Сега "Напоителни системи" искат да си получат парите, а пък после ще бъдат върнати, коментира той. И добави: 

"Голямото притеснение идва и от това, че узаконявайки тези нерегламентирани спекулативни цени ние изпадаме в едно притеснение за следващата година, защото за тогава никой не казва, че ще има подобни 16 млн. помощ и никой не казва, че това ще бъде възможно". 

Ако не бъдем чути, най-вероятно ще трябва да предприемем други мерки, които да направят така, че да бъдем чути, заяви Божидар Петков. Той се надява обаче на среща и че с диалог ще могат да се решат всички проблеми. 
Друго притеснение на земеделците е свързано с това, че има закон, който предвижда наказание до 2 години лишаване от свобода и глоба от 5 до 15 хил. лв. за хора, които използват поливна вода без разрешително от МОСВ, отбеляза още той.  

"В България доставката на вода не е само от "Напоителни системи", тя покрива едва 1/3 от площите в страната. Другите поливни площи се осъществяват от самите земеделски производители. Получаването на разрешително от МОСВ понякога става много бавно и трудно, а и много скъпо. Там също виждаме редица недомислици, защото няма диференциация между минерална вода, вода за поливане и вода за питейни нужди, всичко е под общ знаменател. Имайки такъв закон, който ако го активира министърът на околната среда и водите, ние се опасяваме, че буквално за една нощ може голяма част от нашите членове да бъдат подведени под съдебна отговорност. Това силно ще застраши както нашата работа, така и цялата система".

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проевропейската президентка Мая Санду спечели втория тур на изборите в Молдова

Проевропейската президентка Мая Санду печели втория тур на изборите в Молдова, като победи приятелски настроения към Русия кандидат Александър Стояногло. 55,41% от отишлите до урните в неделя са подкрепили Санду, сочат резултатите при почти 100% обработени протоколи. Голяма част от западните лидери я поздравиха за победата, а проруските..

публикувано на 04.11.24 в 18:00
Милена Кирова

Милена Кирова, БНТ: От ЦИК ни обясниха, че видеонаблюдението е само наблюдение

" В случая с изчезналите гласове на "Величие", които ние открихме и се появиха, първоначално аз получих един сигнал за секция в Пазарджик, където  гласовете на тази партия са изчезнали . Разгледах протокола, изгледах и видеоналбюдението, така установих това пренасяне на гласовете. В РИК-Пазарджик обаче се бяха усетили и бяха поправили протокола,..

публикувано на 04.11.24 в 14:32

Българи след наводненията във Валенсия: Невероятно е да се види солидарността на хората!

След наводненията в района на Валенсия хората се опитват да разчистят улиците и домовете си, да издирят изчезналите и да превозят телата на загиналите. Все още има труднодостъпни места в засегнатия район, където се разчита предимно на взаимопомощ. В района живеят десетки българи, които солидарно ежедневно се включват в необходимите дейности...

публикувано на 04.11.24 в 10:31
Севим Али

Севим Али: Не бихме подкрепили правителство с участието на Пеевски, независимо дали е явно или скрито

Не бихме подкрепили правителство с участието на Пеевски, независимо дали  е явно или скрито . Това заяви пред БНР Севим Али, член на ЦОБ на ДПС. Той ще бъде депутат от АПС. "Моделът "Пеевски" руши държавността и използва всички държавни институции като бухалка".  Биршен Ибрямова: Проблемът с ДПС не е вътрешнопартиен, а на цялата..

публикувано на 03.11.24 в 13:56
Снимката е илюстративна

Протестиращи блокираха пътя София - Варна край търговищкото село Буховци

Протестиращи блокираха движението по главния път София - Варна край търговищкото село Буховци. Те настояват за справедливо разследване на смъртта на 24-годишния Момчил, който загина при катастрофира с мотоциклета си край Попово в началото на април тази година. Близките на младия мъж са убедени, че инцидентът не е само пътно произшествие.  Осигурени са..

публикувано на 02.11.24 в 18:38

Микаел Герстад: Няма срив в украинската армия, но тя може да не си върне отстъпените територии

8000 бойци от Северна Корея са разположени край Курск - вече съвсем близо до района на бойните действия между руските и украинските войски, заяви в четвъртък представителят на Съединените щати в Съвета за сигурност на ООН Робърт Ууд. Ефектът от тях ще е по-скоро политически, отколкото военен, твърдят анализаторите, до които се допитахме...

публикувано на 02.11.24 в 11:57

Чарлс Купчан: Западът трябва да помогне на Украйна да устои на руския напор

Западът трябва да помогне на Украйна да устои на руския напор - само това, изглежда, може да убеди Путин да преговаря сериозно за примирие, казва в интервю за БНР преподавателят по международни отношения от Джорджтаунския университет Чарлс Купчан  в коментар на публикация във "Файненшъл таймс". Британският вестник писа, че Русия и Украйна..

публикувано на 02.11.24 в 11:35