Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Иво Инджов: Промените в НК са стъпка в правилната посока, но има усещане за пиар ход

| Интервю
Доц. Иво Инджов
Снимка: БГНЕС

"Предстоящите промени в НК, които ще инкриминират и насилие, извършено в условията на връзка между двама души, както е записано, са стъпка в правилната посока. Някои формулировки и положения обаче дават повод да се каже, че нещата не са доизмислени и доизпипани и се действа под натиска на общественото мнение. Има усещане за пиар ход, който е под натиска на общественото мнение". 

Това коментира пред БНР доц. Иво Инджов - преподавател по политически комуникации във Великотърновския университет. 
Той напомни мнение на известни адвокати, които сигнализираха за това, че не е необходимо да се бърза чак толкова много, че с тази материя трябва да се работи по-професионално и чак тогава да се възприемат промените, свързани с увеличаването на средна телесна повреда. По думите му и там има вратичка - "уж се увеличава наказанието, пък на практика извършителят може да се измъкне и с по-ниско наказание". 

Според него глобите трябва да се увеличат, но: 

"Като че ли никой не говори за превантивната работа на полицията и други институции, които са длъжни да реагират при всеки случай на домашно насилие. Не става само с промените в законите. Законите може да са прекрасни, но когато няма воля да се прилагат и няма капацитет, те остават само едни красиви пожелателни текстове, преди написани на хартия, а сега вече има и онлайн. Подходът трябва да е комплексен. Твърде рано е да се каже дали сегашната тройна коалиция започва да си пише добре домашното. Демонстрира се желание, но като че ли оставаме с един скепсис заради бързането - защо точно сега става, след като има толкова много жертви, защо не е направено преди 2-3 месеца". 

Добре е, че гражданите излизат на улицата, изказа мнението си доц. Иво Инджов в интервю за предаването "Преди всички". По думите му гражданският натиск е едно положително явление, но той не може да бъде постоянен - той е на периоди и се изсипва на улицата, когато има афект. За да има успех гражданският натиск, посланията на протеста трябва да бъдат артикулирани в работата на политиците в едни смислени закони и в политическа воля, която да налага спазването на тези закони, обясни той. 

За страховете за Истанбулската конвенция доц. Инджов коментира: 

"Видяхме колко ирационални се оказаха тези страхове сред голяма част от българското общество и важни политически сили и фигури. Ако беше приета ИК тогава и дебатът не беше отклонен към несъществуващото в нея изискване за легализиране на третия пол и хомосексуалните бракове, ако беше направено това, сега може би България щеше да има по-добра институционална готовност и взаимодействие между институциите за противодействие на случаите на домашно насилие и насилието над жени. Дори да не бъде приета и в бъдеще ИК, политиците са длъжници пред обществото". 

Когато безпринципно се подхожда от страна на президентската институция, какъвто е примерът с "Росенец", се създава усещане за институционална война, каза още доц. Иво Инджов. Според него в случая е слаба позицията на президента. Действията на правителството в това отношение трябва да бъдат подкрепени, смята той. 

Ако се задържи на власт тази тройна коалиця, напрежението с президента ще нараства, категоричен е доц. Инджов. 

"Действията на новата тройна коалиция дават достатъчно поводи на президента да аргументира критиките си и те да звучат справедливо. Има много пропуски в работата на правителството, въпреки постигнатите успехи, които ще легитимират критиките на президента".

Според него най-големият успех на управляващото мнозинство е приемане на механизъм за разследване на главния прокурор

Той изказа мнение още, че прекалено много време е дадено на сегашния ВСС - казва се, че той ще стои до приемането на промени в Конституцията. Това създава усещане за слабост в действията на управляващото мнозинство, посочи доц. Инджов. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Дългогодишни преподаватели в Техническия университет, заедно със скулптора Адриан Новаков, изваял барелефа (третият от ляво на дясно)

Габровският технически университет чества 60 години от създаването си

В сградата на Техническия университет в Габрово беше открит барелеф на първия ректор проф. Весел Савов. Висшето училище днес отбелязва 60-ата годишнина от основаването си. Идеята за създаване на висше училище в Габрово датира от 40-те години на ХІХ век и е формулирана от възрожденския просветител Васил Априлов и неговия съратник Николай..

публикувано на 21.11.24 в 19:42

КС образува дело по искането на президента Радев за три текста от Конституцията

Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени, съобщава БГНЕС. Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и..

публикувано на 21.11.24 в 19:30
Митрополит Арсений

Сливенският митрополит Арсений освети храм в ямболското село Гълъбинци

Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм "Св. Архангел Михаил" в ямболското село Гълъбинци.  В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години. В близо 120-годишния храм бяха кръстени 17 деца и 23-ма възрастни. За днешния празник сливенският..

публикувано на 21.11.24 в 19:20

"Каритас" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора"

На 25-и ноември "Каритас България" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора" "Целта на кампанията е да подкрепим възрастните хора в България", обясни пред БНР  Емануил Паташев, главен секретар на организацията. Благодарение на даренията от кампанията около 500 души годишно получават медицински и социални грижи. Може да изразите..

публикувано на 21.11.24 в 19:19
Снимката е илюстративна, архив

В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност

В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност. Причините са комплексни - липсата на финансиране от държавата и законови норми, които не позволяват влизането на тежка техника в речните корита без разрешение от Басейновата дирекция.  Необходими са законови промени, които да позволят почистването на..

публикувано на 21.11.24 в 19:06

Все повече жени у нас се подлагат на забременяване с донорска яйцеклетка

Все повече жени у нас се подлагат на процедура по забременяване с донорска яйцеклетка - това показват данни на агенция "Медицински надзор" за периода 2021-2023 година. В същото време намалява броят на родените деца от такива процедури, което може да е знак за промени в успеха или да се дължи на други външни фактори.  Тенденцията беше..

публикувано на 21.11.24 в 18:50
Милен Керемедчиев

Милен Керемедчиев: Обединяването на Израел и "Хамас" в една заповед на МНС е измиване на ръце

Странна е заповедта на МНС, защото се поставят на едно ниво лидер на организация, обявена за терористична от почти целия свят, и премиер и военен министър на една демократична държава . Не смятам, че трябва да бъдат приравнявани действията им.  Това мнение изказа пред БНР бившият заместник-министър на външните работи и експерт по международни..

публикувано на 21.11.24 в 18:29